( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Operatif Tıp Dilinde Nedir?

Operatif Nedir?

Operatif terimi temel olarak ameliyat ya da cerrahi operasyon ile ilgili manasında kullanılan tıbbi bir terimdir. Ameliyattan önceki dönem, ameliyat esnasında ve sonraki dönemler tıbbi olarak isimlendirilirken farklı farklıdır. Örneğin ameliyat öncesi dönem pre-operatif olarak isimlendirilirken ameliyat sonrası dönem ise post-operatif olarak adlandırılır. Ameliyatın yapıldığı dönem ise intra-operatif olarak adlandırılır.

operatif ne demek tıp
Görselde operatif bir durumu görmektesiniz.

Peri-operatif dönem ise önceki paragrafta bahsettiğim üç dönemle de ilişkilidir. İntraoperatif dönemle karıştırılmamalıdır. Operatif terimi ile ilişkili örnekler vererek açıklığa kavuşturalım.

Örneğin post operatif dönemde hastada herhangi bir ek komplikasyon gözlenmedi ifadesinde ameliyattan sonraki dönemden bahsediliyor. Operatif tanısı kist gelen hastanın diye devam eden bir cümle ise operasyon sırasında tanısı koyulan durumu ifade ediyor.

Bu terim hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

“Operatif Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın