Operatif Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Operatif Nedir?

Operatif terimi temel olarak ameliyat ya da cerrahi operasyon ile ilgili manasında kullanılan tıbbi bir terimdir. Ameliyattan önceki dönem, ameliyat esnasında ve sonraki dönemler tıbbi olarak isimlendirilirken farklı farklıdır. Örneğin ameliyat öncesi dönem pre-operatif olarak isimlendirilirken ameliyat sonrası dönem ise post-operatif olarak adlandırılır. Ameliyatın yapıldığı dönem ise intra-operatif olarak adlandırılır.

operatif ne demek tıp
Görselde operatif bir durumu görmektesiniz.

Peri-operatif dönem ise önceki paragrafta bahsettiğim üç dönemle de ilişkilidir. İntraoperatif dönemle karıştırılmamalıdır. Operatif terimi ile ilişkili örnekler vererek açıklığa kavuşturalım.

Örneğin post operatif dönemde hastada herhangi bir ek komplikasyon gözlenmedi ifadesinde ameliyattan sonraki dönemden bahsediliyor. Operatif tanısı kist gelen hastanın diye devam eden bir cümle ise operasyon sırasında tanısı koyulan durumu ifade ediyor.

Bu terim hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Operatif Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın