Lupus Antikoagülan Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Lupus Antikoagülan Nedir?

Ciddi hastalıklardan biri olan Lupus Antikoagülan nedir sorusuna kısaca bağışıklık sisteminin normalden daha fazla aktif hale gelerek sağlıklı dokulara zarar vermesidir. Kronik olan otoimmün hastalığıdır. Hastalık vücudun birçok noktasına zarar vermektedir. Kalp, akciğere, böbrek, eklemlere, cilde zarar verdiği gibi iltihaplanma, şişme gibi etkilerde gösterir.

Vücut normal şartlarda bağışıklık sistemi sayesinde bakterilere ve virüslere karşı savaşmak için antikor proteini üretir. Lupus Antikoagülan hastalığında ise bağışıklık sistemi zararlı bakteri ve virüsler ile vücudumuzda olması gereken sağlıklı dokuları ayırt edemez. Bu durumda bağışıklık sistemimiz zararlı dokuların yanı sıra yararlı olan dokulara karşıda savaş vermeye başlar.

lupus antikoagulani nedir
Lupus antikoagülanı nedir ile ilişkili görsel.

Lupus Antikoagülan Belirtileri

Birçok dokunun bu hastalıktan etkilendiği için belirtilerde farklılık gösterir. Genel olarak hastalanan kişide halsizlik, iştahsızlık, yorgunluk, ateş görülür. Genel eklem iltihabı görülür. Eklemlerde ağrı, hareketlerde kısıtlama, şişlik en çok görülen belirtiler arasındadır.

Cilt üzerinde de bazı belirtilere sahiptir. Yüz ve burun çevresinde, elmacık kemiğinde kelebek tarzında döküntüler görülür. Özellikle güneş ışığına maruz kalınırsa döküntü daha hızlı meydana gelir. Diğer yandan ciltte plaklar görülür. Saçlı olan deride de görülür ve saçların dökülmesine neden olur. Geçicide olsa hastalığın arttığı dönemlerde saç dökülmeleri görülür.

Ağız içerisinde çıkan aftlar, yaralar, üst damak ülseri görülür. Hastalar özellikle güneş ışığına aşırı duyarlı olur. Güneşe çıktıklarında ciltlerinde döküntüler olabilir. Deri altında ağrılı yumrular, kaslarda genel olarak ağrı, kalp dokusunda iltihaplanma, kansızlık, lenfosit, trombosit, lökosit düşüklükleri de görülebilir.

Lupus Antikoagülan Neden Olur?

Lupus antikoagülan neden olur konusunda birçok neden ortaya çıkarılabilir. Hastalık çoğunlukla kadınlar görülür. Hastalığın görüldüğü 10 kişiden 9’u kadındır. Genetik olarak kalıtsan bir hastalık özelliği taşısa da bu tam olarak belirtin bir neden değildir.

Dış etkenlerden dolayı hastalık baş gösterebilir. Güneşten gelen zararlı ışınlar, floresan ampullerin yaydığı ultraviyole ışınları nedenler arasındadır. Silis tozu da hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Bu toz tarımsal ve endüstriyel alanlarda kullanılmakta ve bu toza maruz kalanlarda bu hastalık görülebilmektedir.

Sulfa ilaçları vücudu güneşe karşı daha duyarlı hale getirir. Zaman içerisinde güneşin zararlı ışınları vücuda daha hızlı bir şekilde nüfus ettiğinden dolayı hastalığın meydana gelmesine neden olabilir. Yine aynı şekilde güneşe olan hassasiyeti artırabilecek tetrasikline ilaçlar da aynı etkiyi gösterebilir.

Bazı antibiyotik ilaçlarda hastalığın oluşma nedenleri arasında yerini almaktadır. Penisilin ve çeşitli antibiyotikler hastalığın oluşmasına neden olabilir. Çeşitli enfeksiyonlarda nedenler arasındadır. Viral bir hastalık, soğuk algınlığı, yaralanma, bitkinlik, psikolojik olarak yıpranma, aşırı üzüntü, sigara içmek ve stres hastalığın nedenleri arasında sayılabilir.

Lupus Antikoagülan Hastalığına Nasıl Tanı Konur?

Hastalığın teşhisi için konusunda uzman bir doktorun hastayı geniş çaplı incelemesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle hastanın öyküsü dinlenmelidir. Hastanın tam fizik muayenesi yapılmalıdır. Çeşitli kan tahlilleri yapılmalıdır. Bunlar tam kan sayımı, kan kimyası gibi tahlillerin yanı sıra idrar tahlilleri alınmalıdır. Deri biyopsisi ve böbrek biyopsisi yapılarak kesin tanı uzman doktor tarafından koyulmalıdır.

Lupus Antikoagülan Hastalığı Tedavisi

Hastanın yaşı, cinsiyeti, genel sağlık durumu, yaşam tarzı ve görülen semptomlara göre uzman doktorlar çeşitli tedaviler uygulamaktadır. Amaç atakları önlemek, atakların ortaya çıktığı zaman tedavisini gerçekleştirmek, hastalığın organlara vereceği hasarı önlemek veya azaltmaktır.

Doktorlar şişkinlik ve ağrıları azaltma, bağışıklık sistemini dengeleme, hormonları dengeleme ve eklem hasarlarının azaltılması için çeşitli ilaçları tercih ederek tedavisine ilaç tedavisi ile devam edebilir. Bu konuda doktorun vereceği tavsiyelere harfiyen uymak çok önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın