Matürasyon Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Matürasyon Nedir?

Matürasyon, olgunlaşma anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Zamanında olgunlaşan şeyler matür adını alır. Tüm bu matür olma yoluna ya da sürecine matürasyon adı verilir. Eğer matürasyon işlemi başarısız olursa immatür olarak isimlendirilir.

Eritrositlerin olgunlaşma süreci bu duruma en güzel örnektir. İlk önce yavru hücreler daha sonra gelişerek en son aşamada eritrositi oluşturur.

Temel olarak matürasyon terimini kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettikleriniz alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın