Kireçlenme için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kireçlenme sorunu günümüzde en çok şikayet edilen eklem sorunlarından biridir. Eklemlerde bulunan kıkırdakların dokusunun azalması ile meydana gelen kireçlenme doktor tarafından tespit edilmeli ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Genel olarak 65 yaş üzeri kişilerde bu tür kireçlenme sorunları daha sık görülmektedir. Bu tip durumlarda yapılması gereken ise doktora başvurmaktır. Peki, kireçlenme için hangi doktora gidilir?

kireclenme hangi bolum
Kireçlenme ilerleyen yaşla beraber sıkça karşımıza çıkar.

Kireçlenme için Ne Zaman Doktor Gidilmelidir?

Kireçlenme için ne zaman doktora gidilir konusunda bir süre verilmez. Eklemlerde görülen bu sağlık sorununun belirtilerinin görülmesi ile kısa sürede doktora başvurulması gereklidir. Erken teşhis her zaman daha etkili bir tedavi ortaya çıkarabileceği için bu oldukça önemlidir. Kireçlenme vücudun birçok ekleminde gerçekleşebilmektedir. Eklemin yerine göre de tedavi türleri değişiklik göstermektedir.

Kireçlenmenin ise birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin başında ileri yaş gelmektedir. Yaş ilerledikçe kıkırdak yapılarında oluşan zayıflamalar kireçlenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca yüksek kiloda eklem hastalıklarına neden olabilmektedir. Hareketsiz bir hayat sürmekte eklemlerde sorunlara yol açtığı gibi düzensiz beslenme de bu sorunları tetikleyebilmektedir. Yaşadığınız bu tip durumlarda genel olarak eklemlerden ses gelmekle birlikte ağrılar görülmektedir. Karşılaşılan böyle durumlarda ise doktora başvurulmalıdır.

Kireçlenme için Hangi Doktora Gidilir?

Kireçlenme için hangi doktora gidilir konusunu merak edenler öncelikle Ortopedi bölümüne muayene olması gerekmektedir. Ortopedi bölümü gerekli tetkikleri öncelikle gerçekleştirmektedir. Yapılan tetkik çalışmalarında genel olarak görüntüleme sistemleri kullanılarak rahatsızlığın bulunduğu eklem üzerinde gerekli görüntüleme çalışmaları yapılmaktadır. Elde edilen verilere göre ise hastalığın teşhisi konulmaktadır. Teşhis sonrası tedaviye başlanılabilmektedir.

Kireçlenmeye Hangi Bölüm Bakar?

Kireçlenmeye hangi bölüm bakar konusunda bu konuda Ortopedi bölümüne başvurulmalıdır. Ortopedi bölümünün gerçekleştirdiği teşhislere göre ise kişi tedaviye başlamaktadır. Tedavi genel olarak Fizik Tedavi bölümünde sürdürülmektedir. Bu nedenle eklem sorunlarının teşhisi sonrasında kişi Fizik Tedavi bölümüne sevk edilmektedir. Fizik Tedavi bölümünde ise gerekli tedavi işlemleri başlatılmaktadır.

Tedavi olarak kesin çözüm bir tedavi bulunmamaktadır. Çünkü yıpranmış olan kıkırdağın yenilenmesi mümkün değildir. Bu tip durumlar kireçlenme ile meydana gelen şişlik, ağrı, hareket edememe gibi şikayetlerin giderilmesine yönelik tedaviler başlatılmaktadır. Bu tedaviler ile kireçlenme sonrasında sosyal yaşantıyı engelleyen etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Kireçlenme için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Kireçlenme için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda doktorla aynı zamanda kişiye bazı tavsiyelerde bulunmaktadır. Fizik Tedavi bölümünden alınacak randevular ile tedavi başlatılabilir. Kişi aldığı tedavinin yanı sıra eklemlerine çok fazla yük yüklenmediği sporları yapması da çok önemlidir. Bu tür sporlar olarak bisiklete binmek, yürüyüş gibi aktiviteler önerilebilir. Ayrıca sıcak veya soğuk kompleks yapılarak eklemlerde oluşan kireçlenmeler nedeni ile ağrıların önüne geçilebilmektedir. Diğer bir taraftan bu konuda bazı bitkisel kürlerde kullanılabilmektedir. Bu kürler ile tedaviye destekleyici olarak kireçlenmeye karşı tedavi sürdürülebilir.

Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi konuların altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyor olacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın