Androloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Androloji bölümü temel olarak erkeklerin cinsel sağlığı ve hastalıkları üzerine odaklanan bir tıp branşıdır. Üroloji ile ortak alanları fazladır ancak bazı noktalarda farkları ortaya çıkmaktadır. Dünyada androloji bilim dalı 1960lı yılların başında duyulmaya başlandı ve jinekolojinin kadın hastalıkları oluşu gibi androlojide erkek hastalıkları anlamına geliyordu. Androloji alanında uzmanlaşan hekimlere androlog ya da androloji uzmanı adı veriliyor.

Androlojinin baktığı hastalıkları incelediğimizde sadece erkekleri ilgilendiren hastalıklar olduğunu göreceksiniz. Androloji ile üroloji arasındaki fark androlojinin ürolojinin bir alt dalı olmasıdır. Yani bütün androloglar aynı zaman ürolog iken bütün ürologlar androlog değildir. Şimdi androloji hangi hastalıklara bakar ona değinelim.

Androloji Neye Bakar?

Androloglar temel olarak erkekleri ilgilendiren tüm genitoüriner sistem ve üreme sistemi hastalıkları ile ilgilenirler. Peki androlojik hastalıklar hangileridir?

 1. Cinsel ilişki sırasında erken boşalma sorunu
 2. Peniste iltihaplanma anlamına gelen balanit
 3. Testis torbasının şişmesi şeklinde görülen hidrosel
 4. Kısırlık anlamına gelen infertilite
 5. Sertleşememe sorunu olarak bilinen erektil disfonksiyon
 6. Penis kanseri
 7. Testis kanseri
 8. Prostat bezinin iltihabı anlamına gelen prostatit
 9. Peniste eğrilik
 10. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: AIDS gibi…
 11. Testisin iltihaplanması anlamına gelen orşit
 12. Epididim bölgesinin iltihaplanması anlamına gelen epididimit
 13. Sünnet derisiyle ilişkili bir takım bozukluklar
 14. Orgazm ile ilişkili bozukluklar
 15. Sertleşme ile ilişkili bozukluklar

Erkeklerde cinsel ilişki ve cinsel organları ilgilendiren tüm normal olmayan durumlar androloji bölümünün ilgi alanı içerisindedir. Bu yazıdan sonra üroloji hangi hastalıklarla ilgilenir başlıklı yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum. Eğer aklınıza takılan özel bir durumunuz varsa alt tarafta yer alan bölüme detaylıca yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 20 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 29 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

b83d4e84ef5f9d4456f37993a8d1d5a0?s=90&d=mm&r=gBen Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Androloji Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 2 yorum

 1. hocambende Penil de sertleşmeme sıkıntısı varbununtedavisi nasıl olur çoksikintiliyim hocam bana bu konuda yardımcıolurmusunuz

  Cevapla
 2. Androloji Bölümunu Gitmek istiyorum ama Daha Randevu Sisteminden Bulamadim hangi Devlet Hastanesinde bulundugunu Yazarsaniz Sevinirim Simdiden yardiminiz icin Tesekkür Ederim .

  Cevapla

Yorum yapın