Morgellons Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Morgellons Sendromu ya da “Morgellons Hastalığı” olarak bilinen bu durum 1674 yılında Sir Thomas Browne tarafından temeli atılan ender bir zührevi hastalıktır. Morgellons Araştırma Vakfı‘nın verilerine göre tüm dünyada bu hastalıktan etkilenen kişi sayısı şuan için 14.720 ile sınırlı durumda. Bu rahatsızlığı olan hastalar genellikle ciltlerine bir şey sürtüyormuş gibi hissettiklerini ifade ederler. Bazı kesimler bunun sanrısal olduğunu düşünseler de bir diğer kesim ise bu durumu organik nedenlere bağlamaktadırlar.

Bu sürtünme hissine ek olarak genel yorgunluk ve halsizlik hali, depresif ruh hali, konsantrasyon bozuklukları, kaşıntı, eklem ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlaması, görme bozuklukları, hafıza sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Ortaya çıkan belirtiler ve hastalığın bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzun yıllar birçok tartışma olmuştur. MS’nin herhangi bir enfeksiyonla bağlantısı kesin olarak bulunamadığı için bulaşıcı olarak değerlendirilmemektedir.

Morgellons Sendromu ile ilişkili görsellerden birkaç tanesi bir arada.
Morgellons Sendromu’nda görülen cilt lezyonlarından birkaçı.

Morgellons Sendromu’nun teşhisini koyabilmek oldukça zordur. Tanı için öncelikle kaşıntılı ve enfeksiyonlarla ilişkili birçok dermatolojik hastalık dışlanmalıdır. Deri kazıntısı örnekleri, kan testleri, biyopsi gibi birçok tanı yöntemini kullanırız. Ek olarak genellikle bu patolojinin Lyme Hastalığı ile ilişkili olduğu biliniyor.

Henüz kabul gören standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Ortaya çıkan belirtilerin yok edilmesi amaçlanarak semptomatik ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Uygun tedavi için psikiyatri, enfeksiyon hastalıkları ve dermatoloji uzmanlarından oluşan bir hekim grubu tarafından değerlendirilmeli ve tedavi planı çizilmelidir. Duruma ve kişiye göre tedavi planlarının aylar veya yıllar sürmesi öngörülebilir.

Morgellons Sendromu hakkında merak ettiklerinizi ve aklınıza takılan soruları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Morgellons Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 6 yorum

 1. merhaba hocam yaklaşık olarak 3 aydır hastalığına yakalandı mı düşünüyorum Aynen anlattığınız sendromların hepsi bende var yara olsun deride renk değiştirmesi olsun acayip 2-3 tane yaranın kendiliğinden çıkması ve yaşam kalitesinin berbat olması yorgunluk parazitlenme bunun için bana yardımcı olur musunuz lütfen sizden rica ediyorum nereye gideceğim ne yapacağım bilmiyorum ki hayatında böyle bir şey başıma ilk defa geliyor Rabbim tüm hastalara acil şifalar versin saygılar hocam 05426117393
  Ömer Aslan Şanlıurfa

  Cevapla
  • Yine ben Ömer aslan hocam hastalığımın morgellon hastalığı olduğunu düşünüyorum araştırma sonucu bu tani benden olduğunu düşündüm yine bir hekime gitmeden tadı koymamda doğru değil yardımlarınızı bekliyorum hocam ne yapacağımı bilmiyorum sasirmisim hayatım çok değiştirdi bu amansız hastalık Rabbim tüm hastalara şifa versin banada inşallah verir saygılar Ömer Aslan
   Şanlıurfa’dan 05426117393 saygılar

   Cevapla
 2. Doktor bey, görev yeriniz neresi? Morgellons hastalığından haberi olan bir doktorla karşılaştığım için mutluyum. Benim gibi 70 yaşın üzerinde bir arkadaşımda, Doktor Aidin Salih’in Gerçek Tıp kitabının 179. sayfasında yazan bütün belirtiler var. Büyük olasılıkla Morgellons ama gittiği doktorlar hastalıktan habersiz oldukları için kadıncağız deneme tahtasına dönüyor, uzak tahminler temelinde bir sürü gereksiz ilaç yükleniyor. Ben şahsen hastalığın psikiatri ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum, psikiatrik ilaçlara da şiddetle karşıyım. Aidin Salih bu hastalıktan iç temizliğiyle kurtulunabileceğini de yazıyor ama arkadaşım bu yolu uygulayamaz. Çözüm arıyoruz. Bir öneriniz var mı? Sizin görev yeriniz İstanbul ise kendisi size gelsin. Değilse bir doktor önerebilir misiniz? İlginize şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Merih Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Morgellons sendromu için size önereceğim bir doktor maalesef bulunmamaktadır. Bulunduğunuz ilde üniversite hastanelerine başvurmanız en doğru seçenek olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın