Prematür Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Prematür Nedir?

Prematür, erken olan manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Temel olarak zamanında olgulaşmayan durumları ifade etmek için kullanılır. Zamanında olgunlaşan durumlarda matür terimi kullanılır. Bu olgunlaşma işlemine matürasyon adı verilir. Matürasyonu başarılı şekilde tamamlayamayan durumlar için immatür terimi kullanılır.

Zamanında önce olgunlaşma var ise bu durumda da prematür terimi kullanılır. Prematürite varlığında birçok farklı durum ortaya çıkmaktadır. Bu terim ile ilgili olarak aklınıza takılanları alttaki yorumlara yazabilirsiniz. Cevap vermekten keyif alacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın