Alvarado Skoru Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Alvarado Skoru, akut apandisit tanısında kullanılan, duyarlılığı ve seçiciliği oldukça yüksek bir skorlama sistemine verilen isimdir. Sıklıkla genel cerrahi stajı alan tıp fakültesi öğrencileri ve diğer hekimler tarafından araştırılan alvarado skorlaması Dr. Alfredo Alvarado tarafından tanımlanmıştır. “Alvarado skorlama sistemi” temel olarak üç bölümden oluşur. Şüphelenilen hastanın belirtilerine, semptomlarına ve laboratuvar değerlerine bakılarak hesaplanır.

 Belirtileri Evet Hayır
 Yaygın ağrı 1 0
 İştah olmaması 1 0
 Bulantı ve kusma 1 0
Alvarado kriterlerinin her biri detaylıca sorgulanmalıdır.
 Bulguları Evet Hayır
 Sağ alt kadranda hassasiyet 2 0
 Rebound 1 0
 Yüksek ateş 1 0
Hassasiyetin sağ alt kadranda olması diğer bulgulardan görüldüğü gibi 2 kat daha değerli.
 Laboratuvar Evet Hayır
 Lökositoz 2 0
 Lökositlerde sola kayma 1 0
Lökositoz oldukça önemlidir.

Bu üç tablodan alınan puan 0 ile 4 arasındaysa apandisit riski yok denecek kadar azdır. 5 ile 6 arasındaysa apandisit riski olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır. Hasta dikkatle araştırılmalıdır. 7 ile 8 arasındaysa büyük olasılıkla apandisit tablosu ile karşı karşıyayız demektir. Skor 9 ile 10 aralığında ise çok yüksek olasılıkla apandisittir.

alvarado skoru
Alvarado skoru, akut apandisit tanısı koymak için kullanılan bir skorlama sistemidir.

Bu skorlama sisteminin spesivitesi ve sensitivitesi oldukça yüksektir. Doğal olarak ileri görüntüleme tetkiklerinden yararlanamayacağımız kırsal bölgelerde özellikle pratisyen hekimler için çok faydalıdır. Acil servislerde tek doktor olarak çalışılan ve imkanların yetersiz olduğu bölgelerde muayene ve hemogram ile yüksek olasılıklı tanı koyulabilecek durumlardan bir tanesidir. Bu nedenle bu skorlama sistemini çok iyi bilmek gereklidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 25 Eylül 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın