Vaskülarizasyon: Damarlanarak Beslenme

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Vaskülarizasyon Nedir?

Vaskülarizasyon, damarlanım,damarlaşım manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Temel olarak bu terim vücudumuzda kan damarlarının yayılımı ve gelişimi ile alakalıdır. Organların veya dokuların besin ve oksijen taşınarak beslenme sürecini sağlar. Özetle bir organın ya da dokunun fonksiyonunu sürdürebilmesi ve hayatta kalabilmesi için vaskülarizasyonu zorunludur.

Vaskülarizasyon nedir
Vaskülarizasyon tıpta damarlanarak beslenmeyi sağlayan önemli bir eylemdir.

Damar ağı genişleyerek sorumlu olduğu dokuyu besler. Bir bölgede damarlanma miktarı artarsa o bölge daha kolay beslenir. Genelde bu bölgeler hasar görmüş ve fibrozise uğrayan bölgelerdir.

Bir başka örnek verelim. Kanser tedavisinde tümörlü bölgenin vaskülarizasyonu engellenerek o bölgenin yok edilmesi amaçlanır. Bu terimle alakalı olarak aklınıza takılan bir husus var ise alt tarafta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Vaskülarizasyon: Damarlanarak Beslenme” üzerine 2 yorum

  1. İyi günler hocam oğlumun usg raporunda, sağ inguinal bölge mrfiali pelvis sağ patamedian lokalşxadyonda 17.5*25*30 mm boyutunda lobüle konturlu uzun aksi cilde paralel heterojen hipoekoik mass lezyon bulundu. Özellikle periferal vaskülarizasyon dikkat cekmekte. Bu durumu bir yorumlayabilir misiniz tesekkür ederim

    Cevapla
  2. hocam kolay gelsin benim bir sorum olacaktı bundan yaklaşık olarak 1.5 ay önce kısa süreli testis ağrısı ile hastahaneye gitmiştim.kan tahlili,hormon tahlili,idrar tahlili ve ultrasona girdim fakat hepsi temiz çıktı şuanda da herhangi bir ağrı mevcut değil ama idrar yapımından önce bir miktar testiste büyüme gözlemledim ve idrar yapımı sonrası büyüme ortadan kalktı bu bir sorunmudur acaba

    Cevapla

Yorum yapın