( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Zellweger Sendromu

Lökodistrofik hastalıkların en ağırı olan Zellweger Sendromu,otozomal resesif olarak kalıtılmaktadır. Diğer bir adı Serebro Hepato Renal sendromdur.  İnfantil refsum hastalığı ve neonatal adrenolökodistrofi gibi hastalıklar Zellweger spektrumunda olan hastalıklardır.

Zellweger Sendromu Nedir?

Zellweger Sendromu,peroksizom yokluğu ve peroksizomal fonksiyonel bozukluğunun görüldüğü karaciğer,göz ve ürogenital sistemlerde bozulma ile giden nadir bir hastalıktır. Yaklaşık olarak her 50.000 bireyin bir tanesinde görülmektedir. Japonya gibi ülkelerde bu rakam her 500.000 e kadar çıkmaktadır. Şimdi Zellweger sendromu özellikleri ile ilgili detaylara geçelim.

Peroksizom Nedir ?

Peroksizom 1954’te İsveçli öğrenci  J. Rhodin tarafından tanımlanmıştır.

Bitki ve hayvanlardaki çeşitli katabolik olaylardan sonra ortaya çıkan zehirli maddeleri inaktive edici özelliğe sahiptir.Bu özelliğini bünyesinde barındırdığı katalaz enzimleri ile sağlamaktadır.

Özetle peroksizomlar normal beyin gelişimi ve normal beyin fonksiyonunun sağlanması için gereklidirler. Peroksizomların olmaması Zellweger sendromu nedenleri arasındadır.

Zellweger Sendromu Belirtileri

Zellweger Hastalığı
Zellweger Hastalığı

Zellweger sendromu belirtileri şu şekilde sıralanabilir :

 • Emme ve yutma bozuklukları
 • Zeka gerilikleri
 • Tipik yüz yapıları
 • Görme bozuklukları
 • Konvulziyonlar
 • Hipotoni
 • Büyüme geriliği

Zellweger sendromu hakkında hazırlanan bu tabloda diğer tüm belirtiler ve görülme sıklıkları verilmiştir :

Belirti ve BulgularGörülme Sıklığı
Kognitif bozukluk% 90
Basık burun kökü% 90
EEG anormalliği% 90
Epikantus% 90
Kafatası sütur anormallikleri% 90
Dış kulak malformasyonları% 90
Bebeklikte beslenme güçlükleri% 90
Karaciğer yetmezliği% 90
Hepatomegali% 90
Yüksek alın% 90
Malar düzleşmeler% 90
Musküler hipotoniler% 90
Korneal stromada opasite artışı% 90
Solunum yetmezliği% 90
Kısa boy% 90
İskelet displazisi% 90
Upslanted Palpebral fissür% 90
Morfolojik Anormallikler% 50
Nöronlarda migrasyon bozuklukları% 50
Damak bozuklukları% 50
Katarakt% 50
Koryoretinal anormallikler% 50
Kriptorşidizm% 50
Dış üretral meatusun deplase olması% 50
Kadın psödohermafroditizmi% 50
Makrosefali% 50
Malabsorpsiyon bozuklukları% 50
Mikrosefali% 50
Multikistik böbrek displazisi% 50
Nistagmus% 50
Optik atrofi% 50
Posterior embryotokson% 50
Erken doğum% 50
Pilor stenozu% 50
Nöbetler% 50
Sensorinöral işitme bozuklukları% 50
Gelişmemiş supraorbital bölge% 50
Görme bozuklukları% 50
Koagülasyon anormallikleri% 7.5
Dil anormallikleri% 7.5
Brushfield alanları% 7.5
Glokom% 7.5
Primer adrenal yetersizlik% 7.5
Kalınlaşmış ense derisi% 7.5
Ventriküler septal defekt% 7.5

Zellweger Sendromu Laboratuvar Bulguları

Hastalarda hepatomegali,kanda demir ve bakır maddelerinin miktarlarındaki belirgin yükselme görülür.

Zellweger Sendromu Tanısı

Bu hastalar doğduklarında yukarıda belirttiğimiz belirti ve bulgulara ek olarak yüz anormallikleri de saptandığında Zellweger den şüphelenilir. Şüpheleri teyit için bazı testler kullanılır. Bunun için en sık kullanılan test VLCFA (Çok uzun zincirli yağ asitleri) testidir.

Zellweger Sendromuna Eşlik Eden Hastalıklar

Zellweger Hastalığı
Zellweger Hastalığı

Genellikle karaciğer büyümesi eşlik eder.Bunun dışında çeşitli kalp hastalıklarıda eşlik edebilmektedir.

Zellweger Sendromu Tedavisi

Hastalığın seyri çok ağırdır ve kesin tedavisi hala bulunmamaktadır.Yapabileceğimiz en iyi tedavi semptomları baskılamaya yönelik tedavidir. Örneğin Zellweger Sendromu beslenme sorunu oluşmuş bebeklerin beslenme tüpü ile beslenmesi sağlanır.

Standart epileptik ilaçlar ile görülen nöbetlerin önüne geçilmeye çalışılır. Hastalara K vitamini takviyesi yapılmalıdır.

Zellweger Sendromu Yaşam Süresi

Hastalık çok ağır olmakla beraber bu sendroma yakalanan hastalar yaklaşık 6-7 ay içerisinde kaybedilirler.Ortalama olarak beklenen yaşam beklentisi 3 aydır. İlk 6 ayını geçmiş bebekler genellikle solunum yetmezliği, gastrointestinal kanamalar ve karaciğer yetmezlikleri ile karşı karşıya kalırlar.

Zellweger Sendromu Tedavi Çalışmaları

Uluslararası Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü (NINDS) ve diğer dünya sağlık enstitüleri bu sendromun genetik temelini keşfetmek ve tamamen tedavi edebilmek için araştırmalara devam etmektedirler.

Gerçek Hayatta Zellweger Sendromlu Hastalar 

(11.12.2016 Güncellendi) Aşağıda şu anda yaşayan Zellweger Sendromlu bebekler hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır.

6 yaşındaki Isaac ve diğer bebeklerin hikayelerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Aşağıda Zellweger UK verilerine göre bir galeri oluşturulmuştur :

Aşağıda Zellweger Hastalığına yakalanan bir bebeğin video görüntülerine ulaşabilirsiniz :

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Zellweger Sendromu” üzerine 16 yorum

 1. Merhaba hocam 5 buçuk aylık oğlum zellweger sendromu teşhisi konuldu 3 buçuk aydır yogunbakimda yatıyor ve entube ciğerleri çok kötü durumda şimdi doktorlar treakostomi açmayı planlıyorlar.biz bu durumda ne karar vereceğimizi bilemiyoruz sizce açılmalı mı

  Cevapla
  • Merhabalar Sevda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hekimleriniz hastayı muayene ettikten sonra en uygun yolun trakeostomi açmak olduğunu söyledilerse buna güvenin. Bu tip kararların hiçbiri kolay verilmez ve tecrübe gerektirir. Uzman hekiminize güvenebilirsiniz. Allah yardımcınız olsun.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhaba nazlı hanım bende aynı hastalıktan 3 bebeyimi kaybetdim bu hastalığın teşisi için yurt dışına genetik tahlil gönderiliyor sonuç ise en az 3 ayda çıkıyor bu hastalığın iyileşme gibi bi durumu yok en iyi istanbul Cerrahpaşa hastanesinde bakıyorlar geçmiş olsun

  Cevapla
 3. Merhaba doktor bey benim zelweger sendromundan üç tane bebeyimi kaybetdim kızım 11yıl önce 5 ay yaşadı hastalığına teşis koyamadılar zeynep kamilde yattık ikinci oğlum Cerrahpaşa da yatdık 11ay yaşadı teşis koyulamadı üçüncü oğlum Cerrahpaşa da yattı teşis koyuldu çokuzun zincirli yağ asitlerinde sıkıntı var ve px5 geni mutsyona uğramiş 1yıl yaşadı ve yeni kaybetdik bebeğimizi çok zor günler geçirdik bu hastalığa iyi gelecek bir ilaçtan bahsetdiler birisi DHA yosun yağı onu amerikadan getirtdik ikincisi kolbam kolik asit oda amerikada olanbir ilaç çok pahalı 47 bin biz alamadık onu Ankara sağlık bakanlığına başvurduk kurul onayladı sadece Türkiye ye 6 ay girişine sgk ödemiyor kimse yardımcı olmadı şimdi genetik danışmanımız profosör Beyhan tüysüz hocamız genetiğine bakılarak tüp bebek yapılırsa sağlıklı bebeğiniz olur dedi bu işlem çok pahalı sgk karşılıyormu birde bu hastalık taşıyıcı olarak hem bende hemde eşimde var ben Gine’de korkuyorum hasta olurdiye bu işlemle salıklı bebeğe sahip olurmuyuz

  Cevapla
 4. Merhaba benim bebeğimede o rahatsızlık şüpesile bekıyorlar antalya akdeniz üniversite nde genetik test yapıldı temiz çıktı ama doktor bize şüpe var dedi araştırın başka hastaneyede götüre bilirsiniz sizce ne yapmalıyız nerede daha iyi araştırılır lütfen yardım cı olun

  Cevapla
 5. Slm hocam benimde 2 yegenimi zellweger sendromundan kaybettik tup bebek önerildi 3defa denendi basarisiz oldu bu hastaligin başka tedavisi yokmu yardimci olurmusunuz tskler

  Cevapla
  • Uluslararası Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü, Zellweger Sendromu’nun tedavisini bulmak için çalışmalar yapıyor. 2015 yılında Retrophin adlı ilaç şirketi tarafından piyasaya sürülen Cholbam (etken maddesi : kolik asit ) isimli ilaç Zellweger de kullanılan ilk ilaç olma özelliğini taşıyor. Zellweger Sendromlu olup çok uzun yıllar yaşayan bebekler var ancak henüz kesin tedavi bulunabilmiş değil. Umuyoruz ki yakın gelecekte güzel haberler alalım ve Zellwegerli çocuklarımız tedavi edilebilsin.

   Cevapla
   • Hocam bu ilac bebekler icin herhalde anne baba ne yapabilir tup bebek ve genetik incelemeler cok pahali devlet bu ozel anne babalar icin genetik incelemeyi parasiz yapamazmi 3 defa denedi kardesim ama simdi maddiyattan tekrar deneyemiyor boyle bir calisma varmi teşekkürler

    Cevapla
 6. Selam hocam ben izmir de ikamet ediyorum 50 gün önce bir bebeğimiz oldu doğar doğmaz Behçet uz eğitim ve araştırma hastanesinde yattı zellweger sendromu diye teşhis koydular bu hastalıkta yaptığımız araştırma bizi tatmin etmiyor siz bu hastalık hakkında bilgi verebilir misiniz

  Cevapla
  • Merhabalar,geçmiş olsun.
   İsteğiniz üzerine Zellweger Sendromu adlı yazı detaylandırıldı.
   Eğer hangi bilgiyi istediğinizi net olarak yazarsanız,yardımcı olmak isteriz.

   Cevapla
   • Hocam mesela diyorlarki yaşama süresi çok kısa bu hastalıkta olan kişiler hiç uzun ömürlü yaşayan insanlar var mıdır yokmudur yada yaşarsa yürüme konuşma kabiliyetleri olacakmı bu hastalık ile sma hastalığı farklı bir hastalıkmı sma hastalığının ilacı bulunmuş bu hastalıkla aynıysa bunada yararlı acaba bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim hocam

    Cevapla
    • Spinal Musküler Atrofi (SMA) ile Zellweger Hastalığı benzer belirti ve bulgular göstermesine rağmen aynı hastalık değildir. Dolayısıyla Spinal Musküler Atrofi tamamen tedavi edilse bile bu Zellweger Hastalığının tedavisi için yarar sağlamayacaktır.
     Zellweger’de ortalama olarak 6 aylık bir yaşam süresi verilmektedir. Ancak bu bebekler tabi ki çok daha uzun yaşayabiliyorlar. Örneğin geçenlerde yabancı basında yayımlanan bir haberde Toddler isimli Zellweger Sendromlu bir bebeğin 1.yaş gününü kutladığı yazıyordu. Habere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Yine şuanda 20 aylık olan Zellwegerli bir bebeğin hikayesini şuradan okuyabilirsiniz.
     Zellweger Sendromlu bebeklerin hikayelerinin yer aldığı şu sayfayı okumanızda fayda var. Birçok sorunuza cevap olacağını düşünüyorum.

     Cevapla
 7. Merhaba Emir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
  Normalde insanlarda “peroksizom” adı verilen, çeşitli görevleri olan yapılar vardır. Zellweger Sendromlu hastalarda bu yapıların oluşturulmasını sağlayan genlerde bozukluk var ve bu yapılar oluşturulamıyor. Her 100.000 hastadan 1 tanesinde bu genetik bozukluk görülüyor.
  Daha sonraki çocuklarda görülüp görülmeyeceği ile ilgili kesinlik söz konusu değildir. Görülme ihtimali düşükte olsa vardır.
  Bu konuda daha detaylı bilgi ve tarama için uzman doktorunuza başvurmanızda fayda var.

  Cevapla
 8. merhaba hocam bu hastalık daha sonra doğan bebeklerde görülürmü sebebi nedir bu hastalığın neyden kaynaklı hastalık cevap alabilirmiyiz

  Cevapla

Yorum yapın