Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Sigara İçilir mi?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Sigara İçilir mi?

Diş köklerinde meydana gelen çürüme, diş etindeki bölgesel apseler ya da form bozuklukları nedeniyle yaptırılan diş dolgusu, beraberinde dikkat edilmesi gereken bazı esaslar doğuruyor. Yapılan işleme göre değişkenlik gösteren bu esaslar, diş dolgusu işlemlerinde de benzer şekilde ortaya çıkıyor.

dis dolgusundan sonra sigara icilir mi
Diş dolgusundan sonra sigara içilir mi ile ilişkili görsel.

Belirli bir süre gıda ya da sıvı tüketiminden varsa sigara alışkanlığına kadar dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Diş bakımının aksatılmasıyla birlikte çeşitli komplikasyonların geliştiği ağız içi hastalıklar her ne kadar doku zedelenmesi, yanak içi yara oluşumu ya da diş hastalıkları başlığında incelense de, ihmalin devam etmesi ölümcül boyutta hastalıkların doğmasını tetikliyor.

Ağız ve diş bakımı sanıldığı gibi yalnızca günlük diş fırçalama ile kısıtlı değildir. Ağız kokusu ve bakımı için çeşitli gargara losyonları, diş arası bakteri oluşumu için diş arası ipi ve diş arası fırçası, diş beyazlığı ve sağlığı için kullanabileceğiniz pasta macunlar başta olmak üzere günlük alışkanlıklarınızda tercih ettiğiniz diş fırçası ve diş macunu da ağız ve diş sağlığınızı doğrudan etkileyen ana etkenlerdendir.

Peki, diş dolgusu işleminden ya da ağız ve dişlerde cerrahi herhangi bir işlemden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir? İşte onlardan bazıları:

  • Diş dolgusu yaptırmanız durumunda (dolgunun türüne, uygulanması durumunda yapılan kanal tedavisine ve genel anlamda ağız ve diş sağlığınıza bakarak doktorunuzun verdiği tavsiyelere göre) 2 ila 48 saat arası sigara içmemelisiniz. Bu durum bahsi geçen kriterlere bağlı olarak değişkenlik gösterse de, sigara içilmemesi önerilir.
  • Uygulanan dolgu işleminin ardından doktorunuzun tavsiye ettiği süre boyunca katı gıdalar tüketmekten uzak durmalısınız.
  • Mümkün olduğunca diliniz ile dolgunun uygulandığı bölgeye baskı uygulamamalısınız.
  • Sıvı ya da hava akışına neden olup dolgunun yapısını bozacak ya da bölgede form bozukluğuna neden olacak dış etkenlerden sakınmalısınız.
  • Diş dolgusu ya da diğer diş hassasiyeti problemleriniz için ilk 1 aylık süreç diş sağlığınızda önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreçte ağız ve diş sağlığınızı korumak için gerekli bakımları aksatmamalısınız.

Merak ettirdiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Diş Dolgusu Yaptırdıktan Sonra Sigara İçilir mi?” üzerine bir yorum

  1. Kanal tedavisinden 10 saat yarım saat bi saat ara ile iki sigara yaktım bi ağrı başladı acaba sigara ile bir alakası var mı ameliyata bi zarar verir mi

    Cevapla

Yorum yapın