( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Morgellons Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Morgellons Sendromu ya da “Morgellons Hastalığı” olarak bilinen bu durum 1674 yılında Sir Thomas Browne tarafından temeli atılan ender bir zührevi hastalıktır. Morgellons Araştırma Vakfı‘nın verilerine göre tüm dünyada bu hastalıktan etkilenen kişi sayısı şuan için 14.720 ile sınırlı durumda. Bu rahatsızlığı olan hastalar genellikle ciltlerine bir şey sürtüyormuş gibi hissettiklerini ifade ederler. Bazı kesimler bunun sanrısal olduğunu düşünseler de bir diğer kesim ise bu durumu organik nedenlere bağlamaktadırlar.

Bu sürtünme hissine ek olarak genel yorgunluk ve halsizlik hali, depresif ruh hali, konsantrasyon bozuklukları, kaşıntı, eklem ağrısı, baş ağrısı, kulak çınlaması, görme bozuklukları, hafıza sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Ortaya çıkan belirtiler ve hastalığın bulaşıcı olup olmadığı konusunda uzun yıllar birçok tartışma olmuştur. MS’nin herhangi bir enfeksiyonla bağlantısı kesin olarak bulunamadığı için bulaşıcı olarak değerlendirilmemektedir.

Morgellons Sendromu ile ilişkili görsellerden birkaç tanesi bir arada.
Morgellons Sendromu’nda görülen cilt lezyonlarından birkaçı.

Morgellons Sendromu’nun teşhisini koyabilmek oldukça zordur. Tanı için öncelikle kaşıntılı ve enfeksiyonlarla ilişkili birçok dermatolojik hastalık dışlanmalıdır. Deri kazıntısı örnekleri, kan testleri, biyopsi gibi birçok tanı yöntemini kullanırız. Ek olarak genellikle bu patolojinin Lyme Hastalığı ile ilişkili olduğu biliniyor.

Henüz kabul gören standardize edilmiş bir tedavi protokolü bulunmamaktadır. Ortaya çıkan belirtilerin yok edilmesi amaçlanarak semptomatik ilaç tedavileri uygulanabilmektedir. Uygun tedavi için psikiyatri, enfeksiyon hastalıkları ve dermatoloji uzmanlarından oluşan bir hekim grubu tarafından değerlendirilmeli ve tedavi planı çizilmelidir. Duruma ve kişiye göre tedavi planlarının aylar veya yıllar sürmesi öngörülebilir.

Morgellons Sendromu hakkında merak ettiklerinizi ve aklınıza takılan soruları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın