Alvarado Skoru Nedir?

Alvarado Skoru, akut apandisit tanısında kullanılan, duyarlılığı ve seçiciliği oldukça yüksek bir skorlama sistemine verilen isimdir. Sıklıkla genel cerrahi stajı alan tıp fakültesi öğrencileri ve diğer hekimler tarafından araştırılan alvarado skorlaması Dr. Alfredo Alvarado tarafından tanımlanmıştır. Skorlamaya geçmeden önce defans ne demek öğrenmek için https://doktordanhaberler.com/defans/ linkine, rebound ne demek öğrenmek için https://doktordanhaberler.com/rebound/ linkine tıklayınız. “Alvarado skorlama sistemi” temel olarak üç bölümden oluşur. Şüphelenilen hastanın belirtilerine, semptomlarına ve laboratuvar değerlerine bakılarak hesaplanır.

 Belirtileri Evet Hayır
 Yaygın ağrı 1 0
 İştah olmaması 1 0
 Bulantı ve kusma 1 0
Alvarado kriterlerinin her biri detaylıca sorgulanmalıdır.
 Bulguları Evet Hayır
 Sağ alt kadranda hassasiyet 2 0
 Rebound 1 0
 Yüksek ateş 1 0
Hassasiyetin sağ alt kadranda olması diğer bulgulardan görüldüğü gibi 2 kat daha değerli.
 Laboratuvar Evet Hayır
 Lökositoz 2 0
 Lökositlerde sola kayma 1 0
Lökositoz oldukça önemlidir.

Bu üç tablodan alınan puan 0 ile 4 arasındaysa apandisit riski yok denecek kadar azdır. 5 ile 6 arasındaysa apandisit riski olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Hasta dikkatle araştırılmalıdır. 7 ile 8 arasındaysa büyük olasılıkla apandisit tablosu ile karşı karşıyayız demektir. Skor 9 ile 10 aralığında ise çok yüksek olasılıkla apandisittir.

alvarado skoru
Alvarado skoru, akut apandisit tanısı koymak için kullanılan bir skorlama sistemidir.

Bu skorlama sisteminin spesivitesi ve sensitivitesi oldukça yüksektir. Doğal olarak ileri görüntüleme tetkiklerinden yararlanamayacağımız kırsal bölgelerde özellikle pratisyen hekimler için çok faydalıdır. Acil servislerde tek doktor olarak çalışılan ve imkanların yetersiz olduğu bölgelerde muayene ve hemogram ile yüksek olasılıklı tanı koyulabilecek durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle bu skorlama sistemini çok iyi bilmek gereklidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 25 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yorum yapın