Bacak Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bacak Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Bacak ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birka bilgi verelim. Bacak ağrıları devamlı bacağa uygulanan stres durumları, kırıklar ve diğer birçok patolojik durum nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Doğal olarak bacak ağrısı için hangi bölüme gidilir konusu altta yatan faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterir.

Bu konuyla ilgili olarak internet ortamında insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Bacak ağrısı için hangi bölüme gidilmelidir?
  2. Bacak ağrısına hangi bölüme bakar?
  3. Bacak krampları için hangi doktora gidilir?
  4. Bacak ağrısı hangi bölüme girer?
  5. Bacak ağrısına hangi branş bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde bacak ağrısı için hangi doktora gidilir konusuna açıklık getirelim.

Bacak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Kim Bakar?

Bacak ağrısına sahip hastalar için benim önerim ilk etapta aile hekimlerine gitmeleridir. Çünkü bacak ağrısı için ortopedi başta olmak üzere nöroloji, dahiliye, kalp ve damar cerrahisi gibi birçok bölüme gidebilirsiniz. Önemli olan tüm zaman kayıplarının önüne geçmek ve en doğru bölüme gidebilmektir. Bunun için aile hekiminiz sizin tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve fizik muayenenizi yapacaktır. Sonrasında hekiminiz sizi en doğru bölüme yönlendirir.

Ortopedi ve travmatoloji bölümü bacak ağrıları için en çok gidilen bölümler arasındadır. Bu noktada dilerseniz ortopedi hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Genel olarak ortopedi uzman hekimleri kırıklar, çıkıklar ve buna benzer travmatik durumlarla ilgilenir. Eğer bacanığız için herhangi bir travma öyküsü yok ise ortopedi doğru bir seçim olmayabilir.

Bunun dışında ağrının karakteri sizi nöroloji, kalp ve damar cerrahisi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, dahiliye gibi bölümlerden hangisine gitmeniz gerektiğini belirleyecektir.

bacak agrisi icin hangi doktora gidilir
Bacak ağrısı için hangi doktora gidilir ve bacak ağrısına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Hemen aşağıdaki linklere tıklayarak ilgili bölümlerin hangi hastalıklara baktığını öğrenebilirsiniz:

  1. Nöroloji hangi hastalıklara bakar?
  2. Fizik tedavi ve rehabilitasyon hangi hastalıklara bakar?
  3. Kalp ve damar cerrahisi hangi hastalıklara bakar?
  4. Dahiliye hangi hastalıklara bakar?

Bacak Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

Netice itibariyle bacak ağrısı için en başta aile hekiminize gitmelisiniz. Aile hekiminize şikayetlerinizi anlatıp kısaca muayene olarak daha sonra gitmeniz gereken bölüm önerisini alabilirsiniz. Eğer aile hekiminize uğramak istemiyorsanız ortopedi bölümüne gidebilirsiniz ancak ortopedi ilgi alanı dışında bir hastalık nedeniyle bacağınızın ağrıyabileceğini unutmamalısınız.


Bacak ağrısı için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın