Karotis Endarterektomi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Karotis Endarterektomi Nedir?

Karotis Endarterektomi, karotid arter bloğunun beyindeki kan dolaşımını düzeltmek amacıyla işleme alındığı bir vasküler cerrahi prosedüre verilen isimdir. Karotid arterde tıkanıklık, vücudun diğer arterlerinde olduğu gibi oluşur. Arter altında aşırı kolesterol birikimi ve plakların oluşması neticesinde zamanla ateroskleroz adı verilen durum ortaya çıkar. Bu cerrahi işlemin endikasyonlarına bakacak olursak genellikle geçmişte geçici iskemik ataklar geçiren kişilerde inme riskini minimal düzeylere indirmek amacıyla yapılmaktadır. Karotid atar damarı darlık seviyesi % 50’nin üzerindeyse bu kişilere genellikle karotis endarterektomi işlemi önerilir. Ancak bu işlem oldukça tehlikeli bir işlem olmasından ötürü yarar ve zarar dengesi iyice tartılmalıdır. Yararlarının zararlarından fazla olduğuna kanaat getirilirse işlem yapılmalıdır.

Karotis Endarterektomi Komplikasyonları

  • Anesteziye reaksiyon gösterme
  • Yüzün veya dilin geçici olarak uyuşması durumu
  • Kanama
  • Enfeksiyon
  • Yüksek veya düşük tansiyon
  • Kalp krizi
  • Nöbet geçirme

Ameliyatı izlemek isterseniz videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

YouTube video


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın