Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genellikle sigara içen kardeşlerimin araştırdığı ve sorduğu sorulardan biri olan “kan tahlilinde sigara belli olur mu?” sorusu son zamanlarda sıkça karşıma çıkmaktadır. Bu yazımı okuduktan sonra kanda sigara çıkar mı gibi sorularınızın hepsine cevap bulacak ve başka bir araştırma yapmanıza gerek kalmayacağını garanti ediyorum. Ayrıca e-sigara ve nargile gibi diğer tütün ürünleri de benzer şekilde değerlendirilmektedir. Haydi yazımıza geçelim.

Sigara ve Kan Tahliline Genel Bakış

Şüphe duyulan mevcut hastalıkların teşhisi için başvurulan ana test gruplarından kan tahlili, mevcut hastalıkların tespiti için başvurulabileceği gibi genel kan ve hastalık analizi için de uygulanmaktadır. Özellikle Tam Kan Sayımı adı verilen kan hücrelerinin ölçülmesi, varsa anemi gibi patolojik vakaların tespiti için tercih edilen kan tahlili, kanda oluşabilecek parazitler için de başvurulan bir ana test grubudur.

sigara icildigi kan tahlilinde anlasilir mi
Sigara kan tahlilinde belirlenebilir mi yazımızın devamında göreceğiz.

Şüphe duyulan hastalığa ya da enfeksiyonel duruma bağlı olarak test süreci farklılık göstermektedir. Sanılanın aksine kan tahlili tek bir laboratuvar araştırması ile yapılan bir ana test değildir. Yapılan kan tahlili testleri; Hematoloji, Biyokimya, Seroloji gibi tahlillerin tümünü kapsamaktadır. Kendi içinde çeşitli test ve teşhis imkânları sunan kan tahlili, şüphe duyulan geçici bir enfeksiyonel durum için de uygulanabilir, lösemi (kan kanseri) gibi riskli hastalıklar için de. Özetle kullanım alanı oldukça geniştir. Tıp biliminin eli ayağı olmuştur.

Sigara için Kan Tahlili Yapılması

Hastalığın türüne, şiddetine ve ortaya koyduğu semptomlara bağlı olarak farklılık gösterse de, günümüz koşullarında uygulanan kan tahlili testleri sabah aç karnına uygulanmaktadır. Kan tahlili gerektiren hastalığın türüne göre alınacak kan miktarı değişmekle birlikte devamındaki işlemlerde de benzerlik ve farklılık görülebilir. Kan tahlilinde aç mı tok mu olmak gerektiğini anlatan yazıma alttaki butondan ulaşabilirsiniz.

Çalışmaya Dikkat !!

20 ile 23 yaşları arasında 16’sının sigara içtiği 32 gönüllünün katıldığı bir çalışmada sigara dumanına maruz bırakma yöntemiyle sigaranın kan tahlilleri üzerine etkisi araştırıldı. Sonuç olarak sigaraya akut olarak maruz kalınmasının kan tahlili değerlerini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkartıldı. (Kaynak No:1)

Genelde sabah aç karnına tercih edilen işlemler, kana herhangi bir maddenin karışmadan saf hâliyle incelenmesini gerektiren testler olması nedeniyle istenmektedir. Peki, hastalığın türüne göre farklılık gösteren kan tahlili sırasında sigara içildiği anlaşılır mı? Ya da yapılacak olan kan testlerinde kanda nikotine rastlanması mümkün müdür? Şimdi yazımızın yazılış amacını net olarak açıklamaya geçelim.

Kan Tahlilinde Sigara İçtiğim Belli Olur mu?

Öncelikle belirtmeliyim ki “nikotin testi” adı verilen bir test sayesinde kandaki nikotin seviyeleri ortaya çıkarılabilir. Dolayısıyla bir kişinin tütün ürünü kullanıp kullanmadığı hakkında fikir yürütülebilir.

Nikotin Testi Ne İşe Yarar?

Genelde nikotin testleri kandaki nikotin seviyesini değil kotinin seviyesini ölçmektedir. Bunun temel sebebi kotinin kanda daha uzun süre kalması ve daha stabil yapıda olmasındandır. Kotinin hem kanda hem de idrarda bakılabilir. (Kaynak No:3)

Doktor Kan Tahliline Bakıp “Sen Sigara İçiyorsun” Diyebilir mi?

Tıp biliminde henüz kesin olarak sen sigara içiyorsun dedirtebilecek bir test bulunmamaktadır. Kandaki nikotin seviyelerinin tespit edilebiliyor olması kesin sigara içildiğini göstermeyebilir ancak fikir verir.

Eğer doktora herhangi bir hastalığınız için muayene olmaya gittiyseniz doktorunuz rutin olarak nikotin testi gibi testlerin istemini yapmaz ancak özel durumlarda fikir yürütebilmek için nikotin testi kullanılabilir.

Serumda nikotin düzeyleri ölçülebilirken yapılan kan tahlili testlerinde sigara içilip içilmediği anlaşılmaz. Nitekim nikotin kana hızlı bir şekilde karıştığından ve vücuda yayılmasıyla birlikte kotinine dönüştüğünden kan tahlili sırasında saptanması mümkün değildir. Şayet nikotinin saptanmasını gerektirecek bir test grubuna ihtiyaç duyulursa serum ya da idrar testi yapılması ve ortaya çıkan değerlerde kotinine bakılması gerekir.

Hala Emin Değilim Sigara İçtiğim Anlaşılır mı?

Bütün yazımı sonuna kadar tane tane okudunuz ve hala soru işaretleriniz var. Hala kan testinde sigara içme durumunun anlaşılıp anlaşılmayacağına emin olamıyorsunuz ve tedirginsiniz.

İşte bu şekilde hissediyorsanız yapmanız gereken hemen alt tarafta bulunan yorum bölümüne durumunuzu olabildiğince detaylı ve uzun bir şekilde yazmaktır. Yorumunuzu okuyup durumunuza göre net cevaplar vermeye çalışacağım. Kendinize iyi bakın, dumansız günlere…

Kaynakça:

1. Effects of acute cigarette smoking on total blood count and markers of oxidative stress in active and passive smokers (nih.gov) Erişim Tarihi: 29.10.2021
2. Blood Biochemistry Analysis to Detect Smoking Status and Quantify Accelerated Aging in Smokers | Scientific Reports (nature.com) Erişim Tarihi: 29.10.2021
3. Nicotine and Cotinine - Lab Tests Online Erişim Tarihi: 29.10.2021

(Bu yazı ilk defa 30 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Ekim 2021 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?” üzerine 132 yorum

 1. Sigara içtikten sonra tahlil vermeye gittim yani bana belli olmaz dediler ama belli olabileceği yönünde yazılar okudum. yardımcı olur musunuz doğrusu nedir

  Cevapla
 2. yaklaşık 2-3aydir sigara kullanıyorum ama haftada 1paket bile bitirmiyorum.Cok fazla üşüdügum için annem kan tahliline götürecek.Usumenin sigara kullanımına bağlı olabileceğini de okudum.Tahlilde sigarayla alakalı bişey çıkar mi?

  Cevapla
  • Merhabalar Sevim Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumda sigara içtiğinize dair bir şey çıkmayacaktır. Şikayetlerinizin neden olduğu ise kan tahlilleriniz ve muayeneniz sonucunda belli olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
  • Merhabalar Deniz Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Nikotin testleri ile sigara içip içmediğiniz hakkında fikir yürütülebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba ben 2 aydır sigara kullanıyorum ve tam bağımlı değilim babam beni kan testine götürecek sigara içip içmediğim belli olurmu?
  (Günde 1 ve ya 1.5 paket bitiriyorum)

  Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kandaki nikotin değerlerine bakılarak sigara içip içilmedi hakkında fikir yürütülebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 4. merhabalar, ben bir haftada genellikle15 dal içiyorum bunun kan veya idrar tahlilimde çıkma olasılığı yüksek midir?

  Cevapla
  • Merhabalar Selin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bünyenize ve bazı diger kriterlere bağlı olarak nikotin testlerinde çıkabilir. Bu şekilde sigara içip içmediğiniz hakkında fikir yürütülebilir.
   Mutlu günler.

   Cevapla
 5. Merhaba, ben yaklaşık 6 aydır sigara kullanıyorum fakat günde ortalama 5 tane içiyorum. Fazla kilom yüzünden bir endokrin uzmanına gittim ve benden kan tahlili istediler. Kan vereceğim için iki gün sigara içmedim fakat tahlil günü hemşire olmadığı için kan veremedim. Daha sonrasında dayanamayıp birkaç tane içtim ve yarın tekrar gideceğim kan vermeye. Annem sigara içtiğimi bu testle anlayabilir mi?

  Cevapla
 6. Merhaba hocam 3.5-4 senedir sigara içiyorum 5 gün sonra rutin kan testi vereceğim ailem sigarayı bilmiyor, rutin kan testinde nikotinin çıkmadığını biliyorum ancak sigaranın kan değerlerimi yükseltmesi gibi bir durum olur mu ? Ve doktor bunu sigaradan kaynaklanıyor diye söyleyebilir mi ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  Cevapla
 7. Sigara bağımlısı değilim. Bu yıl içerisinde en son Temmuzda içtim diye hatırlıyorum. Ya da daha öncesi. Ailem kan testi yaptırmak istiyor. Sizce belli olur mu? Temmuz ayından sonra bir daha ağzıma bile sürmedim.

  Cevapla
  • Merhabalar Emel Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan tahlillerinize bakılarak sigara içildiği hakkında fikir yürütülebilir ancak kesinlikle sigara içildiği manası taşımaz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Tip 1 diyabet hastasıyım bu sene siagara içmeye başladım hemoglobinA1C için ve bazı şeyler içinde üç ayda bir kan verdiriyorum . Kan sonuçlarında belli olur mu?

  Cevapla
 9. Hocam merhaba
  Tam kan testinde kandaki nikotin degerini veren sonuç hangisidir. Kısacası tam kan testinde hangi değere bakarak kandaki nikotini anlayabiliriz. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 10. sali gunu kan tahliline gidicem 2 hafta once sigara ictim ki ck icen biri degilim ayda en fazla 2 kez icerim sizce sigara ictigim cikarmi?

  Cevapla
  • Merhabalar Reyyan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Yüksek olasılıkla sigara içtiğiniz tespit edilemeyecektir ancak bu durum çok fazla sayıda değişkene bağlıdır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. En son 2 hafta önce içmiştim 3 gün sonrada kan testi için goturucek ailem çok bağımlı değilim bir arkadaşım regl olduğunda vücuttan attığını söylemişti umarım doğrudur ailem çok katı eğer ogrenirlerse kizarlar

  Cevapla
  • Merhabalar Gülsüm Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücuttan atılımı bahsettiğiniz durumla pek ilişkili değildir. Önceki yorumlara bakarak sorunun cevabını alabilirsin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. merhabalar ben bu gün ilk defa sigara denedim ama tam da icime cekmedim sadece bir kac kere çektim yarin seker icin kan tahlili yaptiricam herhangi bir sey cikar mi ?

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahlillerinizde sigaradan ötürü belirgin bir etkilenme olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Bugün sigara içtim bağımlı değilim ayda 1 ya da 2 kez içiyorum yarın kan testi olucam sigara içtiğim anlaşılır mı

  Cevapla
  • Merhabalar Meliha Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sigara içtiğiniz net ir şekilde belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Musa Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Uzun süreli sigara, e-sigara ve nargile kullanımı bahsettiğiniz karaciğer değerlerinde olumsuz etkilenmeye sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın