Operatif Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Operatif Nedir?

Operatif terimi temel olarak ameliyat ya da cerrahi operasyon ile ilgili manasında kullanılan tıbbi bir terimdir. Ameliyattan önceki dönem, ameliyat esnasında ve sonraki dönemler tıbbi olarak isimlendirilirken farklı farklıdır. Örneğin ameliyat öncesi dönem pre-operatif olarak isimlendirilirken ameliyat sonrası dönem ise post-operatif olarak adlandırılır. Ameliyatın yapıldığı dönem ise intra-operatif olarak adlandırılır.

operatif ne demek tıp
Görselde operatif bir durumu görmektesiniz.

Peri-operatif dönem ise önceki paragrafta bahsettiğim üç dönemle de ilişkilidir. İntraoperatif dönemle karıştırılmamalıdır. Operatif terimi ile ilişkili örnekler vererek açıklığa kavuşturalım.

Örneğin post operatif dönemde hastada herhangi bir ek komplikasyon gözlenmedi ifadesinde ameliyattan sonraki dönemden bahsediliyor. Operatif tanısı kist gelen hastanın diye devam eden bir cümle ise operasyon sırasında tanısı koyulan durumu ifade ediyor.

Bu terim hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Operatif Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın