Hipoekojen

3
4461

Hipoekojen Nedir?

Hipoekojen, sıklıkla ultrasonografi raporlarında geçen temel olarak ekojenitesi düşük anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Tıp dünyasında sıkça kullanılmaktadır.

hipoekojen nedir
Hipoekojen ultrasonografi raporlarında karşımıza çıkan ve sıkça kullanılan ifadelerden birisidir.

Hipoekojen Alan

Ultrason adı verdiğimiz cihaz ses dalgaları ile çalışmaktadır. Bazı alanlarda ses dalgaları çokça yansırken bazı alanlarda çok az yansımaktadır. Ses dalgalarının oldukça az yansıdığı bu alanlara hipoekojen alan adı verilir.

Hipoekojen Lezyon

Hipo ekojen lezyonlar tiroid ve meme dokularında sıkça karşımıza çıkmaktadır. Genellikle hangi organda saptandıysa o organın içerisinde normal dokuya göre farklılaşmış yapılar bulunmaktadır. Bu yapılara birçok patoloji neden olabilmektedir.

Hipoekojen Nodül

Genellikle tiroid gibi bezlerde ortaya çıkmaktadır. Bu nodülün hangi hastalığı işaret ettiği gerekli tetkik, tahliller ve egrekirse biyopsi ile tespit edilecektir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

    • Merhabalar Harun Bey, öncelikle geçmiş olsun.
      Hipoekojen bir ultrason terimdir ve ultrason ile ilgili dokuya bakıldığında diğer alanlara oranla daha farklı yoğunlukta bir alan görülmüş demektir. Myomun hipoekojen olması, normal dkudan farklılaştığını ifade eder ve muayene bulgularına göre ileri araştırma gerektirebilir. En doğru bilgiyi muayene olduğunuz hekiminizden alabilirsiniz.
      Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here