Rüptür Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Rüptür Nedir?

Rüptür, vücudumuzda bulunan herhangi bir yapının çeşitli etkenlerden ötürü gerilmesi neticesinde oluşan yırtıklara verilen isimdir. Kelime anlamı olarak yırtık anlamına gelmektedir. Dalak gibi iç organların ya da kas gibi yumuşak dokuların kırılması ya da yırtılmasıdır. Örneğin aşil tendonunda ortaya çıkan yırtılmaya aşil tendon rüptürü adı verilir.

rüptür ne demek
Rüptür kelime manası olarak yırtılma durumu demektir.

Safra kesesinde darbeyle oluşan bir yırtık ile içeriğinde sıvının ve içeriğin dışarıya sızdığı durumun adı ise safra kesesi rüptürüdür. Bu kelimeyle ilgili olarak aklınıza takılanları veya sormak istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 7 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 25 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)


Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın