Perioperatif Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Perioperatif Nedir?

Perioperatif, ya da peroperatif ameliyat sırasında veya cerrahi operasyon esnasında anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Genellikle cerrahi bölümler sıkça kullanır. Daha detaylı olarak açıklayacak olursak ilgili hastanın hastaneye muayeneye gittiği andan cerrahi operasyon bitene ve taburcu olana kadar geçen süreye verilen isimdir.

perioperatif ne demek tıp
Görselde ameliyat esnasındaki yani perioperatif durumu görüyorsunuz.

Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Sıklıkla preoperatif terimi ile karışıklık gösterir. Bu karışıklığı önlemek için hemen https://doktordanhaberler.com/preoperatif/ linkine giderek farkı kavrayınız. Aklınıza takılanları yorumlara yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın