Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genellikle sigara içen kardeşlerimin araştırdığı ve sorduğu sorulardan biri olan “kan tahlilinde sigara belli olur mu?” sorusu son zamanlarda sıkça karşıma çıkmaktadır. Bu yazımı okuduktan sonra kanda sigara çıkar mı gibi sorularınızın hepsine cevap bulacak ve başka bir araştırma yapmanıza gerek kalmayacağını garanti ediyorum. Ayrıca e-sigara ve nargile gibi diğer tütün ürünleri de benzer şekilde değerlendirilmektedir. Haydi yazımıza geçelim.

Sigara ve Kan Tahliline Genel Bakış

Şüphe duyulan mevcut hastalıkların teşhisi için başvurulan ana test gruplarından kan tahlili, mevcut hastalıkların tespiti için başvurulabileceği gibi genel kan ve hastalık analizi için de uygulanmaktadır. Özellikle Tam Kan Sayımı adı verilen kan hücrelerinin ölçülmesi, varsa anemi gibi patolojik vakaların tespiti için tercih edilen kan tahlili, kanda oluşabilecek parazitler için de başvurulan bir ana test grubudur.

sigara icildigi kan tahlilinde anlasilir mi
Sigara kan tahlilinde belirlenebilir mi yazımızın devamında göreceğiz.

Şüphe duyulan hastalığa ya da enfeksiyonel duruma bağlı olarak test süreci farklılık göstermektedir. Sanılanın aksine kan tahlili tek bir laboratuvar araştırması ile yapılan bir ana test değildir. Yapılan kan tahlili testleri; Hematoloji, Biyokimya, Seroloji gibi tahlillerin tümünü kapsamaktadır. Kendi içinde çeşitli test ve teşhis imkânları sunan kan tahlili, şüphe duyulan geçici bir enfeksiyonel durum için de uygulanabilir, lösemi (kan kanseri) gibi riskli hastalıklar için de. Özetle kullanım alanı oldukça geniştir. Tıp biliminin eli ayağı olmuştur.

Sigara için Kan Tahlili Yapılması

Hastalığın türüne, şiddetine ve ortaya koyduğu semptomlara bağlı olarak farklılık gösterse de, günümüz koşullarında uygulanan kan tahlili testleri sabah aç karnına uygulanmaktadır. Kan tahlili gerektiren hastalığın türüne göre alınacak kan miktarı değişmekle birlikte devamındaki işlemlerde de benzerlik ve farklılık görülebilir. Kan tahlilinde aç mı tok mu olmak gerektiğini anlatan yazıma alttaki butondan ulaşabilirsiniz.

Çalışmaya Dikkat !!

20 ile 23 yaşları arasında 16’sının sigara içtiği 32 gönüllünün katıldığı bir çalışmada sigara dumanına maruz bırakma yöntemiyle sigaranın kan tahlilleri üzerine etkisi araştırıldı. Sonuç olarak sigaraya akut olarak maruz kalınmasının kan tahlili değerlerini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkartıldı. (Kaynak No:1)

Genelde sabah aç karnına tercih edilen işlemler, kana herhangi bir maddenin karışmadan saf hâliyle incelenmesini gerektiren testler olması nedeniyle istenmektedir. Peki, hastalığın türüne göre farklılık gösteren kan tahlili sırasında sigara içildiği anlaşılır mı? Ya da yapılacak olan kan testlerinde kanda nikotine rastlanması mümkün müdür? Şimdi yazımızın yazılış amacını net olarak açıklamaya geçelim.

Kan Tahlilinde Sigara İçtiğim Belli Olur mu?

Öncelikle belirtmeliyim ki “nikotin testi” adı verilen bir test sayesinde kandaki nikotin seviyeleri ortaya çıkarılabilir. Dolayısıyla bir kişinin tütün ürünü kullanıp kullanmadığı hakkında fikir yürütülebilir.

Nikotin Testi Ne İşe Yarar?

Genelde nikotin testleri kandaki nikotin seviyesini değil kotinin seviyesini ölçmektedir. Bunun temel sebebi kotinin kanda daha uzun süre kalması ve daha stabil yapıda olmasındandır. Kotinin hem kanda hem de idrarda bakılabilir. (Kaynak No:3)

Doktor Kan Tahliline Bakıp “Sen Sigara İçiyorsun” Diyebilir mi?

Tıp biliminde henüz kesin olarak sen sigara içiyorsun dedirtebilecek bir test bulunmamaktadır. Kandaki nikotin seviyelerinin tespit edilebiliyor olması kesin sigara içildiğini göstermeyebilir ancak fikir verir.

Eğer doktora herhangi bir hastalığınız için muayene olmaya gittiyseniz doktorunuz rutin olarak nikotin testi gibi testlerin istemini yapmaz ancak özel durumlarda fikir yürütebilmek için nikotin testi kullanılabilir.

Serumda nikotin düzeyleri ölçülebilirken yapılan kan tahlili testlerinde sigara içilip içilmediği anlaşılmaz. Nitekim nikotin kana hızlı bir şekilde karıştığından ve vücuda yayılmasıyla birlikte kotinine dönüştüğünden kan tahlili sırasında saptanması mümkün değildir. Şayet nikotinin saptanmasını gerektirecek bir test grubuna ihtiyaç duyulursa serum ya da idrar testi yapılması ve ortaya çıkan değerlerde kotinine bakılması gerekir.

Hala Emin Değilim Sigara İçtiğim Anlaşılır mı?

Bütün yazımı sonuna kadar tane tane okudunuz ve hala soru işaretleriniz var. Hala kan testinde sigara içme durumunun anlaşılıp anlaşılmayacağına emin olamıyorsunuz ve tedirginsiniz.

İşte bu şekilde hissediyorsanız yapmanız gereken hemen alt tarafta bulunan yorum bölümüne durumunuzu olabildiğince detaylı ve uzun bir şekilde yazmaktır. Yorumunuzu okuyup durumunuza göre net cevaplar vermeye çalışacağım. Kendinize iyi bakın, dumansız günlere…

Kaynakça:

1. Effects of acute cigarette smoking on total blood count and markers of oxidative stress in active and passive smokers (nih.gov) Erişim Tarihi: 29.10.2021
2. Blood Biochemistry Analysis to Detect Smoking Status and Quantify Accelerated Aging in Smokers | Scientific Reports (nature.com) Erişim Tarihi: 29.10.2021
3. Nicotine and Cotinine - Lab Tests Online Erişim Tarihi: 29.10.2021

(Bu yazı ilk defa 30 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Ekim 2021 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?” üzerine 62 yorum

 1. Merhaba hocam ben 4 yıldır sigara içiyorum ve 18 yaşımdayım. Parmak ucuna çıktığımda kaval kemiğimde şiddetli bir sancı hissediyorum saniyelik olarak. Bu damar tıkanıklığı olabilir mi? Ve 3 gün sonra ortopedide randevum var damardan şüphelenip test isterlerse belli olur mu sigara acaba

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Bugun elektronik sigara (puff) kullandım. yarın kan tahlili yapılacak belli olur mu? 18 yaşından da küçüğüm ve ailem bu konularda çok problem yaratabilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Sema Hanım.
   Elektronik sigara ve nargile dahil olmak üzere tüm sigara ürünlerini 18 yaşın altındaki bireylerin kullanması oldukça yanlış ve yasaktır. Elektronik sigara ülkemizde satılması ve kullanılması yasak bir üründür. Kan tahlilinizde belli olmayacaktır ancak size önerim ailenizin bilgi dışında bu tip zararlı alışkanlık edinmemeniz yönündedir.
   Sağlıklı ve sigarasız günler dilerim.

   Cevapla
 3. Yarın sabah kan grubumu öğrenmek için hastaneye gidicem bugün de ilk defa sigara ictim cikar mi

  Cevapla
  • Merhabalar Sena Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sigara içtiğiniz çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhaba 5 gün sonra özel diyete başlayacağım ve sanırım online olacağı için kan testi isteyeceklermiş değerlerim için bir süre aralıklı bazen her gün sigara kullandım şu 5 gün sigara kullanmasam şayet test yaparlarsa testte çıkar mı?

  Cevapla
  • Merhabalar Şeyma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin testlerinizde sigara içip içmediğiniz belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merhaba,16 yasindayim yaklasik 1 bucuk yildir sigarayi duzenli olarak kulaniyorum yarın benım kanıma bakacaklar Guatr testı olacagım kanımda sıgara ıçtıgım anlaşılırmı doktor nıkotın testı ıster mı ?

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Anlaşılmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Aşırı sigara kullanımı vücutta tiroid bezlerinin büyümesi neden olabilir onun için nikotin düzeyine bekarlar
   Ama size gidipte siz sigara içiyorsunuz diyemezler

   Cevapla
   • Merhabalar Emir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
    Bu şekilde sigara kullanımı sorgulanmayacaktır.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 6. Merhaba ben kolesterol hastasıyım ve ölçtürmek için kan tahlili vereceğim sigara içtiğim ortaya çıkarmı kan vermeden önceki son 3 gün içmedim

  Cevapla
  • Merhabalar Ali Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin kanlarınızda sigara ile ilgili bir sonuç çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Esma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahlillerinizde çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Ben 1 aydır okula gidiyorum ve bir arkadaşımdan aldim 7 bilemedin 8 kere 1 ay içerisinde içtim ama içime çekemiyordum son 2 günde içine çektim ama bağımlı değilim 1 aya yakın kan tahlili olucam sigara içtiğim belli olurmu?

  Cevapla
  • Merhabalar Esma Hanım.
   Tahlillerinizde yüksek olasılıkla çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. yaklaşık 2 aydır sigara kullanıyorum haftada bi paket bitiyor ortalama 18 yaş altı fmf hastasiyim onun için kontrole gidicem idrar testi ve kan testi istiyorlar nikotin çıkar mı kontrolden bi 10 gün önce içmem diye düşünüyordum sizce hocam?

  Cevapla
  • Merhabalar Ezgi Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sigarayı tamamen bırakmanızı şiddetle öneririm. Rutin kan tahlillerinizde sigara çıkmayacaktır. Kronik hastalıkları olan bireylerde sigara çok kötü bir risk faktörüdür.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Ben sigara içiyorum 2 3 ay önce başladım ama sık sık içmiyorum kan testi yapacam sigara içtiğim ortaya çıkarmı 18yaşaltı

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   RUtin kan tahlillerinize sigara içtiğiniz tespit edilemez.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Kan tahlili yaptıracağız ailemle
  Spor için sigara çıkarmı bide bu arada kan tahlili kanımda bı hastalık varmı diye yapılıyor sizce cikarmi?

  Cevapla
  • Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin kanlarınızda sigara çıkmayacaktır. sizi muayene etmediğim içn birşey çıkar mı diye tahminde bulunamam. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Meraba, ben ilk defa bugün 2 tane içtim sigara bir kaç defa içime çektim bir daha icmiycem ztn. 1 ay önce kan testi yaptırdık ve D vitamini eksikliği çıktı damla fln verdiler neyse doktor Mart’ta tekrar gelin kontrol edelim kanına tekrar bakalım dedi o zmn için kan sonucumda içtiğim belli olur mu? Bugün içtim ve bir daha ağzıma sürmiycem Mart’ta gidince 2 ay geçmiş oluyo üzerinden sonucumda çıkar mı??

  Cevapla
  • Merhabalar Melek Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin kan tahlili sonuçlarınızda sigara ile ilgili bir sonuç çıkmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Bir iki haftaya cildiyeye ikinci kes kan tahliline gidicem sigarayida 3 aydir duzenli olarak kullaniyorum ondan oncesinde nadir kullaniyordum cildiye icin kan vermedi nikotin cikar mi ya da fark edilir mi sigara ictigim acil

  Cevapla
  • Merhabalar Merve Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Rutin çalışılan tahlillerde sigara ile ilişkili değerler istenmez. Dolayısıyla cikmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Merve Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Merak ettiğiniz hususu belirtirseniz yardımcı olmak isteriz.
   Mutlu günler.

   Cevapla
  • Merhabalar Eda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sigara için istenen tahliller ise fikir sahibi olunacaktır ancak rutin kan tahlilleri ise belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Burak Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   18 yaşının altında sigara içilmesini kesinlikle önermiyoruz. Hekiminiz muayenesi sonrasında fikir sahibi olacaktır ancak bu tarz durumlar için kesin yöntemler yoktur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Musa Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Uzun süreli sigara, e-sigara ve nargile kullanımı bahsettiğiniz karaciğer değerlerinde olumsuz etkilenmeye sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Bugün sigara içtim bağımlı değilim ayda 1 ya da 2 kez içiyorum yarın kan testi olucam sigara içtiğim anlaşılır mı

  Cevapla
  • Merhabalar Meliha Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sigara içtiğiniz net ir şekilde belli olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 14. merhabalar ben bu gün ilk defa sigara denedim ama tam da icime cekmedim sadece bir kac kere çektim yarin seker icin kan tahlili yaptiricam herhangi bir sey cikar mi ?

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tahlillerinizde sigaradan ötürü belirgin bir etkilenme olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. En son 2 hafta önce içmiştim 3 gün sonrada kan testi için goturucek ailem çok bağımlı değilim bir arkadaşım regl olduğunda vücuttan attığını söylemişti umarım doğrudur ailem çok katı eğer ogrenirlerse kizarlar

  Cevapla
  • Merhabalar Gülsüm Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Vücuttan atılımı bahsettiğiniz durumla pek ilişkili değildir. Önceki yorumlara bakarak sorunun cevabını alabilirsin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 16. sali gunu kan tahliline gidicem 2 hafta once sigara ictim ki ck icen biri degilim ayda en fazla 2 kez icerim sizce sigara ictigim cikarmi?

  Cevapla
  • Merhabalar Reyyan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Yüksek olasılıkla sigara içtiğiniz tespit edilemeyecektir ancak bu durum çok fazla sayıda değişkene bağlıdır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 17. Hocam merhaba
  Tam kan testinde kandaki nikotin degerini veren sonuç hangisidir. Kısacası tam kan testinde hangi değere bakarak kandaki nikotini anlayabiliriz. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

  Cevapla
 18. Tip 1 diyabet hastasıyım bu sene siagara içmeye başladım hemoglobinA1C için ve bazı şeyler içinde üç ayda bir kan verdiriyorum . Kan sonuçlarında belli olur mu?

  Cevapla
 19. Sigara bağımlısı değilim. Bu yıl içerisinde en son Temmuzda içtim diye hatırlıyorum. Ya da daha öncesi. Ailem kan testi yaptırmak istiyor. Sizce belli olur mu? Temmuz ayından sonra bir daha ağzıma bile sürmedim.

  Cevapla
  • Merhabalar Emel Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kan tahlillerinize bakılarak sigara içildiği hakkında fikir yürütülebilir ancak kesinlikle sigara içildiği manası taşımaz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 20. Merhaba hocam 3.5-4 senedir sigara içiyorum 5 gün sonra rutin kan testi vereceğim ailem sigarayı bilmiyor, rutin kan testinde nikotinin çıkmadığını biliyorum ancak sigaranın kan değerlerimi yükseltmesi gibi bir durum olur mu ? Ve doktor bunu sigaradan kaynaklanıyor diye söyleyebilir mi ? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  Cevapla
 21. Merhaba, ben yaklaşık 6 aydır sigara kullanıyorum fakat günde ortalama 5 tane içiyorum. Fazla kilom yüzünden bir endokrin uzmanına gittim ve benden kan tahlili istediler. Kan vereceğim için iki gün sigara içmedim fakat tahlil günü hemşire olmadığı için kan veremedim. Daha sonrasında dayanamayıp birkaç tane içtim ve yarın tekrar gideceğim kan vermeye. Annem sigara içtiğimi bu testle anlayabilir mi?

  Cevapla
 22. merhabalar, ben bir haftada genellikle15 dal içiyorum bunun kan veya idrar tahlilimde çıkma olasılığı yüksek midir?

  Cevapla
  • Merhabalar Selin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bünyenize ve bazı diger kriterlere bağlı olarak nikotin testlerinde çıkabilir. Bu şekilde sigara içip içmediğiniz hakkında fikir yürütülebilir.
   Mutlu günler.

   Cevapla
 23. Merhaba ben 2 aydır sigara kullanıyorum ve tam bağımlı değilim babam beni kan testine götürecek sigara içip içmediğim belli olurmu?
  (Günde 1 ve ya 1.5 paket bitiriyorum)

  Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kandaki nikotin değerlerine bakılarak sigara içip içilmedi hakkında fikir yürütülebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
  • Merhabalar Deniz Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Nikotin testleri ile sigara içip içmediğiniz hakkında fikir yürütülebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 24. yaklaşık 2-3aydir sigara kullanıyorum ama haftada 1paket bile bitirmiyorum.Cok fazla üşüdügum için annem kan tahliline götürecek.Usumenin sigara kullanımına bağlı olabileceğini de okudum.Tahlilde sigarayla alakalı bişey çıkar mi?

  Cevapla
  • Merhabalar Sevim Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumda sigara içtiğinize dair bir şey çıkmayacaktır. Şikayetlerinizin neden olduğu ise kan tahlilleriniz ve muayeneniz sonucunda belli olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 25. Sigara içtikten sonra tahlil vermeye gittim yani bana belli olmaz dediler ama belli olabileceği yönünde yazılar okudum. yardımcı olur musunuz doğrusu nedir

  Cevapla

Yorum yapın