( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Abortus İnsipiens Ne Demek?

Abortus İnsipiens Nedir?

Abortus insipiens, hali hazırda devam eden bir kanamanın varlığına eşlik eden şiddetli ağrı ile birlikte düşüğün kaçınılmaz hale gelmesine verilen isimdir. Tam olarak Türkçe karşılığı “kaçınılmaz düşük” ya da “durdurulamaz düşük” şeklindedir. Kanama devam ederken ansızın rahmin ağız bölgesi açılır ve abortion işlemi başlamış olur. Rahim ağzı açıldığında içerideki materyalin dışarı çıkması en olağan sonuçtur. Bu nedenle eğer bir gebe abortus insipiens teşhisi aldıysa hemen kadın doğum uzmanı tarafından uygun müdahaleler ile gebelik sonlandırılmalıdır.

Fetal membranlarda rüptür ve veya servikal dilatasyon mevcuttur. Bu şartlarda fetusun viabilitesini devam ettirmesi mümkün değildir. Bunu sıklıkla uterin kontraksiyonlar takip eder ve kısa zaman sonra fetal yapı ve ekler serviksden atılır.

abortus insipiens
Abortus insipiens başladığında artık düşük işlemi durdurulamaz.

Bu tür bir abortivus ile karşı karşıya kalan gebelerde karın bölgesinde kramplar şeklinde ağrı vardır. Bu şikayete eşlik eden kanama ve serviks adı verilen rahim bölgesinde genişleme tespit edilir. Bu gebelerde kanama gözlemlenmeli ve fetusa ait herhangi bir materyal içerip içermediğine bakılmalıdır. Eğer abortus insipiens tanısı alındıysa düşük başlamasa bile 24-48 saat içerisinde düşük tetiklenerek uterus boşaltılır. Kişiye istirahat verilir. Bu tarz bir abortus türünden korunmak için mutlaka aile sağlığı merkezlerinde uygulanan rutin gebelik kontrollerinize gitmeli ve planlanan kadın doğum muayeneleri yaptırmalısınız. Bu yazıdan sonra “Abortus” başlıklı yazıyı okumanızı bilgi sahibi olmanız açısından şiddetle öneriyorum.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 6 Ağustos 2016 tarihinde yazılıştır. Ardından 12 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

“Abortus İnsipiens Ne Demek?” üzerine 2 yorum

  • Merhabalar Cennet Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Boy kısalığınızın olup olmadığının tespit edilmesi, varsa boy uzatılabilmesi için gerekli durumların kontrol edilmesi için gitmeniz gereken bölüm pediatri bölümüdür. Gerekli görülmesi halinde doktorunuzu sizi ilgili farklı bölümlere sevk edecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın