Rebound Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Rebound Nedir?

Rebound, geri tepme, geri sekme ya da yansıma anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Genellikle tıp fakülteleri ve diğer sağlık bilimi fakültelerinde eğitim alan öğrenciler hastanın defansı ve reboundu var şeklinde ifadeleri duymuşlardır. Resmi inceleyiniz.

Resimde hekim karından elini çektiğinde ağrı ortaya çıkarsa rebound pozitif demektir.

Karın muayenesinde karna el ile bastırıldığında hastanın ağrısı varsa defansı var demektir ancak el ile bastırıldığında değil de el geri çekildiğinde ağrısı varsa reboundu var anlamına gelir. Bunun dışında rebound teriminin tıpta birçok farklı kullanım alanı vardır. Bu terim ile ilgili merak ettiğiniz hususları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Rebound Tıp Dilinde Nedir?” üzerine 2 yorum

  1. Lokal anestezi sırasında vazokonstrüksiyona uğrayan Damarların rebound dilatasyonu ne demek hocam

    Cevapla

Yorum yapın