Tıp Dilinde Hiperekojen Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hiperekojen Nedir?

Hiperekojen, genellikle ultrason cihazlarından elde ettiğimiz görüntülerin tanımlanmasında bize yardımcı olan tıbbi bir terimdir. Hiper ve ekojenite kelimelerinin kaynaşmasından oluşmuştur. Ekojen, yankı veren ya da yankısallık anlamında kullanılır. Ultrason ses dalgaları ile çalışır ve eğer ses dalgaları çok iyi yansırsa bu bölge hiperekojen olarak isimlendirilir. Dilerseniz ultrasonun nasıl çalıştığını anlatan alttaki videoyu hemen izleyebilirsiniz.

Yaygın Kullanılan Bir Ultrason Terimi : Hiperekojenite

Ultrason ile iç organlar incelendiğinde karaciğerin, böbreklerin, kalbin ve diğer tüm organların bir ekojenitesinin olduğu görülecektir. Kişiler hastalıklara yakalandıklarında etkilenen organların ekojenitesi değişebilmektedir. Bu da bize hastalığın tanımlanmasında ipucu vermektedir.

Karaciğerde Hiperekojenite

Karaciğerde hiperekojen odak, kitle, lezyon, alan, kist gibi ifadelere raporlarda sıkça rastlarız. Karaciğerde hiperekojenite yani ekojenitenin fazla olması genellikle yağ dokusunun fazla olduğunu gösterecektir. Zaten karaciğer için yapılan ultrason incelemelerinin birçoğunun hepatik steatoz adını verdiğimiz karaciğer yağlanması kontrolü için yapıldığı bilinmektedir. Bu hastalığın temel nedenlerinden birkaçı ise şöyledir:

 • Aşırı kilolar
 • Yağlı beslenme
 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • HIV
 • Ani kilo kayıpları

Böbrekte Hiperekojenite

Böbrekte hiperekojen alan, kalkül, kitle, lezyon, odak, nodül, kist gibi ifadeler yine raporlarda karşımıza sıkça çıkar. Her organın olduğu gibi böbreğinde bir ekojenitesi vardır. Ekojentesi artmış bir börekle, bir böbrek hastalığı arasında yüksek olasılıkla ilişki vardır. Böbrek için ultrason genellikle kontrol amaçlı yapılır ve asıl tanı BT veya MR gibi daha ileri görüntüleme yöntemleri ile doğrulanmalıdır. Yaş ilerledikçe böreklerde kist gibi yapılar daha çok görülmeye başlanır.

Memede Hiperekojenite

Memede hiperekojen nodüler lezyon, solid lezyon gibi ifadeler meme ultrasonografisi sonuç raporlarında oldukça sık görülür.


Merak ettiklerinizi ve raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazarak yorumlanmasını talep edebilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tıp Dilinde Hiperekojen Nedir?” üzerine 26 yorum

 1. Merhabalar hocam.
  Kabizlik,karin agrisi gibi bagirsak sikayetleriyle gast.bolumune gittim.tum abdominal ultrasonu istedi.
  Ultrason sonucumda

  Sag over lojuna uyan bolgede 3 cm boyutunda icerisinde hiperekojen ince septasyonun oldugu kist izlendi yaziyor. Kotu huylu olma ihtimali var midir

  Cevapla
  • Merhabalar Sema Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Ultrason sonuçlarına bakılarak sorduğunuz soruya net bir şekilde cevap verilemez. Bu nedenle sizi muayene eden hekime basvurmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhaba usb sonuç raporunda sol böbrek orta kesimde yerleşimli belirgin akustik gölgelenmeyeneden olmayan uzun aksı 8 mm boyutta şüpheli hiperekojen görünüm mevcuttur yazıyor bilgilendirirseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun.
   Normalde olmaması gereken bir lezyonunuz var ancak bu lezyonun ne olduğu, nasıl geçeceği, tehlikeli olup olmadığını muayene bilgileriniz olmadan yorumlayamayacağım.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Iyi günler hocam karaciğer sağ lob posterör segmentte 85×48×45 minimalhiperekojen solid lezyon izlenmistir. Bu nedir acaba tedavisi varmıdır

  Cevapla
  • Merhabalar Levent Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Solid yani katı ve sert kitlenin ne olduğunun tespit edilmesi için muayen edilmesi gerekir. Tetkiki isteyen ve muayene den hekiminize başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhabalar erhan hocam USG de olan tetkikte karaciğer sağ lob posterör segmentte 85×48×45 çapında minimal hiperekojen ,solid lezyon izlenmistir .iyimi yoksa kötü durumu tedavi yönemleri nedir

  Cevapla
  • Merhabalar Levent Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu solid lezyonun iyi veya kötü olduğunun belirlenlmesi muayene ile mümkün olmaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Hocam Merhaba. Oğlum(19aylik) 1.5 ay önce yanağını petege çok kötü çarptı. Morarma vs geçti ama 20 gündür yanağında gamze oluştu. Çekilen ultrasonda ‘ sol yanak cilt altinda 12×7 mm boyutunda heterojen hiperekojen alan mevcuttur.’ Yaziyor. Plâstik cerrahi doktoru bir sıkıntı olmadığını her gün masaj yapmam gerektiğini ve 3 ay sonra geçmezse gel dedi. O kadar yoğundu ki neyin geçmesi gerektiğini soramadım odadan cıktı. Lütfen beni aydınlatır mısınız?

  Cevapla
  • Merhabalar Özge Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muhtemelen iyileşme dokusu oluşmuş o bölgede. Görmediğim için net konuşamıyorum ancak kas dokusu zarar görmüş olabilir. Siz hekiminizin tedavisini yine hekiminizin önerdiği şekilde uygulayarak kontrole gitmeyi ihmal etmeyiniz. Size açıklayacak zamanı bulamamış olması eksik bir tedavi verdiği anlamına gelmez.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhabalar Erhan bey. Annem karaciger takipli hastasi. Karacigerinde buyume ve yaglanmalar, enzimlerinde artis oluyor. Son karaciger ultrasonunda : sag lobta 4,5 mm capinda birkac adet HIPEREKOJEN KALSIFIK LEZYON izlenmistir, diyor. Bu ne anlama geliyor. Kotu hiylu kitleleri akla getirir mi. Ne yapmamiz gerekiyor bu surecten sonra. Cevabiniz icin simdiden cok tesekkur ederiz. Iyi calismalar.

  Cevapla
  • Hiperekojen kalsifik lezyon ifadesini görünce kötü kitle anlamına geliyor demek yanlış bir yaklaşımdır. Bu kalsifikasyonların neden ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bu hususta bu raporu isteyen doktorunuzun yanına giderek çizdiği tedavi ve takip planına harfiyen uymalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Merhaba

  Karaciğer ultrason sonrası
  Sağ lop da 62×64 boyutunda hiperkekojen heterojen solid lezyon görülmüştür.

  Ne anlama geliyor, karaciğer kanseri mi ?

  Cevapla
  • Merhabalar Nazım Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğerinizde altta yatan nedeni henüz bilinmeyen küçük boyutlu bir sertlik tespit edilmiş. Bu lezyonun ciddi bir şey olup olmadığı, fizik muayeneniz ve karaciğer ile ilgili kan tahlillerinize bakıldıktan sonra ultrasonu isteyen hekiminiz tarafından size söylenecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Merhaba hocam aşagıdaki metin ne anlama geliyor?

  Sol meme saat 12 hizasında glandüler mem dokusunda simetriğine göre volüm artışı mevcuttur

  Sol aksiller bölgede en büyüğü 17×5 mm boyutlu hiperekojen hilusu bulunan birkaç adet reaktif natürde lenf nodu izlenmiştir

  Cevapla
 9. sol memede iç kadranda periareolar yerleşimli 8.2×3.8×5.1 mm boyutunda cidarında 1 mm çapından küçük mültipl mikro hiperekojenik foküsler yapılan elastografik incelemede Ave.T1: 81,7 kPa , SD.T1 : 13,3 kPa bulundu nedemektir teşekkürler

  Cevapla
 10. Meme patoloji sonucum Atipik duktal hiperplazi, Intraduktal papillomatozis Adenozis duktal ektazi fibrozis yazıyor kötü bir sonuçmu ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhabalar Hülya Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Meme dokusunda bazı dokuların yapısı değişmiş ancak bu durumun sizin üzerinizde ortaya çıkan etkisinin araştırılması ve değerlendirilmesi için mutlaka uzman bir hekime başvurmalı ve ondan bilgi almalısınız. Benim söyleyeceklerim muayene bulguları olmaksızın olasılıktan öteye geçmeyecektir.
   Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam saygılar meme ca geçmişim var 5. Yıla giricem 6 aylık son kontrollerde dalakta 5 mm çaplı hiperekojen soldi lezyonn görüldü yazıyor. Henüz onkolog görmedi. Yorumunuzu istesem. Çok tedirgin oldum. Teşekkürler.

    Cevapla
 11. Merhaba ben 22 haftalık gebeyim 4boyutlu 2.düzeyOBSTETRİKrenkli doppler us raporu:Anomali mide cebi medialinde batın ön duvara yakın yüzeyel yerleşimli kalsifikasyon odağı?

  Cevapla
 12. Boyun us:troid boyutları tabidir. Parankim ekosu heterojendir.parankimde belirgin sınır oluşturmayan nisbi hipoekoik alanlar mevcuttur. Sağ submandibüler bölgede büyüğü 16*10mm boyutu olmak üzere 5-6 adet lenf nodu imajı izlenmiştir.sol submandibüler bölgede büyüğü 8*5 mm boyutlu olmak üzere 3-4 adet lenf nodu imajı izlenmiştir.(santral kesimde yağ involüsyonu lehine hiperekojen izlenmektedir.)

  Cevapla
 13. Sol böbrek alt pilde kortekste 8mm çaplı hiperekojen lezyon izlenmiştir . (Anjiomyolipom?)
  Bu sonuç ne anlamına gelir ? Ben ayrıca uzum yıl yüksek tansiyon ve şeker (diaformin 100 kullanıyorum) hastasıyım.
  Ameliyatlı bir durum var mı ?

  Cevapla
 14. İyi günler çekilen ultrasonografi de sol böbrek alt pop kaliksisinde 2_3 mm çapında taş açısından şüpheli 3 adet hiperekojen görünüm izlenmiştir ,safra kesesikontrakte görünümde olup ,duvar kalınlığı normal kese lümeninde büyüğü 7mm çapında ölçülenmultiple taşlar izlenmiştir ayrıca karaciğer parankiması ekosu Grade Isteatoz ile uyumlu diffüz biçimde artmıştır.Yazılı rapor hazırlanmıştır.Aydınlatırsanız şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 15. Parankimi belirgin heterojen hipoekoik yamali ekopaternindedir. Sonomorfoloji hasimato troiditi ile uyumlu. Klinik ve lab korelasyon u önerilir. Sağ lobda 5mm çaplı hiperekojen heterojen ekoda solid nodul izlendi. Rapora göre biyopsi gerekirmi kötü giden birsey varmı. Parankimi belirgin heterojen hipoekoik yamali ekopaternindedir bu nedemek biyopsi yaptirmam gerekirmi teşekkür ler.

  Cevapla
 16. Sol meme retroareolar bölgelerde içerisinde hiperekojen görünümler bulunan 5 mm boyutunda komplike kist izlendi

  Cevapla
  • Merhabalar Burcu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol memede ufak boyutta kist saptanmış. Bu tip lezyonların en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için klinik korelasyonu önerilmektedir. Dilerseniz hemen buradan klinik korelasyon önerilir adlı yazıya geçiş yapabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın