Abortus İnsipiens Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Abortus İnsipiens Nedir?

Abortus insipiens, hali hazırda devam eden bir kanamanın varlığına eşlik eden şiddetli ağrı ile birlikte düşüğün kaçınılmaz hale gelmesine verilen isimdir. Tam olarak Türkçe karşılığı “kaçınılmaz düşük” ya da “durdurulamaz düşük” şeklindedir. Kanama devam ederken ansızın rahmin ağız bölgesi açılır ve abortion işlemi başlamış olur. Rahim ağzı açıldığında içerideki materyalin dışarı çıkması en olağan sonuçtur. Bu nedenle eğer bir gebe abortus insipiens teşhisi aldıysa hemen kadın doğum uzmanı tarafından uygun müdahaleler ile gebelik sonlandırılmalıdır.

Fetal membranlarda rüptür ve veya servikal dilatasyon mevcuttur. Bu şartlarda fetusun viabilitesini devam ettirmesi mümkün değildir. Bunu sıklıkla uterin kontraksiyonlar takip eder ve kısa zaman sonra fetal yapı ve ekler serviksden atılır.

abortus insipiens
Abortus insipiens başladığında artık düşük işlemi durdurulamaz.

Bu tür bir abortivus ile karşı karşıya kalan gebelerde karın bölgesinde kramplar şeklinde ağrı vardır. Bu şikayete eşlik eden kanama ve serviks adı verilen rahim bölgesinde genişleme tespit edilir. Bu gebelerde kanama gözlemlenmeli ve fetusa ait herhangi bir materyal içerip içermediğine bakılmalıdır. Eğer abortus insipiens tanısı alındıysa düşük başlamasa bile 24-48 saat içerisinde düşük tetiklenerek uterus boşaltılır. Kişiye istirahat verilir. Bu tarz bir abortus türünden korunmak için mutlaka aile sağlığı merkezlerinde uygulanan rutin gebelik kontrollerinize gitmeli ve planlanan kadın doğum muayeneleri yaptırmalısınız. Bu yazıdan sonra “Abortus” başlıklı yazıyı okumanızı bilgi sahibi olmanız açısından şiddetle öneriyorum.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 6 Ağustos 2016 tarihinde yazılıştır. Ardından 12 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Abortus İnsipiens Ne Demek?” üzerine 2 yorum

  • Merhabalar Cennet Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Boy kısalığınızın olup olmadığının tespit edilmesi, varsa boy uzatılabilmesi için gerekli durumların kontrol edilmesi için gitmeniz gereken bölüm pediatri bölümüdür. Gerekli görülmesi halinde doktorunuzu sizi ilgili farklı bölümlere sevk edecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın