Kurvatür Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kurvatür Nedir?

Kurvatür, eğri; eğrilik manasında kullanılmaktadır.Tıp dilinde çokça kullanılan kelimelerdendir.

Düz bir yapının şeklinin bozulması hafif eğim oluşturması kurvatur oluşturması anlamına gelmektedir. Örneğin Peyronie hastalığında penis için kurvatur oluşumunu inceleyelim :

Peyronie’de görülen kurvatur yani eğrilik deformitesi.

Üstteki resimde düz peniste eğim oluşması durumuna kurvatur oluşumu adı verilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kurvatür Nedir?” üzerine 13 yorum

 1. penisimde ereksıyon halınde iken egılme vardı amalıyatla düzeldi fakat bayagı bır boydan küçülme oldu sol kulak üst kısmından bır parça alındı . Doktor bey şimdi amalıayatdan sonra penıs uzaması olurmu olursa ne şekilde yıne amalıyatlama olur …

  Cevapla
 2. Benim penisimde sertlesme sorunu yasiyorum verken bosalma sorunu var birde bosalmasonra tekrar sertlesmiyo uzun birsure

  Cevapla
 3. Aşkın bey sizin anlattığınız, HİPOSPADİAS yani halk dilinde Peyganber Sünneti denen hastalık, Doğuştan gelen rahatsızlıklardandır.İdrar yolu olarak bilinen üretranın dışa açılım noktası olan işeme
  deliği, olması gereken penis başı ön uç noktasından daha geride ve alt yüzde dışa açılmaktadır. İdrar
  akımının sapmasına, kozmetik ve cinsel işlevlerin olumsuz etkilenmesine yol açabilir. Bu nedenle
  tedavi edilmesi gereken bir şekil bozukluğu olup kesin tedavisi daima cerrahidir.Bir Üroloji uzmanına görünmenizde fayda var, geçmiş olsun.

  Cevapla
 4. hocam merhaba benim.yasim 33 kendimi bildim bileli penisimde aşağıya doğru%20 eğrilik var. bu eğrilik ilerde artarmi ayrıca penisilin ucunda yukarı aşağı 2 delik var normal olan delik kullanılmıyor diğer anormal olan delik kullanıyorum bu ne gibi sıkıntılar yapar ve ne yapabilirim.

  Cevapla
 5. Benim kaşık bolgemde ağrı var ve bu ara çok aşırı ağrı var bunun için ne yapmam gerekiyor ve hangi bölüme randevu almam gerekiyor dinlediğiniz için tsskler

  Cevapla
 6. Doktor Erhan Yavuz bey benimde penisde uyandığı zaman sola doğru eğiklik oluşuyor acaba bu bir hastalık mı ya da normal bir şey mi yardamcı olur musunuz?!

  Cevapla
  • Merhabalar İbrahim Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kurvatür deformiteleri tek başına oluşabildiği gibi bazı durumlarda başka hastalıkların sadece bir bulgusu olabilmektedir. Örneğin Peyronie Hastalığı‘na yakalanan bireylerde kurvatür deformitesi görülür.
   Tedavi konusunda fikir sahibi olabilmek için öncelikle üroloji bölümünden randevu almalı ve muayene olmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. 6 ay önce başladı. Penisim uyandığında ortadan sağa doğru kıvrım oluşturuyor. Yavaş yavaş başladı ve şimdi bu halde.
  Nedir ve sağlığımı etkilermi.
  İlişki sırasında sıkıntı yaşıyorum.
  Yaşım 55.

  Cevapla
  • Merhabalar Kemal Bey, öncelikle geçmiş olsun. Altta yatan hastalıkların (varsa) tespiti yoksa tedavi konusunda yol göstermesi açısından bir üroloji hekimine görünmenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Bendede kurvatür var ama sonradan olan bişey değil kendimi bildim bileli öyle ben büyüdükçe yamuklukta artıyor.

  Cevapla

Yorum yapın