Dalak Nakli Yapılabilir mi?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Organ nakilleri son yıllarda, birçok hayati hastalıkta umut haline geldi. Hala bu alanda birçok gelişme yaşanıyor. Fakat dalak insanda dalak nakli henüz yaygın bir çalışma değil. Bunun nedeni dalak çeşitli nedenlerle çıkarıldığında insanların yaşamlarına devam edebilmeleri.

Dalak bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Fakat yokluğunda hayati sonuçlar doğmaz. Alınan bir darbe sonucu dalakta yırtılma meydana gelmesi, organın çok fazla büyümesi, dalağı etkileyen bir kanserin gelişmesi gibi etkenler dalağın çıkarılmasını gerektirebilir. Bu durumda dalağın bağışıklık sistemindeki rolü lenf bezlerine geçer. Bazı insanlarda normal dalağın yanı sıra aksesuar dalak denen bir oluşum görülür. Herhangi bir nedenle dalak çıkarıldığında aksesuar dalak normal dalağın işlevini üstlenebilir.

Yine de dalağı alınan kişilerin bağışıklık sistemlerinde zayıflık meydana gelir. Çeşitli aşılarla enfeksiyonlara karşı önlem almaları gerekir. Uzun süreçte ise şeker hastalığı gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle dalak nakli üzerine yapılan çalışmalar gelecekte hastalar için avantajlı olabilir. Dış ülkelerde bir süredir bu konu üzerine çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Bu çalışmalar önceleri hayvanlar üzerinde yapılırken, günümüzde insanlara uygulanabilen çalışmalar başlamıştır.

Dalak Naklinde Güncel Gelişmeler

Dalak nakli, dalak ya da dalak parçalarının bir insandan başka bir insana aktarılmasıdır. Organ nakilleri gündeme geldiği günden bu yana daha çok hayati organların nakilleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu yüzden dalak nakli çalışmaları henüz erken dönemdedir. Konu üzerine dış ülkelerde çalışmalar hala yapılmaktadır.

Dalak Kanseri Hakkında Detaylı Bilgi Almak için https://doktordanhaberler.com/dalak-kanseri/adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceleri kemirgenler üzerinde yapılan bazı çalışmalarda başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Sıçanlar üzerinde başarılı deneyler söz konusu olmuştur. Daha sonra minyatür domuzlarda dalak naklinin bağışıklık açısından değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar ışığında uygun koşullar oluştuğunda insandan insana dalak naklinin mümkün olduğu görülmüştür. Günümüzde bazı insanlara da dalak nakli ameliyatı yapıldığı bilinmektedir.

Organ nakillerinde nakledilen organın bağışıklık sisteminin etkisiyle vücutta kabul edilmemesi ciddi sorunlardan biridir. Dalak naklinde de vücudun yeni dalağı reddetme riskini ve enfeksiyon riskini azaltmak için çeşitli çalışmalar da sürmektedir. Ayrıca insandan insana nakledilen dalağın uzun vadede bağışıklık ve kan hücreleri üzerindeki etkilerini anlamak için sistemli incelemeler yapma ihtiyacı da mevcuttur. Bu yüzden dalak nakli konusunda daha fazla araştırma, takip ve geliştirme yapılması gerektiği söylenebilir.

Hemen Dalak Hastalıkları Hakkında Detaylı Bilgi Almak için https://doktordanhaberler.com/dalak-hastaliklari/ adresini ziyaret ediniz.

Dalak nakli günümüzde yaygın olmasa da süren çalışmalar yakın gelecekte bunun gündeme geleceğini gösteriyor. Dalağın alınmasının insan vücudundaki olumsuz etkilerinin dalak nakli ile ortadan kaldırılması mümkün görünüyor.

Merak ettiğiniz hususlar için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Dalak Nakli Yapılabilir mi?” üzerine bir yorum

Yorum yapın