Kontraksiyon Nedir?

0
8295

Kontraksiyon Nedir?

Kontraksiyon, kasılma anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terimdir. Kontraksiyon nedir tıp alanında olduğu gibi diğer birçok alanda da merak edilen sorulardan bir tanesidir. İngilizce “contraction” kelimesinin Türkçe’ye geçmiş halidir.

kontraksiyon nedir
Kontraksiyon nedir ile ilişkili görsel.

Kontraksiyon genellikle kaslı yapılarda ortaya çıkan bir durumdur. Kaslar çeşitli biyokimyasal mekanizmalar sonucunda gerildiğinde kasılma ortaya çıkar. Kasılma kas dokusunun gerilmesi sonucu görülür.

Gebelerin tıpta uterus olarak bilinen rahimlerinde meydana gelen kasılmalar ağrı ile sonuçlanır. Bu ağrı ile sonuçlanan durumun genel adı uterus kontaksiyonudur. 

Yine aynı şekilde doğum sırasında rahim ve vajina ile ilişkili kaslar kontrakte olarak ya da kontraksiyona uğrayarak bebeğin doğum kanalından itilerek doğmasına yardımcı olur.

Netice itibariyle tıpta kontraksiyon oldukça geniş alanlarda kullanılan bir terimdir. 

Kontraksiyon Tipleri Nelerdir?

Kas dokusunda meydana gelen kontraksiyonların çeşitleri vardır. Yani gerçekleşen her kontraksiyon birebir aynı mekanizma ile gerçekleşmez. Şimdi kontraksiyon çeşitleri üzerinde duralım :

  1. İzometrik Kontraksiyon : Kas uzunluğunun değişmediği kasılma biçimi
  2. İzotonik Kontraksiyon : Kas uzunluğunun değiştiği kasılma biçimi
  3. Eksantrik Kontraksiyon : Kasın uzadığı kasılma biçimi
  4. Konsantrik Kontraksiyon : Kasın kısaldığı kasılma biçimi

Bu konuyu burada bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here