Postoperatif, Postoperatuvar Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Postoperatif, postoperatuvar Nedir?

Postoperatif, ya da postoperatuvar, ameliyat sonrası manasında kullanılmaktadır. Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir. Daha detaylı olarak açıklayacak olursak hastanın ameliyat yapıldıktan sonraki dönemden hastaneden taburcu edilene kadar geçen döneme verilen isimdir. Postoperatif bakım ise ameliyat sonrası dönemde hastanın fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlar.

postoperatif ne demek tıp
Görselde ameliyat sonrası dönemde yani postoperatif olarak yaşananlar aktarılıyor.

Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum ancak bazı durumlarda peroperatif ile karşılabilir. Bu nedenle mutlaka peroperatif ile ilgili https://doktordanhaberler.com/peroperatif-perioperatif/ linkine tıklayarak bilgi sahibi olunuz. Merak ettiğiniz hususları alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın