( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Posterior Tıp Dilinde Nedir?

Posterior tıpta arka bölgesi anlamında kullanılan terimlerden bir tanesidir. Genellikle anterior ve posterior kelimelerini özellikle vücuttaki belirli yapıların anatomilerini incelerken duyarız. Yazıma başlamadan önce hızlıca https://doktordanhaberler.com/anterior/ linkini takip ederek anterior nedir başlıklı yazımı okumanızı ve buraya dönmenizi istiyorum. Anterior hakkında fikir sahibi olduğumuza göre artık posterior nedir konumuza dönebiliriz. Haydi yazımıza geçelim.

Posterior Nedir?

Posterior bir yapının arka kısmı ya da arkasında anlamlarında kullanılan latince bir terimdir. Eğer tıpta bir ifadenin posterior kısmı deniyorsa o yapının arka kısmı anlamına gelir. Karnın posterioru ya da abdominalis posterior dediğimizde karnın arka bölgesi anlamı çıkar.

tıpta anterior nedir
Anterior ve posterior ifadelerinin resimli halini görüyorsunuz.

Birkaç farklı örnek vererek kavramın tamamen yerleşmesini sağlayalım. Plesenta posterior denen yapı ise plesentanın uterusun arka duvarına yerleşmesi demektir. Bir diğer sık kullanılan örnek ise posterior rezeksiyon. Posterior rezeksiyon genelde hastanın yüz bölgesi üzerinde yatırılarak işlemlerin posterior bölgede yapılması gibi bir manadadır.

Şimdi kısaca içerisinde posterior terimi geçen bazı ifadeler ne anlama gelir onlara göz gezdirelim.

Posterior Fossa: Kelime manası olarak arkadaki çukur anlamı taşımaktadır.

Posterior Üretral Valv : Erkeklerin üreme ve boşaltım sisteminin bir parçası olan genelde mesane çıkışında patolojik durumların oluşmasına sebebiyet veren katlantının adıdır.

Posterior EKG : EKG çekimi yapılırken elektrodların sırta doğru hareket ettirilmesi tekniğinin kullanılması durumudur.

Posterior Postür : Duruş ile ilişkili bir kavramdır. Hemen bu noktada en doğru duruş şeklini anlatan yazımıza https://doktordanhaberler.com/dogru-durus-nasil-olmalidir/ tıklayarak geçebilir ve bilgi alabilirsiniz.

Posterior Shell : Fizik tedavi veya ortopedi uygulamaları kapsamında kullanılan tıbbi bir araçtır.

Örnekleri bu şekilde çoğaltabiliriz ancak temel olarak posterior terimini kavradığınızı düşünüyorum. Bu konu hakkında aklınıza takılan bir durum varsa hemen alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

“Posterior Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba, mesane duvari sol posterio lateral kesimde 21*16 mm boyutunda duvar ile brnzer ekojenitede lezyon izlendi.
    Ne demek anlayabilecegim bir aciklama rica ediyorum.

    Cevapla

Yorum yapın