Dudak Uyuşması için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dudak Uyuşması için Hangi Doktora Gidilir?

Dudak uyuşması durumuna dudak parestezisi denilmektedir. Dudak uyuşması dudağın belirli bir bölgesinde kendini gösterebileceği gibi dudağın tamamında da görülebilir. Dudak uyuşması genel olarak tek başına bir hastalık değildir. Vücutta oluşan bir hastalığın belirtisi olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle dudak uyuşmasının tedavi edilmesi durumunda uyuşmaya neden olan hastalığa yönelik tetkik ve tedaviler uygulanmaktadır. Dudak uyuşması için hangi doktora gidilir konusunda da bu rahatsızlığı yaşayan kişiler bilgilendirilmelidir.

dudak uyusmasi hang
Dudak uyuşması için hanig doktora gidiilir ile ilişkili görsel.

Dudak Uyuşması için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Dudak uyuşmasına birçok etken neden olabilmektedir. Bu nedenlerden biri olan kan dolaşımındaki zayıflamadır. Kan dolaşımının yeterli olmaması hissiyatı azaltır ve uyuşmalara neden olur. Uyuşmanın en çok görüldüğü durumlardan biri ise alerjidir. Birçok çeşit alerji vardır ve bu alerjiler nedeni ile vücutta birçok etki ortaya çıkar. Bu etkilerden biri de dudakta uyuşmadır. Dudağın aşırı soğuğa veya sıcağa maruz kalması da dudağı hassaslaştırır ve uyuşmalara neden olabilir.

Uyuşmaya neden olan diğer etkenler arasında stres, periferik nöropati, mineral eksikliği, raynaud sendromu, geçici istemik ataklarda söylenebilir. Dudak uyuşması için ne zaman doktora gidilir konusunda ise örnek olarak soğuk nedeni ile uyuşma oluşmuş ve ısındıktan sonra uyuşma geçmişse doktora gidilmesine gerek yoktur. Ancak uyuşukluk ara ara veya sürekli olarak kendini gösteriyor ve dudakta oluşan uyuşukluk ile birlikte farklı belirtilerde görülüyorsa kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Dudak Uyuşması için Hangi Doktora Gidilir?

Dudak uyuşması için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle Nöroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Nöroloji bölümünde dudak uyuşukluğuna neden olan hastalıkların tespiti için bazı tetkikler yapılacaktır. Bu tetkikler sonrasında hastalığın nedeninin bulunması ile birlikte bu hastalığa yönelik tedavi işlemleri başlatılacaktır. Tedaviler ise hastalığın türüne göre değişiklik göstermektedir.

Dudak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Yaşanılan dudak uyuşması sorunu için Nöroloji bölümü dışında farklı bölümlere sevk edilmenizde söz konusu olabilir. Dudak uyuşmasına hangi bölüm bakar konusunda Nöroloji uzmanlarının tetkikleri ile örnek olarak stres ile alakalı bir uyuşma tespit ediliyorsa Nörolojik tedavinin yanı sıra Psikiyatri bölümüne de başvurulması istenerek Psikolojik tedavinin de devam ettirilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda tedavi iki farklı bölüm ile sürdürülerek kişinin yaşadığı sorunun tedavisinin tamamlanması sağlanabilmektedir.

Dudak Uyuşması için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Dudak uyuşması genel olarak bazı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak hasta kişi dudaklarında uyuşmanın tam olarak hangi hastalıktan dolayı ortaya çıktığını tespit edemez. Bu nedenle yapması gereken öncelikle doktora başvurmaktır. Dudak uyuşması için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda ise öncelikle Nöroloji bölümünden randevu alınmalıdır. Bu bölümde gerçekleştirilecek muayeneler ile hastalığın tespiti yapılmaya çalışılacaktır. Eğer hastalık farklı bir bölümü ilgilendiren sebeplerden dolayı ortaya çıkıyorsa Nöroloji bölümü farklı bölümlere hastayı sevk ederek tedavinin tam manası ile tamamlanmasını sağlayabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın