Androloji Hangi Hastalıklara Bakar?

2
1403

Androloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Androloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımıza geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Androloji temel olarak cinsel işlevlerde ortaya çıkan bozukluklar ve bunların teşhisi, tedavisi ile ilgilenen bir tıp bilimidir. Kelime kökü olarak incelendiğinde erkeklerin üreme sistemlerinde meydana gelen bozukluklar ile ilişkili olduğu görülebilir. Üroloji bilim dalı ile çok yakından ilişkilidir.

androloji hangi hastaliklara bakar
Androloji hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

Çağımızda tedavi edilmez gibi görülen birçok hastalığın tedavisi artık mümkün olmaktadır. Dolayısıyla üreme sağlınızla ilgili birçok problem için çekinmeden hekiminize gitmeli ve yardım istemelisiniz. hekiminiz mutlaka yardımcı olacak ve gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Şimdi androloji bölümüne giren hastalıklar hakkında biraz bilgi sahibi olalım.

Androloji Bölümü Neye Bakar?

Androloji bölümü neye bakar, androloji hangi hastalıklarla ilgilenir gibi aramalar yaparak sitemize gelen ziyaretçilerimiz için hemen androlojiyi ilgilendiren hastalıkları sıralayalım.

 1. Spermatosel adını verdiğimiz epididim duvarından oluşan ağrısız kistik lezyonların görüldüğü tablo.
 2. Halk arasında mutluluk çubuğu olarak bilinen penis protezi uygulaması
 3. Sünnet derisi ile ilgili ortaya çıkabilen hastalıklar ve tedavileri
 4. İnfertilite yani başka bir deyişle kısırlık hastalığı
 5. Prostat ile ilgili çeşitli hastalıklar
 6. Cinsel fonksiyonlarda bozulmalara neden olan hastalıklar
 7. Cinsel yolla geçen hastalıkların varlığı
 8. Cinsel isteksizlik durumu
 9. Zamanında boşalamama ya da erken boşalma olarak bilinen prematür ejeksiyon durumu
 10. Hipospadias gibi peniste ortaya çıkan şekil bozuklukları
 11. Peniste kurvatür varlığı
 12. Cinsel uyarılma bozuluklarını varlığı
 13. Cinsel ilişki sırasında ağrı ile seyreden hastalıkların olması
 14. Cinsiyet belirsizliği durumunun varlığı
 15. Orgazm bozukluklarının olması
 16. Varikosel hastalığının olması
 17. Hidrosel hastalığının olması

Aslında üroloji bölümünün erkeklerde baktığı hastalıkların birçoğu aynı zamanda androloji bölümününde ilgi alanına girmektedir. Eğer bulunduğunuz bölgelerdeki hastanelerde androloji bölümü varsa erkek üreme sağlığı ve hastalıkları için üroloji yerine doğrudan bu bölüme gidebilirsiniz.

Androloji Bölümü Nedir?

Kısaca androloji nedir ve androlojinin geçmişi başlıklı konulardan bahsedelim. Önceki başlıklarda da belirttiğim gibi temel olarak erkeklerin üreme ve cinsel sağlığı ile ilgili konularla ilgilenen androloji, kadınlarda ortaya çıkan üreme ve cinsel sorunlarla da ilgilenir. Toplumda androloji sadece erkeklerin üreme sorunlarıyla ilgilenir gibi yanlış bir algı olsa da androloji bölümü zaman zaman üroloji ve kadın doğum bölümleriyle ortak çalışarak bu algıları yıkmaktadır.

Androloji polikliniği ülkemizde çok sayıda hastanede vardır ancak bu hastaneler genelde yurt geneline yayılamamıştır. Bu bölümün bulunduğu hastanelerdeki androloji doktorları uzun bir uzmanlık eğitimi sürecinden geçerek bu aşamaya gelmektedirler.

Androloji bölümü bulunan hastaneler için yorum bölümünden bizden destek alabilirsiniz. Henüz ülkemizde birkaç yıl önce ilk androloji polikliniği kurulduğu göz önüne alınırsa bu konuda bilgi eksikliklerinin olmasını doğal karşılamalıyız.


Androloji hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

2 Yorum

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here