( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Parmak Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Parmak Kırığı Kaç Günde İyileşir?

Ortopedik vakaların en yaygın türlerinden biri olan parmak kırığı, yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıkları, kemik yapısı, kırığın türü ve şiddeti başta olmak üzere birçok farklı etkene bağlı olarak çeşitli şekillerde iyileşme süresi göstermektedir. Kemik yaşı yetişkin olan bireylerde (yaşın ilerlemesiyle birlikte) genellikle daha güç kaynama gösteren kemikler, çocuklarda daha sağlıklı ve kısa sürede tamamlanmaktadır. Fakat parmak kırığı vakalarında tek kriter yaş, yani kemik yaşı ve kemik kaynama kriteri değildir. Her ne kadar ortopedik açıdan belirleyici bir unsur olarak kabul etsek de, kırığın türü, şiddeti, boyutu ve nasıl meydana geldiği gibi birçok değişkene bağlı olarak farklılık gösterebilir.

parmak kirigi kac gunde iyilesir
Parmak kırığı kaç günde iyileşir ile ilişkili görsel.

Çocuklarda yetişkinlere kıyasla daha kıkırdak bir yapıya sahip olması ve kemik yapısının gelişimini tam manasıyla tamamlamaması nedeniyle bu durum daha sağlıklı bir şekilde atlatılabilir. Zira yetişkin bireylerde yanlış kemik kaynaması ya da kemiğin kaynamasını önleyen ortopedik birçok etken parmak kırığı vakalarında olumsuz anlamda önemli bir rol oynamaktadır.

Peki, birçok farklı kritere bağlı olarak farklı iyileşme süreleri gösteren parmak kırığı vakalarında dikkat edilmesi gereken en önemli kriterler nelerdir?

 • Kırığın saptanması durumunda parmakların mümkün mertebe hareket ettirilmeden muhafaza edilmesine özen göstermelisiniz.
 • Kırığın teşhis edilmesinin ardından adli müdahalede bir gecikme olma ihtimaline karşın 72 saat boyunca her 2 saatte bir buz tedavisi uygulamalısınız.
 • Uygulanan buz tedavisi kırık bölgesinde oluşabilecek herhangi bir şişliğin önüne geçmekle kalmaz, kırık bölgesini sağlıklı bir şekilde muhafaza eder. Bu sayede olası bir yanlış kemik kaynamasının da önüne geçmiş olursunuz.
 • Kırık bölgede ani hareketlerden kaçınmalı, mümkün olduğunca hareket ettirmemelisiniz.
 • Kırık el parmaklarından birinde ise yüzük ya da herhangi bir aksesuar takıyorsanız çıkarmalısınız.
 • Temiz bir bez ile sarılan kırık bölgesinin ısı, deri rengi ve nabız kontrolü her 10 dakikada bir yapılmalı ve sağlığı tehdit edecek herhangi bir unsuru gözden kaçırmamalısınız.

Parmak Kırıkları Ne Zaman İyileşir?

Yaş, cinsiyet ve kırık türüne bağlı olmak üzere değişkenlik gösteren parmak kırığı vakaları, yapılacak olan radyolojik değerlendirme sonrası saptansa da, bu gibi vakalar çocuklarda 7 ila 15 gün arası, yetişkinlerde ise 4 ila 6 hafta arası iyileşme gösterirken, yaş arttıkça bu süre de artış göstermektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Parmak Kırığı Kaç Günde İyileşir?” üzerine 4 yorum

 1. Hocam verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Sol serçe el parmağım kırıldı. Kolum dan ihtibaren yarım alçıya alında fakat yaz ayında olduğumuz için kaşıntıdan dolayı yara yaptım. Dayanılamayacak derecede kaşınıyor. Yaşım 20 ve 1 hafta oldu daha alçının çıkması için ne kadar süre beklemeliyim?

  Cevapla
  • Merhabalar Can Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Alçının ne kadar kalacağı kırığın nasıl olduğuna, parçalı olup olmadığına ve diğer bir çok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Filminizi görmeden ve diğer detayları bilmeden kesin bir şey söylenemez. Bu bilgiyi sizi muayene eden hekiminizden en doğru şekliyle öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam rahatsız ediyorum hocam benim serçe parmağım üst kısmı kemiğim kırıldı ve 3 hatta oldu kaşıntı yok aksine hala arada sızlıyor sizde tutmamısmi dir

    Cevapla
    • Merhabalar Caner Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Parmağınızın tutup tutmadığını anlamak için muayene etmek ve gerekirse röntgen filmi çekmek gereklidir. Yani sadece ağrısı var diye tutmuş ya da tutmamış şeklinde düşünmeniz doğru olmaz. Emin olabilmek için en yakın sağlık kuruluşuna giderek hekimlere muayene olunuz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla

Yorum yapın