Asbestozis Nedir?

Asbestozis Hastalığı Nedir?

Asbestozis Nedir?. Kömür veya granit madenleri gibi, tek bir endüstriyel madde ile temasın olduğu alanlar dışında, en sıklıkla inorganik tozların neden olduğu akciğer hastalıkları endüstride kullanılan asbest fiberleridir. Asbest krisolit, amosit, antofılit ve krozidolit gibi farklı silika minerallerinin genel ismidir. Çok iyi ısı ve elektrik bir farklı silika minerallerinin genel ismidir. Çok iyi ısı ve elektrik izolasyon özelliği nedeniyle madende, fabrikalarda, asbest ürünlerinin işlenmesinde çalışan işçilerin yanı sıra, buhar kazanı ve su borusu gibi inşaat alanlarında da asbest ile temas edilir. ilave olarak asbest, ateş söndürmede kullanılan örtülerde, koruyucu giysilerde, plastik dolgu maddesi olarak, kiremit ve çimento yapımında, sıkıştırma maddesi olarak, fren balatası ve debriyaj yapımında kullanılır. Asbestoza maruziyet bu madde ile direk olarak temas halindeki bireylere sınırlı değildir. Asbestoz ile ilişkili hastalık vakalarına, tersanelerdeki yalıtım işçilerine yakın yerlerde çalışan boyacılarda, elektrikçilerde ve hatta eşlerinin iş giysilerini çırpan yada yıkamak- tan fazla bir şey yapmayan ev hanımları gibi yalnızca orta derecede maruz kalan bireylerde de karşılaşılabilmektedir. Toplumsal maruziyet muhtemelen, yangın durumlarında büyük binalardaki çelik kuşakların eğrilmesini önlemek için tedbir olarak etraflarına püskünülen asbest içeren materyallerin kullanımından kaynaklanmaktadır. Asbest ilk kez 1940’lı yıllarda yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır. 1975 ‘li yılında başlayarak, yün atıkları ve fiberglas gibi sentetik mineral lifler asbestin yerini almaya başlamıştır.

Asbestozis Tanısı Nasıl Konur?

Göğüs radyografisi, spesifik lezyonları tanımlamak için olduğu kadar asbeste maruziyetin neden olduğu hasarın miktarını tespit etmek için de kullanılabilir. Geçmişteki olan maruziyet,  spesifik olarak, özellikle alt akciğer alanlan, diyafram ve kalp sınırında, parietal plevra boyunca gerek kalınlaşma ve gerekse de kalsifıkasyon ile karakterize olan plevral plaklarla tanınır. ilave bir belirti veya bulgu olmaması halinde, plevral plak mevcudiyeti, akciğerlerde bir bozulmayı değil yalnızca geçmişte olan bir maruz kalmaya işaret eder. Özellikle asbestozisi olan hastalarda benign plevral effüzyon gelişebilir ancak bu durum her zaman için sadece belirgin hastalarda görülür.

Asbestozis Tedavisi

Tesadüfen, mesleksel temas dışında okul yada diger binalarda asbest içeren endüstriyel materyallerin kullanılması eğer bu ortamlarda yaşanıyor yada çalışılıyorsa zararlı etkisi çok azdır. Asbest teması ve sigara akciğer kanseri riskini arttırdığı için, asbestle temas öyküsü olanların sigarayı bırakmasının önerilmesi son derece önemlidir. Destek tedavisi diger interstisyel fıbrozisi olan hastalarda olduğu gibidir.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettikleriniz ve eklemek istedikleriniz için konu altındaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

“Asbestozis Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Öncelikle asbestoczis ile ilgili çok araştırma yaptım lakin en açıklayıcı anlatımı sizde gördüm bu yüzden çok teşekkür ederim yararlı bilgi paylasimlariniz için.

    Cevapla

Yorum yapın