Kemik Yaşı Ölçümü Hangi Bölümde Yapılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Kemik Yaşı Ölçümü için Hangi Doktora Gidilir?

Gün geçtikçe gelişen tıp bilimi özellikle son yüzyılda oldukça gelişerek insan vücudu hakkında birçok bilginin edinmesi için gerekli zemini sağlamaktadır. İnsanların gerçek biyolojik yaşları da kemik yaşı ölçümü testi ile mümkün olmaktadır. İnsanların kemikleşme noktaları bulunmaktadır. Bu noktalar belirli bir yaşta kapanır. Erkeklerde 19 yaş ve kadınlarda 18 yaşta bu noktalar kapanır. İnsanların kemik yaşının belirlenmesi ise el bilek kemiklerinin röntgeni çekilerek gerçekleşir. Peki, kemik yaşı ölçümü hangi bölümde yapılır?

kemik yasi olcumu icin hangi doktora gidilir
Kemik yaşı ölçümü için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Bazı bireylerin gelişimi normalden daha az olabilir. Boyu normalden kısa kalan bir kişinin sol el ile bileğinin röntgeni çekilir. Çekilen röntgen uzman doktor tarafından incelenerek gerekli tespitler yapılır. İskeletin olgunlaşma verileri bu şekilde elde edilir. Ergenlik döneminde olan bir bireyin kemik yaşının ileri olması boy uzamasının daha az olmasına neden olur. Tam tersi eğer kemik yaşı geri ise boy uzaması daha çok beklenir. Elde edilen bu veriler sayesinde kemik yaşındaki değişimlerin fizyolojik mi yoksa patolojik mi olup olmadığı tespit edilir.

Kemik Yaşının Hesaplanmasının Faydaları

Bazı hastalıkların teşhisinin konulması için kemik yaşının hesaplanması oldukça büyük fayda sağlamaktadır. Tiroit, pitüiter, gonadları hastalıkları bu şekilde tespit edilebilmektedir. Kemik büyümesinin normalden farklı olması durumlarında bireyin beslenmesi ve gelişimi etkilenebilmektedir. Çocukluk döneminde karşılaşılan boy farklılığı durumlarında kemik yaşı ölçülerek gerekli tedaviler uygulanır.

Kemik Yaşı Hangi Durumlarda Ölçülüyor?

Bireyin kemik uzamasını izlemek ihtiyacı doğduğunda kemik yaşı ölçümü yapıldığı gibi bazı yasal konulara çözüm bulmak içinde tercih edilmektedir. Ayrıca adli tıp için gerekli verileri elde etme, ortopedi, pediatrik endokrinoloji içinde bu ölçüm yapılmaktadır. Bazı durumlarda mahkemelerde bireylerin yaşlarının ölçümü gerekebilmektedir. Bu tür durumlarda kemik yaşı ölçümü yapılmaktadır.

Kemik Yaşı Ölçümü Hangi Bölümde Yapılır?

Kemik yaşı ölçümü farklı birçok sebepten gerçekleştirilebilir. Çeşitli hastalıkların takibinin yanı sıra bazı adli vakalarda da bu kişinin kemik yaşına bakılabilmektedir. Kemik yaşı ölçümü hangi bölümde yapılır diye merak edenler Fizik Tedavi bölümüne veya Ortopedi bölümüne başvurabilirler. Gerekli müracaatlar yapıldıktan sonra uzman doktorlar sizleri yönlendirerek gerekli röntgen çekim işlemlerinin gerçekleşmesi sağlanır. Çıkan sonuçlar ise uzman doktorlar tarafından yorumlanmalıdır.

Kemik Yaşı Ölçümü Nasıl Yapılıyor?

Bireyin kemiklerinin olgunluk derecesinin ölçülmesi için tercih edilen bu yöntemde ellerin ve bileklerin röntgenlerinin radyolojik olarak incelenmesi sonucu veriler ortaya çıkmaktadır. Greulich – Pyle Atlası kronolojik haritası bireylerin el ve bilek yapılarına göre yaş bilgilerini vermektedir. Çekilen röntgen sonrasında uzman bir kişi bu atlas ile elindeki sonuçları inceleyerek haritaya göre kişinin kemik yaşını tespit edebilmektedir. Bu konuda yapılacak olan tespitlerin kesinlikle uzman bir doktora tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü alınacak yanlış bir karar birçok olumsuz sonucun doğmasına neden olabileceği için kemik yaşı ölçümü işlemlerinde dikkatli olunmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın