Addüktor Strain Nedir? Kasık Adele Ağrısı Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Addüktör Strain : Kasık Adele Ağrısı

Kalça eklemi hem kinestetik hem de stabilizatör olarak görev üstlendiği için hali hazırda gereğinden fazla yüklenmelere maruz kalır ve bu da deformasyonlardan büyük miktarda etkilenen eklem bileşenlerine sahip olmasına sebebiyet verir. Baktığımız zaman kalça eklemini çok ve sürekli kullanmayı gerektiren aktivite yapan kişilerde veya ısınma ve soğuma prensiplerine riayet etmeyen sporcularda fazlasıyla görülmektedir.

Addüktor Strain Nedir? Kasık Adele Ağrısı Neden Olur?

Bacağımızı kalça eklemine yaklaştırma fonksiyonunu üstlenen ve uyluğun medial kısmında yerleşke gösteren adduktör kaslar: adduktor longus, adduktor magnus, adduktor brevis, gracilis, obturator eksternus ve pectineustur. Özellikle adduktor longus aktivite esnasında her an aktif durumdadır ve kasın ısınmasına fırsat vermeyen antrenmanları tercih eden veya ısınma süresi hakkında bilgi sahibi olmayan bireyler, kasa bir anda kasın tolere edemeyeceği kadar yük bindirirler. Bu da ciddi bir tablo çizmekteydi ancak strain( yırtılma) sadece bu sebepten kaynaklanmaz. Kasın tolore edebileceğinden fazlaca yükle karşılaşmasının yanında, dışardan gelen bir kuvvet de straine zemin hazırlayabilir.

Özetle bu tarz aktivitelerde bulunduysanız ve kasık bölgesinde ağrı ve hassasiyet mevcutsa bir hekime danışmak akıllıca olacaktır. Zira bunun yanında farklı belirtilerde ortaya çıkabilmektedir. Kasın fonksiyonel olarak limitasyonu, lokal ödem, kızarıklık, morarma bibi belirtiler de tablonun anlaşılması için ipucu niteliğindedir. Strainler üç ayrı gruplandırma içerdiğinden, bir hekim gözlemi şarttır. Kasta tam bir rüptür varsa cerrahi müdahale elzemdir. Çünkü kasın görevini yerine getirmek için yerleştiği bölgeden ayrılması söz konusudur.

Adduktör kas yaralanmaları büyük ölçüde, iyi ısınma yapılmadan başlanılan atremanlarda, sert zemin ve uygun olmayan ekipman kullanımından kaynaklanmaktadır. Kişinin en tipik şikayeti sabahları kasık bölgesinde ağrı ve hassasiyettir. Ağrı genellikle adduktor kasın başlangıç noktasında lokalleşir ya da bacağın medialine doğru ilerleme gösterir. Kişi diz bir yolda orta hız ile ağrısız koşabilir ancak hızını arttırdığında ya da keskin dönüşler yaptığında  şiddetli bir ağrı hisseder ve  ağrı dolayısıyla kalça adduksiyonu yapamaz , normal eklem hareket açıklığı kısıtlanır.

Eğer henüz adduktör straini durumu ile karşılaşmamışsanız uymanız gereken kurallar basittir. Ani şekilde hızlanıp yavaşlama ve yön değiştirilmesi gereken temas sporlarından önce ısınma periyodunu sonrasında ise soğuma periyodunu atlamamalısınız. Spor salonlarında ve ağırlıkla çalışılan antrenmanlarda tolore edebileceğinizden fazla miktarda ağırlıklar kaldırmaktan vazgeçmelisiniz. Basamak basamak çıkarak kasta yeterli düzeyde bir gelişim sağladıktan sonra doğru bir güçlendirme için çalışabilirsiniz.


Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Fzt. M. Esma Düz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın