Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Şüphe duyulan mevcut hastalıkların teşhisi için başvurulan ana test gruplarından kan tahlili, mevcut hastalıkların tespiti için başvurulabileceği gibi genel kan ve hastalık analizi için de uygulanmaktadır. Özellikle Tam Kan Sayımı adı verilen kan hücrelerinin ölçülmesi, varsa Anemi (Kansızlık) gibi patolojik vakaların tespiti için tercih edilen kan tahlili, kanda oluşabilecek parazitler için de başvurulan bir ana test grubudur.

sigara icildigi kan tahlilinde anlasilir mi
Sigara içildiği kan tahlilinde belli olur mu ile ilişkili görsel.

Şüphe duyulan hastalığa ya da enfeksiyonel duruma bağlı olarak test süreci farklılık göstermektedir. Sanılanın aksine kan tahlili tek bir laboratuvar araştırması ile yapılan bir ana test değildir. Yapılan kan tahlili testleri; Hematoloji, Biyokimya, Seroloji gibi tahlillerin tümünü kapsamaktadır. Kendi içinde çeşitli test ve teşhis imkânları sunan kan tahlili, şüphe duyulan geçici bir enfeksiyonel durum için de uygulanabilir, lösemi (Kan Kanseri) gibi riskli hastalıklar için de.

Kan Tahlili Nasıl Yapılır?

Hastalığın türüne, şiddetine ve ortaya koyduğu semptomlara bağlı olarak farklılık gösterse de, günümüz koşullarında uygulanan kan tahlili testleri sabah aç karnına uygulanmaktadır. Kan tahlili gerektiren hastalığın türüne göre alınacak kan miktarı değişmekle birlikte devamındaki işlemlerde de benzerlik ve farklılık görülebilir. Kan tahlilinde aç mı tok mu olmak gerektiğini anlatan yazıma https://doktordanhaberler.com/kan-tahlili-yaptirmak-icin-ac-olmak-gerekir-mi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Genelde sabah aç karnına tercih edilen işlemler, kana herhangi bir maddenin karışmadan saf hâliyle incelenmesini gerektiren testler olması nedeniyle istenmektedir. Peki, hastalığın türüne göre farklılık gösteren kan tahlili sırasında sigara içildiği anlaşılır mı? Ya da yapılacak olan kan testlerinde kanda nikotine rastlanması mümkün müdür?

Bu durum yapılacak olan (özellikle serum testlerinde) testlere göre farklılık gözetmekle birlikte kan tahlilinde sigara içildiği anlaşılmaz. Zira kan tahlilleri yukarıda da belirttiğimiz üzere şüphe duyulan hastalığın teşhisi için farklılık göstermektedir.

Serumda nikotin düzeyleri ölçülebilirken yapılan kan tahlili testlerinde sigara içilip içilmediği anlaşılmaz. Nitekim nikotin kana hızlı bir şekilde karıştığından ve vücuda yayılmasıyla birlikte kotinine dönüştüğünden kan tahlili sırasında saptanması mümkün değildir. Şayet nikotinin saptanmasını gerektirecek bir test grubuna ihtiyaç duyulursa serum ya da idrar testi yapılması ve ortaya çıkan değerlerde kotinine bakılması gerekir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?” üzerine bir yorum

  1. Sigara içtikten sonra tahlil vermeye gittim yani bana belli olmaz dediler ama belli olabileceği yönünde yazılar okudum. yardımcı olur musunuz doğrusu nedir

    Cevapla

Yorum yapın