Hiperekojen

5
7289

Hiperekojen Nedir?

Hiperekojen, genellikle ultrason cihazlarından elde ettiğimiz görüntülerin tanımlanmasında bize yardımcı olan tıbbi bir terimdir. Hiper ve ekojenite kelimelerinin kaynaşmasından oluşmuştur. Ekojen, yankı veren ya da yankısallık anlamında kullanılır. Ultrason ses dalgaları ile çalışır ve eğer ses dalgaları çok iyi yansırsa bu bölge hiperekojen olarak isimlendirilir. Dilerseniz ultrasonun nasıl çalıştığını anlatan alttaki videoyu hemen izleyebilirsiniz.

Yaygın Kullanılan Bir Ultrason Terimi : Hiperekojenite

Ultrason ile iç organlar incelendiğinde karaciğerin, böbreklerin, kalbin ve diğer tüm organların bir ekojenitesinin olduğu görülecektir. Kişiler hastalıklara yakalandıklarında etkilenen organların ekojenitesi değişebilmektedir. Bu da bize hastalığın tanımlanmasında ipucu vermektedir.

Karaciğerde Hiperekojenite

Karaciğerde hiperekojen odak, kitle, lezyon, alan, kist gibi ifadelere raporlarda sıkça rastlarız. Karaciğerde hiperekojenite yani ekojenitenin fazla olması genellikle yağ dokusunun fazla olduğunu gösterecektir. Zaten karaciğer için yapılan ultrason incelemelerinin birçoğunun hepatik steatoz adını verdiğimiz karaciğer yağlanması kontrolü için yapıldığı bilinmektedir. Bu hastalığın temel nedenlerinden birkaçı ise şöyledir:

 • Aşırı kilolar
 • Yağlı beslenme
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • HIV
 • Ani kilo kayıpları

Böbrekte Hiperekojenite

Böbrekte hiperekojen alan, kalkül, kitle, lezyon, odak, nodül, kist gibi ifadeler yine raporlarda karşımıza sıkça çıkar. Her organın olduğu gibi böbreğinde bir ekojenitesi vardır. Ekojentesi artmış bir börekle, bir böbrek hastalığı arasında yüksek olasılıkla ilişki vardır. Böbrek için ultrason genellikle kontrol amaçlı yapılır ve asıl tanı BT veya MR gibi daha ileri görüntüleme yöntemleri ile doğrulanmalıdır. Yaş ilerledikçe böreklerde kist gibi yapılar daha çok görülmeye başlanır.

Memede Hiperekojenite

Memede hiperekojen nodüler lezyon, solid lezyon gibi ifadeler meme ultrasonografisi sonuç raporlarında oldukça sık görülür.


Merak ettiklerinizi ve raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazarak yorumlanmasını talep edebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

5 Yorum

 1. Parankimi belirgin heterojen hipoekoik yamali ekopaternindedir. Sonomorfoloji hasimato troiditi ile uyumlu. Klinik ve lab korelasyon u önerilir. Sağ lobda 5mm çaplı hiperekojen heterojen ekoda solid nodul izlendi. Rapora göre biyopsi gerekirmi kötü giden birsey varmı. Parankimi belirgin heterojen hipoekoik yamali ekopaternindedir bu nedemek biyopsi yaptirmam gerekirmi teşekkür ler.

 2. İyi günler çekilen ultrasonografi de sol böbrek alt pop kaliksisinde 2_3 mm çapında taş açısından şüpheli 3 adet hiperekojen görünüm izlenmiştir ,safra kesesikontrakte görünümde olup ,duvar kalınlığı normal kese lümeninde büyüğü 7mm çapında ölçülenmultiple taşlar izlenmiştir ayrıca karaciğer parankiması ekosu Grade Isteatoz ile uyumlu diffüz biçimde artmıştır.Yazılı rapor hazırlanmıştır.Aydınlatırsanız şimdiden teşekkür ederim.

 3. Sol böbrek alt pilde kortekste 8mm çaplı hiperekojen lezyon izlenmiştir . (Anjiomyolipom?)
  Bu sonuç ne anlamına gelir ? Ben ayrıca uzum yıl yüksek tansiyon ve şeker (diaformin 100 kullanıyorum) hastasıyım.
  Ameliyatlı bir durum var mı ?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here