Alvarado Skoru : Akut Apandisiti Ayırt Edin!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Alvarado Skoru Nedir?

Alvarado Skoru, akut apandisit tanısında kullanılan, duyarlılığı ve seçiciliği oldukça yüksek bir skorlama sistemine verilen isimdir. Sıklıkla genel cerrahi stajı alan tıp fakültesi öğrencileri ve diğer hekimler tarafından araştırılan alvarado skorlaması Dr. Alfredo Alvarado tarafından tanımlanmıştır. Skorlamaya geçmeden önce defans ne demek öğrenmek için https://doktordanhaberler.com/defans/ linkine, rebound ne demek öğrenmek için https://doktordanhaberler.com/rebound/ linkine tıklayınız. “Alvarado skorlama sistemi” temel olarak üç bölümden oluşur. Şüphelenilen hastanın belirtilerine, semptomlarına ve laboratuvar değerlerine bakılarak hesaplanır.

 Belirtileri Evet Hayır
 Yaygın ağrı 1 0
 İştah olmaması 1 0
 Bulantı ve kusma 1 0
Alvarado kriterlerinin her biri detaylıca sorgulanmalıdır.
 Bulguları EvetHayır
 Sağ alt kadranda hassasiyet 2 0
 Rebound 1 0
 Yüksek ateş 1 0
Hassasiyetin sağ alt kadranda olması diğer bulgulardan görüldüğü gibi 2 kat daha değerli.
 LaboratuvarEvetHayır
 Lökositoz 2 0
 Lökositlerde sola kayma 1 0
Lökositoz oldukça önemlidir.

Bu üç tablodan alınan puan 0 ile 4 arasındaysa apandisit riski yok denecek kadar azdır. 5 ile 6 arasındaysa apandisit riski olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Hasta dikkatle araştırılmalıdır. 7 ile 8 arasındaysa büyük olasılıkla apandisit tablosu ile karşı karşıyayız demektir. Skor 9 ile 10 aralığında ise çok yüksek olasılıkla apandisittir.

akut apandisit tanısında alvarado skoru nasıl hesaplanır
Alvarado skoru, akut apandisit tanısı koymak için kullanılan bir skorlama sistemidir.

Bu skorlama sisteminin spesivitesi ve sensitivitesi oldukça yüksektir. Doğal olarak ileri görüntüleme tetkiklerinden yararlanamayacağımız kırsal bölgelerde özellikle pratisyen hekimler için çok faydalıdır. Acil servislerde tek doktor olarak çalışılan ve imkanların yetersiz olduğu bölgelerde muayene ve hemogram ile yüksek olasılıklı tanı koyulabilecek durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle bu skorlama sistemini çok iyi bilmek gereklidir. Bunun dışında ek olarak modifiye alvarado skorlama sisteminden bahsedelim.

Modifiye Alvarado Skoru Nedir?

Temel olarak alvarodo skorlama sisteminde 6 klinik belirteç ve iki laboratuvar belirteci bulunmaktadır. Modifiye alvarado skorlama sistemi yani diğer bir deyişle “MASS” ise hastanın geçmişini de sorgulayacak şekilde farklı kriterler içerir. Bunlar:

  • Sağ iliyak fossada hareket eden ağrı
  • İdrarda keton çıkması
  • Anoreksiya
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Sağ iliyak fossada hassasiyet
  • Rebound
  • 37.3 derecenin üstünde ateş varlığı
  • Nötrofili görülmesi
  • Serum wbc değerinin 10.000’nin üstünde olması

Sağ iliak fossada hassasiyet ve lökositoz en önemli iki belirteç olarak 2 şer puan almaktadır. Diğer 6 belirteç ise 1’er puan almaktadır. Toplamda 10 puanlık bir skorlamadır.

MASS Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

1 ile 4 puan aralığı akut apandisit olasılığının çok düşük olduğunu işaret ederken 5 ile 7 puan aralığı olası apandisit tanısı ve 8 ile 10 puan aralığı ise yüksek olasılıklı apandisit tanısını işaret eder.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 25 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Kasım 2020, 24 Ağustos 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın