Morgellons Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Morgellons Sendromu ya da “Morgellons Hastalığı” olarak bilinen bu durum 1674 yılında Sir Thomas Browne tarafından temeli atılan ender bir zührevi hastalıktır. Morgellons Araştırma Vakfı‘nın verilerine göre tüm dünyada bu hastalıktan etkilenen kişi sayısı şuan için 14.720 ile sınırlı durumda. Bu rahatsızlığı olan hastalar genellikle ciltlerine bir şey sürtüyormuş gibi hissettiklerini ifade ederler. Bazı kesimler bunun sanrısal olduğunu düşünseler de bir diğer kesim ise bu durumu organik nedenlere bağlamaktadırlar.

Bu sürtünme hissine ek olarak genel yorgunluk ve halsizlik hali, depresif ruh hali, konsantrasyon bozuklukları, kaşıntı, eklem ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlaması, görme bozuklukları, hafıza sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Ortaya çıkan belirtiler ve hastalığın bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzun yıllar birçok tartışma olmuştur. MS’nin herhangi bir enfeksiyonla bağlantısı kesin olarak bulunamadığı için bulaşıcı olarak değerlendirilmemektedir.

Morgellons Sendromu ile ilişkili görsellerden birkaç tanesi bir arada.
Morgellons Sendromu’nda görülen cilt lezyonlarından birkaçı.

Morgellons Sendromu’nun teşhisini koyabilmek oldukça zordur. Tanı için öncelikle kaşıntılı ve enfeksiyonlarla ilişkili birçok dermatolojik hastalık dışlanmalıdır. Deri kazıntısı örnekleri, kan testleri, biyopsi gibi birçok tanı yöntemini kullanırız. Ek olarak genellikle bu patolojinin Lyme Hastalığı ile ilişkili olduğu biliniyor.

Henüz kabul gören standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Ortaya çıkan belirtilerin yok edilmesi amaçlanarak semptomatik ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Uygun tedavi için psikiyatri, enfeksiyon hastalıkları ve dermatoloji uzmanlarından oluşan bir hekim grubu tarafından değerlendirilmeli ve tedavi planı çizilmelidir. Duruma ve kişiye göre tedavi planlarının aylar veya yıllar sürmesi öngörülebilir.

Morgellons Sendromu hakkında merak ettiklerinizi ve aklınıza takılan soruları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın