Ayak Üşümesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ayak üşümesi için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Sistemde meydana gelen organ fonksiyon kaybı gibi ölümcül vakalarda rastlandığı gibi mevsimsel faktörlere bağlı olarak da kendini gösteren ayak üşümesi, birçok rahatsızlığın habercisi olabileceği gibi kansızlık ve daha önemlisi damar tıkanıklığı sorununa da işaret ediyor olabilir.

ayak usumesi icin hangi bolume gidilir
Ayak üşümesi için hangi bölüme gidilir ve ayak üşümesine hangi doktor bakar ile ilişkili görsel.

Olası bir rahatsızlığın habercisi olabileceği gibi anjio ve benzeri cerrahi operasyonlar sonrası belirli damarlarda olası tıkanıklıklar sonucu da meydana gelebilmektedir. Bu gibi vakalarda hasta yalnızca ayak üşümesi değil, uyuşukluk, karıncalanma ve özellikle sağ ayağında şiddetli ağrılar hissedebilir.Bu noktada hızlıca https://doktordanhaberler.com/ayak-bilegi-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine giderek okuyup geri dönmenizi istiyorum. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak internet ortamında şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Ayak üşümesi için hangi bölümden randevu almalıyım?
 2. Ayak üşümesine hangi bölüm bakar?
 3. Ayak üşümesi ile hangi branş ilgilenir?
 4. Ayak üşümesi için hangi bölüme gitmeliyim?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde ayak üşümesi için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Ayak Üşümesine Hangi Bölüm ve Branş Bakar?

Benzeri durumlar dışında olağan dışı bir üşüme, uyuşma, karıncalanma ya da şiddetli ağrı hissetme durumunda başvurmanız gereken bölüm Dâhiliye bölümüdür. Şikâyetlerin türüne ya da yapılacak olan tahlillerin sonucuna göre Dâhiliye uzmanı sizi başka bir bölüme yönlendirebilir. Bu noktada dahiliye hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.  Hayati risk teşkil eden hastalıklar başta olmak üzere gündelik işlere bağlı olarak ortaya çıkan etkenleri maddeler hâlinde sıralayalım:

 • Mesleğe bağlı olarak vücudun sürekli hareketsiz kalması en büyük etkenlerdendir.
 • Mesleki tempo dışında ihmal edilen vücudun egzersiz eksikliği nedeniyle ortaya çıkan uyuşukluk, kan akışını ciddi oranda etkiler ve ayakta uyuşma dışında ayak üşümesi gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Gün içinde belirli bir tempoda ve ölçüde yürüyüş yapmak sorunun ortadan kalkmasına büyük ölçüde katkı sağlar.
 • Kalp rahatsızlığı olan kişilerde ilgili soruna bağlı olarak ortaya çıkan kan dolaşımı sorunu vücutta kanın pıhtılaşmasına ve kan akışının sağlıklı şekilde ilerlemesine engel olur. Bu durumda ayak üşümesi dışında ayakta şiddetli ağrılar ortaya çıkabilir.
 • Tiroid bezinin normal ve sağlıklı bireylerde olduğu gibi çalışmaması ya da az çalışması durumunda metabolizma yavaşlar ve ayak üşümesi problemi ortaya çıkar.
 • Kansızlık olarak bilinen anemi rahatsızlığının en belirgin ve bilindik bulguları arasında ayak üşümesi yer alır. B12 eksikliği nedeniyle kırmızı kan hücresinin yeter miktarda üretilmemesi ayakta üşümeye neden olur.
 • Raynaud Hastalığı olarak tanımlanan ve ayak üşümesi gibi en belirgin şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olan hastalığın en belirgin özellikleri arasında yer alır. Soğuk hava ya da stres nedeniyle kan damarlarında kasılmalara neden olur. Bu da ayakların üşümesine, kasılmasına ve şiddetli ağrı nöbetlerinin ortaya çıkmasında önemli rol oynar.

Dilerseniz ayak tırnağı hastalıklarıyla ilgili bilgiler verdiğim yazımla https://doktordanhaberler.com/ayak-tirnagi-hastaliklari/ linkine tıklayarak devam edebilirsiniz.


Ayak üşümesi için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Ayak Üşümesi için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine bir yorum

 1. İlişkiye girerken ayak bileklerimden itiberen ayaklarım buz gibi oluyor ve penisim iniyor.bazen normal zamanlarda da ayaklarım üşüyor
  Cevabınız mail yoluyla verirseniz sevinirim.teşekkür eder iyi günler dilerim

  Cevapla

Yorum yapın