İntraoperatif Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İntraoperatif Nedir?

İntraoperatif, ameliyat sırasında ya da cerrahi operasyon esnasında manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Genellikle perioperatif terimi ile benzerlik gösterdiğinden karışabilir. Perioperatif terimi ameliyat öncesi, ameliyat esnası ve ameliyat sonrası dönemle ilişkili olabilirken intraoperatif terimi ise sadece ameliyat esnasında olan şeylerle ilgilidir.

intraoperatif ne demek tıp
Görselde ameliyat esnasında yani intraoperatif durumu görmektesiniz.

Özetle perioperatif cerrahinin preoperatif, intraoperatif ve postoperatif olmak üzere üç aşamasıyla ilgilenmektedir. Bu noktada mutlaka https://doktordanhaberler.com/peroperatif-perioperatif/ linkine giderek perioperatif hakkında bilgi alınız. Merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın