Kontraksiyon Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Kontraksiyon, kasılma anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terimdir. Kontraksiyon nedir tıp alanında olduğu gibi diğer birçok alanda da merak edilen sorulardan bir tanesidir. İngilizce “contraction” kelimesinin Türkçe’ye geçmiş halidir.

kontraksiyon nedir
Kontraksiyon nedir ile ilişkili görsel.

Kontraksiyon genellikle kaslı yapılarda ortaya çıkan bir durumdur. Kaslar çeşitli biyokimyasal mekanizmalar sonucunda gerildiğinde kasılma ortaya çıkar. Kasılma kas dokusunun gerilmesi sonucu görülür.

Kasılma durumu ya da başka bir deyişle kasılma gücü ise kontraktilite olarak adlandırılır. Hemen kontraktilite hakkında bilgi sahibi olmak için aşağıdaki bağlantıyı takip ediniz.

Kontraktilite Ne Demektir?

Gebelerin tıpta uterus olarak bilinen rahimlerinde meydana gelen kasılmalar ağrı ile sonuçlanır. Bu ağrı ile sonuçlanan durumun genel adı uterus kontaksiyonudur. 

Yine aynı şekilde doğum sırasında rahim ve vajina ile ilişkili kaslar kontrakte olarak ya da kontraksiyona uğrayarak bebeğin doğum kanalından itilerek doğmasına yardımcı olur.

Netice itibariyle tıpta kontraksiyon oldukça geniş alanlarda kullanılan bir terimdir. 

Kontraksiyon Tipleri Nelerdir?

Kas dokusunda meydana gelen kontraksiyonların çeşitleri vardır. Yani gerçekleşen her kontraksiyon birebir aynı mekanizma ile gerçekleşmez. Şimdi kontraksiyon çeşitleri üzerinde duralım :

  1. İzometrik Kontraksiyon : Kas uzunluğunun değişmediği kasılma biçimi
  2. İzotonik Kontraksiyon : Kas uzunluğunun değiştiği kasılma biçimi
  3. Eksantrik Kontraksiyon : Kasın uzadığı kasılma biçimi
  4. Konsantrik Kontraksiyon : Kasın kısaldığı kasılma biçimi

Bu konuyu burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın