Yeşil Çay Kilo Kaybettirir mi?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yeşil çay, zengin besin içeriği ve antioksidan etkisiyle dünya üzerinde bulunan en sağlıklı içeceklerden bir tanesidir. Batıda son zamanlarda popülerlik kazanırken, geleneksel Çin tıbbında uzun yıllardır çeşitli tedavilerin bir parçası olmuştur.

Camellia sinensis isimli bitkiden çeşitli renklerde üretilmektedir. Siyah çayın hazırlanmasında uygulanan bir takım işlemler yeşil çayın üretilebilmesi için gerekli değildir. Doğal olarak besleyici ve antioksidan özelliğini diğer renkteki çaylara oranla daha fazla muhafaza eder.

yesil cay kilo kaybettirir mi
Yeşil çay kilo kaybettirir mi sorusunun cevabı kısmen evet olacaktır.

Yeşil Çay ve Kilo Kaybı Arasındaki İlişki

Metabolizma adını verdiğimiz olaylar zinciri, dışarıdan alınan besinlerin enerjiye dönüşmesine kadar geçen süreci ifade eder. Yeşil çay metabolizmaya etki göstererek kilo vermede etkili olabilir.

Yeşil çay içerisinde kafein ve kateşin adı verilen bileşikler bulunur. Bu bileşikler metabolizmayı hızlandırarak daha fazla enerji harcanmasını sağlar. Hatta kateşin bir adım öteye giderek yağların parçalanmasına yardımcı olabilir.

Yeşil çayın kilo kaybı üzerine etkisini araştıran The effects of green tea on weight loss and weight maintenance: a meta-analysis isimli çalışmada yeşil çay takviyelerinin kilo kaybedilmesi ve kilo kontrolü üzerinde düşük ve olumlu bir etkisinin olduğu gösterilmiştir. Yakın zamanda yapılan Green tea for weight loss and weight maintenance in overweight or obese adults başlıklı çalışmada ise obez bireylerde yeşil çayın kilo kaybına etkisi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda yeşil çayın kilo kaybı için olumlu etkisi olduğu tespit edilmiş ancak çok önemli bir etken olmadığı gösterilmiştir.

Düzenli yapılan egzersizler ve diyet düzenlemeleri kilo yönetimi için yeşil çaydan çok daha faydalıdır. Yeşil çay kullanımı, doğru yapılan egzersiz ve diyet alışkanlığıyla birleşince maksimum etki gösterir.

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir?

24 saat içinde yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etkisinden faydalanabilmek için 2,3 fincan içmek yeterli olacaktır. Bu konuyla ilgili olarak kesin miktar tüketilen yeşil çayın içerdiği kafein ve kateşin miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Ayrıca bireylerin normal metabolizma hızı da önemli bir etkendir.

Yeşil çay genellikle güvenli bir içecektir ancak bazı durumlarda aşırı miktarlarda kafein ve kateşin içerebilmektedir. Yüksek miktarda kafein kalp rahatsızlığı ve hipertansiyonu olan bireylerde ciddi sorunlara sebebiyet verebilir.

Sonuç olarak düzenli olarak egzersiz ve diyet alışkanlığı olan bireyler diyetlerine yeşil çay ekleyebilirler ancak bunu mutlaka hekimine ya da diyetisyenine bildirmelidir.


Yeşil çay kilo kaybettirir mi başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın