( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Kienböck Hastalığı

Bu yazımda Kienböck Hastalığı hakkında birçok farklı bilgi paylaştım. Kienböck Hastalığı Nedir? Kienböck Hastalığı’nın tedavisi var mı? Kienböck Hastalığı’nın ortaya çıkardığı belirtiler neler? Bunlar ve bunlar gibi çok daha fazla sorunun cevabını yazımın devamında vereceğim.

| Nedir | Nedenleri | Belirtileri | Teşhisi | Tedavisi |

kienbock hastaligi
Kienböck hastalığı kadınları daha fazla etkiler.

Kienböck Hastalığı Nedir?

Kienböck Hastalığı, yarım ay şeklindeki Lunatum adı verilen el kemiğinin kanlanmasında bozulma sonucu gelişen tabloya verilen isimdir. Başka bir deyişle Lunatum kemiğinin avasküler nekrozudur. Genellikle fonksiyon bozukluğu ve devamında kronik ağrı süreci ile seyreder. Ünlü radyoloji uzmanı Robert Kienböck 1910 yılında hastalığı tanımlamış,sürekli maruz kalınan travmalar neticesinde ortaya çıktığını öne sürmüştür.

Kienböck Hastalığı; avasküler nekroz adı verilen dokular ve organlar için besleyici özellik gösteren kan sıvısının çeşitli etkenler nedeniyle ilgili dokuya ulaşamaması sonucunda ortaya çıkar. Sıklıkla 20 ile 40’lı yaşlarda insanları etkileme eğilimindedir. Her iki el bileğinde de kendini gösterir ve kadınlarda daha sık görülür.

Kienböck Hastalığı Nedenleri

Bu hastalığın tek bir nedeni olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Genetik zeminde ortaya çıktığı düşünülse de henüz kesinleşmemiş bazı bilgiler bulunmaktadır. Sıklıkla karşımıza çıkma ihtimali olan sebepler şunlardır:

 • Birçok insanda lunatum adı verilen el kemiğini beslemek üzere 2 damar vardır ancak bazı insanlarda bu damar 1 tanedir. Doğal olarak lunatum kemiğinin beslenmesi konusunda yetersiz kalacaktır.
 • Başka bir durumda ise kan damarlarını sayısı normal ve yeterli olsa bile kanın akışı ile ilgili bazı problemler nedeniyle lunatumun beslenmesinde sorunlar görülebilir.
 • Bileğe alınan darbe ve benzeri travma durumlarında lunatum kemiğinin beslenmesinde sorunlar görülebilir.
 • Lunatum kemiğinin normal şeklinin dışında olduğu insanlarda bu kemiğin beslenmesini zorlaştırabilir ve Kienböck hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir.

Radyus ve ulna adı verilen ön kol kemiklerinden sıklıkla ulna isimli olanın normalden kısa veya uzun olması sonucunda yine lunatum kemiğinin beslenmesi etkilenebilir.

[su_box title=”Kienböck Hastalığı’nı Görülme Sıklığını Arttıran Risk Faktörleri” style=”soft” box_color=”#bd4ab3″]
1. Lupus hastalığı
2. Serebral palsi
3. Gut hastalığı
4. Kansızlık hastalığı
[/su_box]

Kienböck Hastalığı Belirtileri

El bileğinde bulunan kemikler el bileğinin sağa, sola ve diğer yönlere rahat bir şekilde hareket ettirilmesi görevinden sorumludurlar. Bu kemiklerden olan lunatumun avasküler nekrozu olduğunda şu belirtiler ortaya çıkabilir:

 • Bilek bölgesinde şişlik
 • Bilek bölgesinde ağrı
 • Bilek bölgesinde sertlik
 • Nesneleri kavrama gücünde azalma
 • Lunat kemiğin üstünde hassasiyet
 • Eli yukarı doğru çevirme hareketi yapıldığında ağrı hissedilmesi

Bu hastalığın seyri sıklıkla yıllar içinde olur. Yavaş yavaş ilerler ve ağrı ile yıllar içinde kendini belli eder. Genellikle 4 aşamada progresyon izlenir.

1.Aşama : Lunatum kemiğinin kan dolaşımı bozulmaya başlar. Röntgen çekildiğinde kemik normal olarak izlenir. Sadece MR gibi ileri tetkiklerde saptanabilir düzeydedir.

2. Aşama : Artık lunatum kemiğinin kanlanması bozulmuştur ve kemik sertleşmeye başlamıştır. Dolayısıyla dikkatli gözler tarafından bakıldığında röntgen filminde farklılıklar saptanabilir.

3. Aşama : Kemikte parçalanma ve çökme durumu başlamıştır.

4. Aşama : Lunatum kemiği tamamen zarar görmüştür. Bundan sonra diğer kemiklerde zarar görebilir ve artrit gibi durumlar gelişebilir.

Kienböck Hastalığı Teşhisi

Kienböck Hastalığı’na sahip birçok kişi yıllar boyunca bu durumu farkedemez ve öare ararlar. Hekimlere çoğu zaman bilek ağrısı şikayeti ile başvururlar. Bu noktada bilek ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Başvurduğunuz ilgili bölümün hekimi öncelikle tıbbi geçmişinizi sorgular. Daha önce geçirdiğiniz hastalıkları, ameliyatları, kullandığınız ilaçları öğrenir. Ardından gerekli görürse çeşitli kan tahlilleri ve filmler isteyebilir. Ayrıca Lichtman Sınıflandırması bu hastalığın teşhis edilmesinde kıymetlidir.

Birinci aşama dediğimiz erken dönemde bu hastalığın teşhis edilebilmesi oldukça zordur. Çok deneyimli gözler röntgen filminde görebilir ya da tesadğfen çekilen MR filmlerinde görülebilir. Özetle tanısı röntgen ve MR filmleri yardımıyla konulur.

Kienböck Hastalığı Tedavisi

Kienböck hastalığında tedavi genellikle teşhisin ne zaman yapıldığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca bireyden bireye de tedavisel farklılıklar mutlaka olacaktır. Temel olarak 3 farklı tedavi yaklaşımımıza vardır:

 1. Bileği dinlendirerek lunatum kemiğinin kan oluyla beslenme yeteneğini geri kazanmasını sağlamak
 2. İltihap giderici ilaçlar yardımıyla ağrıyı ve şişliği kontrol altına almak
 3. Kortizon adı verilen güçlü ilaçlar yardımıyla durumu kontrol altına almak

Tüm bu tedavi şekilleriyle kontrol altına alınmayan hastalarda doktorunuz ameliyat seçeneğini masaya yatırabilir. Ameliyat seçeneği düşünülürse operasyonların komplikasyonları olduğu gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kienböck hastalığı ameliyatı revaskülarizasyon, eklem seviyelendirme adı verilen kemik uzunluğu ile oynama, lunatum kemiğinin çıkarılması, kemiklerin füzyonu, implant artroplastisi gibi birçok farklı yöntem ile yapılır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 27 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 25 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

“Kienböck Hastalığı” üzerine bir yorum

 1. Merhabalar… Yaklaşık 1.5 aydır sağ el bileğim ve parmaklarımda harekete bağlı ağrı vardı doktora gittiği de mr görüntüsüne bakarak doktorum kienböck hastalığı teşhisi koydu. Bir ay boyunca bileklik kullanmanı ve kesinlikle bileğimi zorlamamamı öylesi. Bilekliği kullanıyorum ancak bileğim ve parmaklarım şişmeye başladı. Bu normal mi? Bir diğer sorum ise bu hastalık için daha uzmanlaşmış bir hekime görünmek istesem kime görünmeliyim? El cerrahisinde uzman birine mi? Kemik hastanesine mi gitmeliyim? Bu hastalığın en uzmanlaşmış doktor ünvanları nedir? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. (35 yaşındayım cinsiyetim erkek, iltihaplı eklem romatizması hastalığım var)

  Cevapla

Yorum yapın