Parmak Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Parmaklarda oluşan ağrılar genel olarak artirit olarak adlandırılan bazı hastalıklar nedeni ile oluşmaktadır. Özellikle parmakların eklem bölülerinde oluşan ağrılar birçok belirti ile kendini gösterir. Ağrılara karşı gerekli olan tedavi uygulanmadığı durumlarda ise şişlik, kızarıklık gibi belirtiler kendini gösterdiği gibi daha sonrasında bazı deformasyonlarında görülmesi de muhtemeldir. Parmakta görülen ağrı için doktora başvurulması erken teşhis ile tedavinin daha başarılı olması için önemlidir. Peki, parmak ağrısı için hangi doktora gidilir?

parmak agrisina hangi bolum bakar
Parmak ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Parmak Ağrısı için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Parmak ağrısı her zaman romatizmal ağrılar nedeni ile ortaya çıkmaz. Bazen parmağın fiziksel aktivite sırasında zorlanması gibi nedenlerden dolayı geçici ağrılar görülebilir. Bu tip ağrılar genel olarak dinlenme ile geçebilecek ağrılardır. Ancak ağrının sürekli kendini tekrar etmesi veya çok şiddetli olması gibi durumlarda doktor muayenesi çok önemlidir. Parmak ağrısı için ne zaman doktora gidilmeli konusunda kişi kendini gözden geçirmeli ve geç olmadan doktora başvurmalıdır.

Parmak ağrısına romatizmal ağrıların neden olabileceği gibi kireçlenme gibi nedenlerinde ağrıya neden olduğu görülmektedir. Genel olarak ağrılar sabahları şiddetli olur ve zaman geçtikçe gün içerisinde ağrılarda azalmalar görülür. Ağrıların daha şiddetli olmaması ve gerekli tedavilerin başlaması içinse erken doktora gitmenin önemi büyüktür. Bu nedenle kişi parmağında ağrı tespit ettiğinde ve bu ağrının devamlılık gösterdiğini gördüğünde doktora başvurmalıdır.

Parmak Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Parmak ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu merak eden kişi öncelikle Ortopedi bölümü uzmanına başvurmalıdır. Bölüm uzmanı öncelikle kişiyi muayene ederek parmakta oluşan ağrının nedenine ulaşmaya çalışır. Ayrıca bazı testlerin yapılması da muhtemeldir. Özellikle görüntüleme cihazları kullanılarak parmaklar ve parmakların eklemleri görüntülenerek gerekli teşhislerin konulması için çalışılır. Teşhisin doğru bir şekilde konulması çok önemlidir. Çünkü doğru yapılan teşhis tedavinin de doğru bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunacaktır.

Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Parmak ağrısına hangi bölüm bakar konusunda kişi öncelikle Ortopedi uzmanına görünmesi gerekmektedir. Yapılacak olan tetkikler sonrasında ağrının nedeninin bulunması ile gerekli tedavi yöntemlerine başvurulacaktır. Bu konuda eğer Fizik Tedavi bölümünü ilgilendiren tedavi yöntemleri tercih edilecekse bölüme sevk gerçekleşmektedir. Daha sonra ise Fizik Tedavi bölümünde gerekli olan tedavi için kişi yönlendirilmektedir. Böylelikle parmak ağrısının görülme sebebine göre tedavi belirlenmektedir.

Parmak Ağrısı için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Parmak ağrısı için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda öncelikle Ortopedi bölümünden randevu alınmalıdır. Yapılacak olan tetkikler sonrasında kişinin parmak ağrısının nedenine göre farklı bölümlere sevk edilmesi de söz konusu olabilmektedir. Ayrıca tedavi süresi boyunca hastanın doktorun söyleyeceği tavsiyelere de dikkat etmesi çok önemlidir. Bu tavsiyelere uyulması tedavinin daha etkili olmasına katkı sağlayacağı gibi tedavinin daha da kalıcı olmasına büyük fayda sağlayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın