Kurvatür Nedir?

13
139863

Kurvatür Nedir?

Kurvatür, eğri; eğrilik manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Düz bir yapının şeklinin bozulması hafif eğim oluşturması kurvatur oluşturması anlamına gelmektedir. Örneğin Peyronie hastalığında penis için kurvatur oluşumunu inceleyelim :

Peyronie’de görülen kurvatur yani eğrilik deformitesi.

Üstteki resimde düz peniste eğim oluşması durumuna kurvatur oluşumu adı verilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

13 Yorum

 1. penisimde ereksıyon halınde iken egılme vardı amalıyatla düzeldi fakat bayagı bır boydan küçülme oldu sol kulak üst kısmından bır parça alındı . Doktor bey şimdi amalıayatdan sonra penıs uzaması olurmu olursa ne şekilde yıne amalıyatlama olur …

 2. Aşkın bey sizin anlattığınız, HİPOSPADİAS yani halk dilinde Peyganber Sünneti denen hastalık, Doğuştan gelen rahatsızlıklardandır.İdrar yolu olarak bilinen üretranın dışa açılım noktası olan işeme
  deliği, olması gereken penis başı ön uç noktasından daha geride ve alt yüzde dışa açılmaktadır. İdrar
  akımının sapmasına, kozmetik ve cinsel işlevlerin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle
  tedavi edilmesi gereken bir şekil bozukluğu olup kesin tedavisi daima cerrahidir.Bir Üroloji uzmanına görünmenizde fayda var, geçmiş olsun.

 3. hocam merhaba benim.yasim 33 kendimi bildim bileli penisimde aşağıya doğru%20 eğrilik var. bu eğrilik ilerde artarmi ayrıca penisilin ucunda yukarı aşağı 2 delik var normal olan delik kullanılmıyor diğer anormal olan delik kullanıyorum bu ne gibi sıkıntılar yapar ve ne yapabilirim.

  • Merhabalar İbrahim Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kurvatür deformiteleri tek başına oluşabildiği gibi bazı durumlarda başka hastalıkların sadece bir bulgusu olabilmektedir. Örneğin Peyronie Hastalığı‘na yakalanan bireylerde kurvatür deformitesi görülür.
   Tedavi konusunda fikir sahibi olabilmek için öncelikle üroloji bölümünden randevu almalı ve muayene olmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. 6 ay önce başladı. Penisim uyandığında ortadan sağa doğru kıvrım oluşturuyor. Yavaş yavaş başladı ve şimdi bu halde.
  Nedir ve sağlığımı etkilermi.
  İlişki sırasında sıkıntı yaşıyorum.
  Yaşım 55.

  • Merhabalar Kemal Bey, öncelikle geçmiş olsun. Altta yatan hastalıkların (varsa) tespiti yoksa tedavi konusunda yol göstermesi açısından bir üroloji hekimine görünmenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here