Addüksiyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Addüksiyon tıp dünyasında vücudun merkezi eksenine göre orta hatta yaklaşma anlamı taşımaktadır. Orta hattan uzaklaşma anlamı taşıyan abdüksiyon teriminin tersidir. Bu iki terim tıp fakültesinde eğitim alan öğrenciler için başlarda çok karışır ancak zamanla oturmaktadır. Vücudun ortasından merkezi bir eksen geçtiği hayal edilirse bu eksene karşı olan yaklaşma hareketleridir tıpta addüksiyon. Aşağıdaki çizdiğim görseli dikkatli inceleyiniz.

addüksiyon nedir
Tıpta addüksiyon orta hatta yaklaşma anlamı taşır.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi veya eklemek istediklerinizi konunun alt tarafında yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 20 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Addüksiyon Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın