Vekaletname için Sağlık Raporu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Vekaletname için Sağlık Raporu

Üzerinde birçok tartışmanın yapıldığı vekaletname için sağlık raporu istenmesi hususunda kafa karışıklığını yazının devamını okuyarak giderebilirsiniz. Genel algı 65 yaş ve üzeri kişilerin noterde ve tapu sicil dairelerinde yapacakları her işlemde sağlık raporu almaları gerektiği doğrultusundadır. Ancak bu konuda yapılan düzenlemeler neticesinde her işlemde sağlık raporu gerektirmiyor.

vekalet vermek icin saglik raporu almak
Vekalet vermek için gerekli sağlık raporu ile ilişkili görsel.

Nitekim her 65 yaşına gelen kişinin akli dengesinin bozulacağı gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Günümüzde ortalama yaşama süresi git gide artmakta ve bireyler daha sağlıklı bir yapıya sahip olmaktadır. Kanunlarda sağlık raporunun istenebilmesi konusunda herhangi bir yaş sınırı yoktur. Burada kanun belirli ölçüleri dikkate alınmasını ve gerektiği durumlarda sağlık raporunun istenmesini belirtmektedir.

Hangi Durumlarda Vekaletname Sağlık Raporu İsteniyor?

Bir iş için başka birine vekalet verilmek istendiğinde, sahip olduğu bir taşınmazı bir başkasına bağışladığında veya değerinden daha düşük ücrete sattığında, yaşça aralarında büyük farkın bulunması halinde evlenmek istendiğinde ve diğer tasarruf gerektiren işlerinde yaşça büyük olan kişilerden ifadeleri, hal ve tavırları göz önünde bulundurularak sağlık raporu istenebilmektedir.

Eğer kişi yaşlı olduğu halde kendinden emin ise ve yaptığı işlemlerde herhangi bir gayrimeşru hal yoksa herhangi bir sağlık raporu istenmeden işlemler yürütülebilmektedir. Ancak noter veya tapu memurunun inisiyatifi sonucunda kişinin yaptığı işlemin ehemmiyetini bilmeyişi gibi bir durum söz konusu olduğunda sağlık raporu istenebilmektedir.

Yaşça büyük olan kişinin gerçekleştirmek istediği vekaletname, tapu işleri veya evlilik gibi durumlarda eğer şikayet olursa bu durumda da sağlık raporu istenebilmektedir. Kişinin yakınlarından herhangi birinin yapılan işlemin akli melekelerinin yerinde olmadığı için istismara uğradığı konusunda iddia öne sürerse müdürlükler sağlık raporu isteyebilmektedir.

Burada önemli olan kişinin sağlık durumudur. Sağlık raporu 65 yaşından büyük kişilerden istenebileceği gibi bu yaşın altında bulunan kişilerden de gerektiği durumlarda talep edilebilmektedir.

Hangi İşlemler için Sağlık Raporu İstenir?

Vekaletname, nikah işlemleri, tapu işlemleri ve kendi tasarrufunun gerektiği işlemlerde kişinin dış görünüşü, yaşı, hastalığı göz önünde bulundurularak bu işlemlerin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi için sağlık raporu istenebilmektedir.

Hangi Kurumlar Sağlık Raporu İster?

Kişilerin vekalet, araç satışı ve diğer çeşitli işlerini yürüttüğü noterler kişinin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak sağlık raporu isteyebilmektedir. Bir diğer yandan arsa veya ev tapusu devirlerinde ise tapu sicil müdürlüklerinde işlemler yapılmaktadır. Bu dairlerde görevli olan memurlar kişinin durumuna göre işlemlerin yürütülmesi için sağlık raporu talebinde bulunabilmektedir. Ayrıca evlilik gibi durumlarda da yetkili memurlar kişinin karar verme gücünün tespiti için sağlık raporu isteyebilmektedir.

Sağlık Raporu Neden İstenir?

Taktir edilir ki yaşça büyük olmak ve  hastalık gibi nedenlerden dolayı güçsüz düşen kişilerden çıkar sağlamak isteyen kötü niyetli kişiler büyük zararlara uğratabilmektedir. Hukuk sistemi bu konuda hem yaşlı olan kişinin haklarını savunmak hem de aile fertlerinin zarar görmemesi için akli meleke raporunun böyle durumlarda istenmesini sağlamaktadır. İstenilen bu rapor sayesinde kişinin güçsüz durumundan yararlanılarak çeşitli işlemlerin yapılmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Akli Meleke Raporu Nasıl Verilir?

Vekaletname için sağlık raporu istendiğinde akli meleke raporu verilmektedir. Burada amaç kişinin ayırt etme gücüne sahip olup olmadığını tespit etmektir. Kişi eğer ne yaptığını biliyor ve vekalet verdiği konulardaki ehemmiyeti biliyorsa olumlu rapor verilir.

Hastanelerden alınan akli meleke raporu, hastanelerin psikiyatri bölümlerinden alınmaktadır. Psikiyatri uzamanı kişiye soracağı çeşitli sorular ile kişinin akli dengesi hususunda bir karara varmaktadır. Psikiyatri uzamanı eğer gerek görürse nöroloji veya farklı bölümlere hastayı sevk ederek gerekli testlerin yapılmasını da isteyebilmektedir. Yapılan tetkikler sonucunda doktor sağlık raporunu yazarak onaylamaktadır.

Bu konuda hazırlamış olduğum detaylı yazıya ulaşmak için https://doktordanhaberler.com/akli-meleke-raporu/ linkine tıklayabilirsiniz.

Sağlık Raporu Almak için Neler Gereklidir?

Hastanelerden akli meleke raporu almak içinse noterden alınan yazı gereklidir. Noter veya tapudan alınan üst yazının yanı sıra nüfus cüzdanının aslı, fotokopisi ve iki adet fotoğraf ile başvuruda bulunmak mümkün.

Vekaletname için Sağlık Raporu Kaç Gün Geçerlidir?

Vekaletname ve diğer tasarruf gerektiren işlemler için alınacak olan sağlık raporunda en çok merak edilen konulardan biride sağlık raporunun kaç gün geçerli olduğudur. Bu konuda yine söz konusu olan kişinin istismara uğramaması için alınan sağlık raporu alındığı gün geçerli olmaktadır. Yani raporu aldığınız gün noter veya tapu işlemleri yapılamazsa bir sonraki gün yeni bir raporun alınması gerekmektedir.

Bu nedenle sağlık raporu işlemlerinizi yaparken noter veya tapu işlemlerinizi de aynı gün gerçekleştirilecek şekilde ayarlamanız büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde rapor bir günlük olduğu için bir sonraki gün yeni bir rapor almanız gerekecektir.

Bu yazımızı bitirdik.Eksik kalan bazı taşların yerine oturması adına Sağlık Raporu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.


Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Vekaletname için Sağlık Raporu” üzerine bir yorum

Yorum yapın