Tıpta “Primer” Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Primer Nedir?

Primer tıp biliminde “birincil” anlamında kullanılan bir terimdir. En sık olarak sekonder terimi ile karışıklıklar yaşanır. Sekonder ikincil anlamına gelir. Örnekler vererek soru işaretlerini hemen giderelim. Beyinde ortaya çıkan bir malign tümör düşünelim. Bu tümör ilk başta birincil olarak beyinde ortaya çıktığı için primer beyin tümörü adını alır. Zaman geçtikçe vücudun farklı bölgelerine metastaz yapabilir. Kemiğe yaptığı bir metastaz olduğunu varsayalım. Kemikte oluşan tümör ilk başta oluşan tümör değildir. Daha sonradan oluşmuştur. Dolayısıyla ikincil yani sekonder olarak isimlendirilir. Burada orjinal tümör primer olarak adlandırılmıştır.

primer nedir
Primer temel olarak birincil anlamına gelen tıbbi bir terimdir.

Mesela primer oosit dediğimiz zaman birincil yumurta hücresi anlamı çıkmaktadır. Hipertansiyon konusunda ise gösterilebilir bir nedene bağlı olarak oluşan durumlarda sekonder hipertansiyon adını alırken bilinen bir nedeni yok ise primer hipertansiyon adını alır. Ayrıca tersiyer terimi de sekonder gibi bu terimle ilişkilidir.

Bu noktada primer konusunu bitiriyorum. Temel olarak kavramı anladığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz hususlar olursa alt taraftaki yorum bölümüne döktürebilirsiniz 🙂 Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 18 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 10 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tıpta “Primer” Ne Demek?” üzerine bir yorum

 1. slm hocam ben 38 yaşında behçet hastasıyım ilaç raporlarım değişti ve hiç duymadığım terimler kullanılmış.
  teşhiz adı (04.05 – Arteriyel Hipertansiyon(I10 -I13)(I15) TANILAR (ESANSİYEL (PRİMER) HİPERTANSİYON
  TEŞHİZ ADI (15.02 – Behcet Hastaligi(M35.2) TANILAR (BEHÇET HASTALIĞI)
  TEŞHİZ ADI (20.02 – Osteoporoz ) TANILAR (OSTEOPOROZ, TANIMLANMAMIŞ)

  ANLAYABİLECEĞİN ŞEKİLDE YORUMLAMANIZI RİCA EDERİM.

  Cevapla

Yorum yapın