Alvarado Skoru

0
399

Alvarado Skoru Nedir?

Alvarado Skoru, akut apandisit tanısında kullanılan, duyarlılığı ve seçiciliği oldukça yüksek bir skorlama sistemine verilen isimdir. Dr. Alfredo Alvarado tarafından tanımlanmıştır.

Alvarado skorlama sistemi üç bölümden oluşur. Şüphelenilen hastanın belirtilerine, semptomlarına ve laboratuvar değerlerine bakılarak hesaplanır.

 Belirtileri  Evet  Hayır
 Yaygın ağrı  1  0
 İştah olmaması  1  0
 Bulantı ve kusma  1  0

 

 Bulguları  Evet  Hayır
 Sağ alt kadranda hassasiyet  2  0
 Rebound  1  0
 Yüksek ateş  1  0

 

 Laboratuvar  Evet  Hayır
 Lökositoz  2  0
 Lökositlerde sola kayma  1  0

 

alfredo alvarado dr
Dr. Alfredo Alvarado

Bu üç tablodan alınan puan 0 ile 4 arasındaysa apandisit riski yok encek kadar azdır. 5 ile 6 arasındaysa apandisit riski olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Hasta dikkatle araştırılmalıdır. 7 ile 8 arasındaysa büyük olasılıkla apandisit tablosu ile karşı karşıyayız demektir. Skor 9 ile 10 aralığında ise çok yüksek olasılıkla apandisittir.

Bu skorlama sisteminin spesivitesi ve sensitivitesi oldukça yüksektir. Doğal olarak ileri görüntüleme tetkiklerinden yararlanamayacağımız kırsal bölgelerde özellikle pratisyen hekimler için çok faydalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here