Enkondrom Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Enkondrom, kıkırdak dokusu içinde gelişip kıkırdağın veya kemiğin dışına taşmayan iyicil tümör manasında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Temelde kemiklerin içerisinde yer alan kıkırdak dokusunun anormal bir şekilde büyüdüğü benign (kanser olmayan) bir kemik lezyonunun adıdır.

ÖzellikTanım ve Özellikler
TanımıKemiklerin içindeki kıkırdak dokusunun anormal büyümesi ile oluşan iyicil tümör.
İyi HuyluGenellikle iyi huylu (kanser olmayan) özelliktedirler.
Ağrısız Çoğu enkondrom ağrısızdır.
Radyolojik TeşhisX-ışınları, MRG, BT taramaları ile teşhis edilir.
Kırık RiskiEnkondromlar kırık riskini artırabilir.
Cerrahi MüdahaleHızlı büyüme veya komplikasyon varsa cerrahi tedavi gerekebilir.
Nadir Genetik SendromlarOllier hastalığı ve Maffucci sendromu gibi nadir genetik hastalıklar çok sayıda enkondromun görülmesine sebebiyet verebilir.
İzlem ve KontrolEnkondromlar uzman bir doktor tarafından düzenli olarak izlenmelidir.
Kötü Huylu Dönüşüm RiskiNadir durumlarda enkondromlar kanserli hale dönüşebilir.

Temel olarak bu terimi kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettikleriniz veya eklemek istediklerinizi alttaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.


Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın