Tıp Dilinde Hiperekojen Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperekojen Nedir?

Hiperekojen, genellikle ultrason cihazlarından elde ettiğimiz görüntülerin tanımlanmasında bize yardımcı olan tıbbi bir terimdir. Hiper ve ekojenite kelimelerinin kaynaşmasından oluşmuştur. Ekojen, yankı veren ya da yankısallık anlamında kullanılır. Ultrason ses dalgaları ile çalışır ve eğer ses dalgaları çok iyi yansırsa bu bölge hiperekojen olarak isimlendirilir. Dilerseniz ultrasonun nasıl çalıştığını anlatan alttaki videoyu hemen izleyebilirsiniz.

YouTube video

Yaygın Kullanılan Bir Ultrason Terimi : Hiperekojenite

Ultrason ile iç organlar incelendiğinde karaciğerin, böbreklerin, kalbin ve diğer tüm organların bir ekojenitesinin olduğu görülecektir. Kişiler hastalıklara yakalandıklarında etkilenen organların ekojenitesi değişebilmektedir. Bu da bize hastalığın tanımlanmasında ipucu vermektedir.

Karaciğerde Hiperekojenite

Karaciğerde hiperekojen odak, kitle, lezyon, alan, kist gibi ifadelere raporlarda sıkça rastlarız. Karaciğerde hiperekojenite yani ekojenitenin fazla olması genellikle yağ dokusunun fazla olduğunu gösterecektir. Zaten karaciğer için yapılan ultrason incelemelerinin birçoğunun hepatik steatoz adını verdiğimiz karaciğer yağlanması kontrolü için yapıldığı bilinmektedir. Bu hastalığın temel nedenlerinden birkaçı ise şöyledir:

 • Aşırı kilolar
 • Yağlı beslenme
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • HIV
 • Ani kilo kayıpları

Böbrekte Hiperekojenite

Böbrekte hiperekojen alan, kalkül, kitle, lezyon, odak, nodül, kist gibi ifadeler yine raporlarda karşımıza sıkça çıkar. Her organın olduğu gibi böbreğinde bir ekojenitesi vardır. Ekojentesi artmış bir börekle, bir böbrek hastalığı arasında yüksek olasılıkla ilişki vardır. Böbrek için ultrason genellikle kontrol amaçlı yapılır ve asıl tanı BT veya MR gibi daha ileri görüntüleme yöntemleri ile doğrulanmalıdır. Yaş ilerledikçe böreklerde kist gibi yapılar daha çok görülmeye başlanır.

Memede Hiperekojenite

Memede hiperekojen nodüler lezyon, solid lezyon gibi ifadeler meme ultrasonografisi sonuç raporlarında oldukça sık görülür.


Merak ettiklerinizi ve raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazarak yorumlanmasını talep edebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tıp Dilinde Hiperekojen Nedir?” üzerine 27 yorum

 1. Merhaba hocam çok tuvalete çıktığım için idrarımı tutmadığım.iicn üroloji doktoru gittim fakat ulturoson da şöyle bi yazıyla karşılaştım çok korkuyordum bana bilgi verirmisiniz … Kara ciğer normal boyuttadır parankim ekojenitesi grade 1.2 steatoz ile uyumlu diffüz artmıştır. Sağ lob seğmen 7 de 19mm çapında hiperekojen solid kitle lezyonu izlenmistir(hemanjiom) hepatik ve portal venkalibrasyonlari normaldir . Ne demek hangi bölüme gitmem lazım cevap verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 2. Merhabalar hocam.
  Kabizlik,karin agrisi gibi bagirsak sikayetleriyle gast.bolumune gittim.tum abdominal ultrasonu istedi.
  Ultrason sonucumda

  Sag over lojuna uyan bolgede 3 cm boyutunda icerisinde hiperekojen ince septasyonun oldugu kist izlendi yaziyor. Kotu huylu olma ihtimali var midir

  Cevapla
  • Merhabalar Sema Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Ultrason sonuçlarına bakılarak sorduğunuz soruya net bir şekilde cevap verilemez. Bu nedenle sizi muayene eden hekime basvurmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın