Boy Uzaması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Günümüzde boy uzaması aslında boy uzamaması ya da boy kısalığı çok fazla karşımıza çıkan sorunlardan bir tanesi. Belirli yaşa gelen sağlıklı bireyler boylarını kısa bulduklarında sağlık kurumlarına başvurabilmekteler. Boy kısalığı bazı bireyler için normal kabul edilirken bazı bireyler için sorun teşkil etmektedir. Zaten temel olarak önemli olan boy kısalığı için sağlık kurumlarına başvuran hastaların gerçekten boy uzamama sorunu olup olmadığının tespit edilmesidir.

Boy uzaması sorunu yaşayan bireylerde genellikle büyümeyi etkileyen sistemik bozukluklar, beslenme sorunları, glukokortikoid tedavisi almaları, gastrointestinal hastalıklar, romatolojik hastalıkları, böbrek hastalıkları, pulmoner hastalıklar, kanserler, kardiyak hastalıklar, metabolik hastalıklar, endokrin hastalıkların varlığı tespit edilmektedir. Patolojik boy kısalığı ya da cücelik adı verilen bu durum tespit edildiğinde hemen altta yatan nedene yönelik tedavi başlanmalıdır.

Ortalama boy uzunlukları ülkeden ülkeye, ırktan ırka değişiklik göstermektedir. Cinsiyete göre bile değişiklikler olur. Bu nedenle ortalama boy uzunluğu değerlendirilirken “Türkiye’de erkeklerde ortalama boy uzunluğu” şeklinde bakılmalıdır. Konuyu çok fazla uzatmadan yazılış amacımdan sapmadan bağlayayım.

Eğer sizde boyunuzun normalden kısa olduğunu ya da yeteri kadar uzamadığını düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey aile sağlığı merkezine giderek aile hekiminize başvurmaktır. Aile hekiminiz genel muayenenizi yapacak ve duruma göre bazı tahliller isteyecektir. Bu tahlillerde bazı hormonlarınıza ve diğer değerlerinize bakarak ön bilgi sahibi olacaktır. Bunun ardından başlayacağı bir tedavi varsa başlayacak eğer sevk gerekiyorsa sevk edecektir. Sevki hangi bölüme edeceği tahlillerin ve muayenenin durumuna göre değişiklik gösterir.

boy uzaması için hangi bölüme gidilir
Boy uzaması için ilk önce aile hekimine başvurulmalıdır.

Genellikle boy kısalığı ya da boy uzaması için en sık gönderilen bölümler dahiliye ve pediatri bölümleridir. Bu bölümlerden duruma göre endokrinoloji, çocuk endokrinolojisi veya diğer tüm branşlara yönlendirmeler olabilir. Eğer sizlerde kendi durumlarınızı alt tarafta yer alan yorum bölümüne detaylıca yazarsanız en doğru yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂 Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Boy Uzaması için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 10 yorum

 1. Merhaba, öncelikle yaşım 19 boyum 172. Kifoz ve lordoz olmak üzere iki tür duruş bozukluğum var. İnternetten araştırdığım zaman büyüme hormonu eksikliğinin kişinin boyunu, kemik gelişimini etkilediği gibi postürel bozukluklara da yol açabileceği söyleniyor. Aynı zamanda halsizlikte yapabiliyormuş. Tüm belirtileri taşıdığımı düşünüyorum. Öneriniz nedir?

  Cevapla
 2. Merhabalar
  Annemin boyu 1.50 civarı
  Babamın boyu 1.72
  Yaşım 16 boyum 1.66
  Boyum 13 yaşından yani küçüklükten beri 1.66
  Abimin boyu 1.85

  uzamak için ne yapabilirim:(
  Hangi bölüme gitmem gerek?

  Cevapla
  • Merhabalar hocam, yaşım 20 boyum 1.65 kilom 55. Farklı planlarım olduğu için boyum bana engel oluyor, hayallerim var ve bundan dolayı kavuşamıyorum. Sormak istediğim şey; tedavi için geç kaldım mı? Ne yapmalıyım hocam. Cevabınızı bekliyorum kolay gelsin. 🙂

   Cevapla
   • Merhabalar Hakan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
    Bunun bir hastalık olduğunu ve tedavi gerektirdiğini düşünmemelisiniz. Büyüme plakları ile alakalı sorunuzunun cevabını alabilmek için dahiliye bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 3. iyi günler 19 yaşındayım ve boyum 1.55 erken ergenliğe girdğimden dolayı boyumun çok uzamadı . şimdi ne yapmalıyım boyum uzar mı

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İlk etapta aile hekiminize giderek BMI hesaplaması yaptırmalı ve yaşınıza göre boy ile kilo değerlendirmesi yaptırmalısınız. Sonrasında aile hekiminiz bir problem tespit etmesi halinde sizi dahiliye ya da endokrinoloji gibi branşlara sevk edebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Hatice Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sadece boy ve kilo bilgisi ile boy uzar veya uzamaz şeklinde bilgi verilmesi gerçeği yansıtmayacaktır ancak yaşı daha küçük olduğundan dolayı yüksek olasılıkla boyunda uzama olacaktır. Eğer büyüme ve gelişme geriliği gibi çeşitli endişeleriniz varsa ilk muayenesi için aile hekiminize gidebilirsiniz. Aile hekimi temel hormon değerlerine bakabileceği gibi muayenesi sonrasında elle tutulur bilgiler verecek kişidir. Aklınıza takılan başka sorular varsa iletebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın