İmmatür Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İmmatür Nedir?

İmmatür, olgunlaşmamış anlamında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Zamanında olgunlaşan durumlarda matür terimi kullanılır. Zamanında olmayan erken veya geç olgunlaşan durumlar ise farklı şekillerde adlandırılır. Alttaki resmi inceleyiniz.

Resimde oositlerin matürasyonunun nasıl olduğunu görüyorsunuz.

Tüm bu olgunlaşma sürecine matürasyon adı verilir. Matürasyon işlemi hiç gerçekleşmezse immatürasyon olarak isimlendirilir. Bu terim hakkında aklınıza takılanları alt taraftaki yorumlara yazınız. Cevaplayacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın