Periventriküler Lökomalazi

7
12861

Periventriküler Lökomalazi Nedir?

Periventriküler Lökomalazi, genelde erken doğan bebeklerde görülmeye eğilimli ,beyindeki ventriküler bölgenin hasarlanması sonucu oluşan beyaz cevher hasarına verilen isimdir.

Periventrikuler lokoplazi ile ilişkili görsel.

Periventriküler Lökomalazi Hastalığı Neden Olur?

Doğumdan önce beyindeki ventriküler bölgeler henüz tam olgunlaşmamıştır ve hassas durumdadır. Gebeliğin 32. haftasına kadar bu bölgeler yaralanmaya açıktır. Bu bölgelerde yaralanmaya neden olabilecek iki temel neden vardır. Bunlar :

 1. Periventriküler dokuya verilen doku hasarı
 2. Kan akışının azalmasına bağlı olarak alınan hasarlardır.

Periventriküler Lökomalazi Oluşmasını Kolaylaştıran Faktörler

 • İki bebeklerin olması
 • Göbek kordonunun enfekte olması
 • Koryoamniyonit enfeksiyonu
 • Sepsis ve bakteriyel diğer enfeksiyonlar
 • Bebekte oksijen alımında yetersizlik

PVL Hastalığının Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Bu hastalığa yakalanan bebeklerde tanı koymak diğer bebek hastalıklarıyla benzerlikler gösterdiğinden ilk 6 ay boyunca oldukça zordur.

Genel olarak görülen belirtiler şöyledir:

 • Bebeklerde kordinasyonda bozulmalar
 • Entellektüel ve bilişsel anlamda bozulmalar
 • Görme problemleri
 • İşitme problemleri

PVL Tanısı Nasıl Konulmaktadır?

Hastalığın teşhis edilebilmesi için üst tarafta belirttiğimiz klinik bulgulara ek olarak USG ( Ultrasonografi) ve MR ( Manyetik Rezonans ) görüntüleme tetkikleri istenmelidir.

PVL Serebral Palsi İlişkisi

Bu hastalıkla serebral palsi hastalığı arasında ilişki vardır. Bu hastalığın varlığı serebral palsi  prognozunu olumsuz yönde etkilemektedir.

Periventriküler Lökomalazi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın gidişatı kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalar ufak tefek problemlerle hastalığı geçirirken bazıları çok ciddi problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu hastalığı tamamen ortadan kaldıran bir tedavi maalesef henüz yapılamamaktadır. Hastalığın ciddiyetine ve hastaların durumuna göre bir dizi tedavi planı yapılmalıdır. Düzenli aralıklarla takip altına alınan hastalarda semptomlar ortaya çıktıkça hemen semptomlara yönelik tedavi uygulanmalıdır. Erken doğan bebeklerde kalp,akciğer,bağırsak ve börek fonksiyonları sürekli izlenmelidir.

Periventriküler Lökomalazi Tedavi Çalışmalarında İlerleme Var mı?

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’nde Periventriküler Lökomalazi’nin tedavisinin bulunabilmesi için düzenli olarak çalışmalar yapılmaktadır.

Hastalığın tedavisi ile ilişkili bir gelişme olduğunda bu bölüme eklenecektir.

Yararlandığım Kaynaklar:


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

7 Yorum

 1. Hocam iyi akşamlar oğlum 1 yaşında bizede pvl dediler emar sonucunda desteksiz oturamıyor ellerini ağzına götürüyor işitme görme kaybı yok çok şükür yoğun fizik tedavi dediler alıyoruz boynunu tutuyor çığlık atıyor bizi tanıyor denge problemimiz var düzelirmi bu durum bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

  • Merhabalar Berşan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Çocuğunuzun muayene bilgilerine vakıf olmadan söyleyeceğim her şey olasılıktan ibaret olacaktır ancak fizik tedavi bu noktada hastanın tedavisi için çok önemlidir. Hekimlerinizin tedavi planı doğrultusunda yorulmadan devam ediniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   • Hocam cvp için teşekkür ederim raporda her iki serebral hemisferde özellikle posteriorde perüventükükerde beyaz cevher volumü az olup ventriküller hafif dilate ve deforme görünümünde izlenmektedir corpus collezum özellikle posterior kesümde olmak üzere difuz ince görünümdedir bu ne demek hocam düzelirmi oğlum lütfen acil cvp doktorumuz gerçeği söylesem hayata küsersin dedi umutsuzmu durumu şimdiden teşekkür ederim hocam

 2. Benim kizim32+2de dünyaya geldi ciğer gelişimi tamamlanmadigindan oksijen yetersizliğine bağlı gogusune tüp takıldı 3gun kaldı sonra entibe edildi pramature apnesi olduğu içinde kafein tedavisi uygulandı ve 9aylik olduğunda beyin mr cektirdik pvl tehsisi koydularo günden beri fizik alıyoruz su an düzeltilmiş 18 aylık anne baba dede abla gibi kelimeleri söyleyebiliyor sağa sola donuyor ve sürünerek gitmeye başladı engelli raporu için başvurduk fizik foz ve gastrolojiye gittik rapor cikti 15 gün sonra alicaz fakat oranı soylemediler yada beni neler bekliyor geçmez mi hic hayati boyunca hep fizik almak zorunda kalır mi lütfen yardımcı olun

 3. Kizim 32 haftalik dogdu simdi duzeltilmis yasi 17 aylik oturma emekleme siralama konusma algilama motor gelisimi cok iyi destekli yuruyor desteksiz yuruyemiyor denge bozuklugu var acaba kizim yururmu hocam cok korkulacak bir hastalikmi tedavisi varmi nelerdir ileriki zamanda gecermi

 4. Merhabalar hocam benim kizim 32 haftalik dogdu simdi 19 aylik yuruyemiyor diger butun motor gelisiminde hicbir sorun yok mr cektirdik sonucta pvl yziyor lateral ventrikul duzensizdir diyor bu nedemek acaba kizim yuruyemeyecekmi yada nezaman gecer tedavisi varmi kizim sabahlari bacak kaslari cok sert cvbiniz icin simdiden tskrlr

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here