Matür Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Matür Nedir?

Matür, olgun manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Temel olarak yeterince olgunlaşmış durumlar için kullanılır. Örneğin kan hücreleri önce yavru hücreler olarak oluşurlar. Belirli aşamalardan geçtikten sonra maturasyona uğrarlar ve artık matür hücre konumundadırlar. Matür olmak için bu gelişme evrelerini başarıyla geçemeyen hücreler ise immatürasyona uğrarlar.

Üstteki resimde matürasyonu görüyorsunuz.

Resimdeki durumda bir matürasyon örneğidir ve tamamlandığında matür halini alır.

Zamanından önce olgunlaşma durumunda ise prematür terimi devreye girer. Matür terimi ile ilgili aklınıza takılanları veya merak ettiklerinizi yorumlara yazınız. Cevap vereceğim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Matür Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın