Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genellikle sigara içen kardeşlerimin araştırdığı ve sorduğu sorulardan biri olan “kan tahlilinde sigara belli olur mu?” sorusu son zamanlarda sıkça karşıma çıkmaktadır. Bu yazımı okuduktan sonra kanda sigara çıkar mı gibi sorularınızın hepsine cevap bulacak ve başka bir araştırma yapmanıza gerek kalmayacağını garanti ediyorum. Ayrıca e-sigara ve nargile gibi diğer tütün ürünleri de benzer şekilde değerlendirilmektedir. Haydi yazımıza geçelim.

Sigara ve Kan Tahliline Genel Bakış

Şüphe duyulan mevcut hastalıkların teşhisi için başvurulan ana test gruplarından kan tahlili, mevcut hastalıkların tespiti için başvurulabileceği gibi genel kan ve hastalık analizi için de uygulanmaktadır. Özellikle Tam Kan Sayımı adı verilen kan hücrelerinin ölçülmesi, varsa anemi gibi patolojik vakaların tespiti için tercih edilen kan tahlili, kanda oluşabilecek parazitler için de başvurulan bir ana test grubudur.

sigara icildigi kan tahlilinde anlasilir mi
Sigara kan tahlilinde belirlenebilir mi yazımızın devamında göreceğiz.

Şüphe duyulan hastalığa ya da enfeksiyonel duruma bağlı olarak test süreci farklılık göstermektedir. Sanılanın aksine kan tahlili tek bir laboratuvar araştırması ile yapılan bir ana test değildir. Yapılan kan tahlili testleri; Hematoloji, Biyokimya, Seroloji gibi tahlillerin tümünü kapsamaktadır. Kendi içinde çeşitli test ve teşhis imkânları sunan kan tahlili, şüphe duyulan geçici bir enfeksiyonel durum için de uygulanabilir, lösemi (kan kanseri) gibi riskli hastalıklar için de. Özetle kullanım alanı oldukça geniştir. Tıp biliminin eli ayağı olmuştur.

Sigara için Kan Tahlili Yapılması

Hastalığın türüne, şiddetine ve ortaya koyduğu semptomlara bağlı olarak farklılık gösterse de, günümüz koşullarında uygulanan kan tahlili testleri sabah aç karnına uygulanmaktadır. Kan tahlili gerektiren hastalığın türüne göre alınacak kan miktarı değişmekle birlikte devamındaki işlemlerde de benzerlik ve farklılık görülebilir. Kan tahlilinde aç mı tok mu olmak gerektiğini anlatan yazıma alttaki butondan ulaşabilirsiniz.

Çalışmaya Dikkat !!

20 ile 23 yaşları arasında 16’sının sigara içtiği 32 gönüllünün katıldığı bir çalışmada sigara dumanına maruz bırakma yöntemiyle sigaranın kan tahlilleri üzerine etkisi araştırıldı. Sonuç olarak sigaraya akut olarak maruz kalınmasının kan tahlili değerlerini olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkartıldı. (Kaynak No:1)

Genelde sabah aç karnına tercih edilen işlemler, kana herhangi bir maddenin karışmadan saf hâliyle incelenmesini gerektiren testler olması nedeniyle istenmektedir. Peki, hastalığın türüne göre farklılık gösteren kan tahlili sırasında sigara içildiği anlaşılır mı? Ya da yapılacak olan kan testlerinde kanda nikotine rastlanması mümkün müdür? Şimdi yazımızın yazılış amacını net olarak açıklamaya geçelim.

Kan Tahlilinde Sigara İçtiğim Belli Olur mu?

Öncelikle belirtmeliyim ki “nikotin testi” adı verilen bir test sayesinde kandaki nikotin seviyeleri ortaya çıkarılabilir. Dolayısıyla bir kişinin tütün ürünü kullanıp kullanmadığı hakkında fikir yürütülebilir.

Nikotin Testi Ne İşe Yarar?

Genelde nikotin testleri kandaki nikotin seviyesini değil kotinin seviyesini ölçmektedir. Bunun temel sebebi kotinin kanda daha uzun süre kalması ve daha stabil yapıda olmasındandır. Kotinin hem kanda hem de idrarda bakılabilir. (Kaynak No:3)

Doktor Kan Tahliline Bakıp “Sen Sigara İçiyorsun” Diyebilir mi?

Tıp biliminde henüz kesin olarak sen sigara içiyorsun dedirtebilecek bir test bulunmamaktadır. Kandaki nikotin seviyelerinin tespit edilebiliyor olması kesin sigara içildiğini göstermeyebilir ancak fikir verir.

Eğer doktora herhangi bir hastalığınız için muayene olmaya gittiyseniz doktorunuz rutin olarak nikotin testi gibi testlerin istemini yapmaz ancak özel durumlarda fikir yürütebilmek için nikotin testi kullanılabilir.

Serumda nikotin düzeyleri ölçülebilirken yapılan kan tahlili testlerinde sigara içilip içilmediği anlaşılmaz. Nitekim nikotin kana hızlı bir şekilde karıştığından ve vücuda yayılmasıyla birlikte kotinine dönüştüğünden kan tahlili sırasında saptanması mümkün değildir. Şayet nikotinin saptanmasını gerektirecek bir test grubuna ihtiyaç duyulursa serum ya da idrar testi yapılması ve ortaya çıkan değerlerde kotinine bakılması gerekir.

Hala Emin Değilim Sigara İçtiğim Anlaşılır mı?

Bütün yazımı sonuna kadar tane tane okudunuz ve hala soru işaretleriniz var. Hala kan testinde sigara içme durumunun anlaşılıp anlaşılmayacağına emin olamıyorsunuz ve tedirginsiniz.

İşte bu şekilde hissediyorsanız yapmanız gereken hemen alt tarafta bulunan yorum bölümüne durumunuzu olabildiğince detaylı ve uzun bir şekilde yazmaktır. Yorumunuzu okuyup durumunuza göre net cevaplar vermeye çalışacağım. Kendinize iyi bakın, dumansız günlere…

Kaynakça:

1. Effects of acute cigarette smoking on total blood count and markers of oxidative stress in active and passive smokers (nih.gov) Erişim Tarihi: 29.10.2021
2. Blood Biochemistry Analysis to Detect Smoking Status and Quantify Accelerated Aging in Smokers | Scientific Reports (nature.com) Erişim Tarihi: 29.10.2021
3. Nicotine and Cotinine - Lab Tests Online Erişim Tarihi: 29.10.2021

(Bu yazı ilk defa 30 Mart 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Ekim 2021 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kan Tahlilinde Sigara İçildiği Anlaşılır mı?” üzerine 124 yorum

 1. Abicim şimdi ben kullanıyorum ama tiroit bezimde sıkıntı var tsh lh gibi bunlara bakılınca görünür mü ya da hangi tahlillerde anlaşıkır söylüyebilir misin rica etsem

  Cevapla
 2. Sık sık ağıran baş ağrısı için hastaneye gittim arastirma hastanesi olduğu için beyin tomografisi ile beraber böbrek ve ciğerime bakmak için kan tahlili de istendi önceki gününde tek bir tane sigara içmiştim ondan öncesi de böyle seyrek seyrek içmelerim oluyor kan tahlilimde çıkar mi çok merak ediyorum ve biraz korkuyorum

  Cevapla
 3. 1 yıldır sürekli olarak sigara kullanıyorum fmf hastalığım için rutin kontrole gidicem idrar ve kan testi istiyor, sigara kullandığım çıkmaz diymi hocam ?

  Cevapla
 4. Merhabalar sigaranın kan testinde çıkmaması için ne yapmalıyım daha doğrusu yoğurt yersen çıkmaz cümlesi doğrumudur.

  Kan testi vericem sigara için sigaranın çıkmaması için hangi kan testine gitmem gerek

  Cevapla

Yorum yapın