Yeşil Reçete Nedir? Nasıl Alınır? (Püf Noktalar)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yeşil Reçete, bağımlılık yapıcı özelliği bulunduğu için doğru hastalıklarda belli dozlarda kullanılması gereken ilaçların oluşturduğu reçete grubudur. Bu yazımda yeşil reçete nedir sorusuna cevap verecek şekilde bazı bilgiler vereceğim. Bana mail yoluyla gelen yeşil reçeteli ilaçlar nelerdir gibi konulara da açıklık getireceğim. İnternet ortamında araştırma yaparken yeşil reçeteli ilaç kullananlar ve yorumlarına denk geldim. Çok yanlış kullanımlar ve yönlenlendirmeler olduğunu gördüm. Bu nedenle bu yeşil reçete rehberi niteliğinde yazımı hazırlamaya karar verdim. Haydi yazımıza geçelim.

Yeşil Reçete Nedir?

Yeşil reçete hekimler tarafından bağımlılık yapıcı özellik gösteren ilaçların hastalarına verilmesi amacıyla düzenlenen aynı zamanda renkli reçete sisteminin bir parçası olan tıbbi belgedir. Yeşil reçete ile verilen ilaçlar reçetesiz alınabilen diğer ilaçlardan farklı özellikler göstermektedir.

yeşil reçete ile verilen ilaçlar
Yeşil reçeteyle verilen ilaçların bulunduğu rafı görüyorsunuz.

Yeşil reçeteli ilaçların eczanelerden temin edilebilmesi için sadece ve sadece hekimler tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Hekiminiz tarafından reçete edilmeyen bir ilacı eczanelerden temin edemezsiniz. Bu ilaçları Sağlık Bakanlığı bağımlılık yapma ve bir takım diğer faktörlere bağlı olarak belirlemektedir.

Yeşil reçeteye tabi olan ilaçlar uygun durumlarda kullanılmadığında insan vücuduna zararlı etki gösterebilmektedir. Bu nedenle uygunsuz amaçlarla yeşil reçeteli ilaç kullanımı yapmayınız ve bu ilaçları sağlık bakanlığının önerdiği yollar dışında temin etmeye çalışmayınız.

Kaç Çeşit Reçete Vardır?

Renkli reçete sistemine geçildiğinden beri artık ilaçlar belirli gruplara ayrılmış olup belirli kriteleri sağladığında verilecek şekilde düzenlenmiştir. Sağlık bakanlığının renkli reçete sisteminde reçeteler 5 gruba ayrılmaktadır. Kaç çeşit reçete vardır? Haydi inceleyelim.

 • Yeşil Reçete
 • Kırmızı Reçete
 • Beyaz Reçete
 • Mor Reçete
 • Turuncu Reçete

Bu noktada reçete çeşitleri konusunda hazırlamış olduğum detaylı yazımı okuyup tekrar bu yazıya dönüş yapınız ve kaldığımız yerden devam edelim. Bahsettiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/recete-cesitleri/ linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Okuyup döndüğünüze göre yazımıza devam edelim.

Hangi İlaçlar Yeşil Reçete ile Verilir?

Yeşil reçeteli ilaç kullananların bildiği gibi bazı ilaçlar reçetesiz alınabilirken bazıları reçete karşılığında alınabilmektedir. Reçete ile alınabilen ilaçlar ise kendi aralarında gruplandırılmaktadır. Bu ilaçların satışı Sağlık Bakanlığı’nın kontrolü altındadır. Bu kontrolün amacı ilacın kötüye kullanımının önüne geçmektir.

yeşil reçeteli ilaçlar
Yeşil reçeteli ilaçlar 2021 yılı itibariyle alt tarafta liste şeklinde verilecektiir.

Yeşil reçeteli ilaçların kontrolsüz kullanımı kişiyi olumsuz yönde etkiler ve çok güç duruma sokabilir. O yüzden doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Peki yeşil reçeteye tabi ilaçlar hangileridir? İşte yeşil reçete ile verilen ilaç grubu:

Yeşil Reçeteli İlaç AdıEtken Maddesi
AkinetonBiperiden
AnsioxAlprazolam
As AlpralamAlprazolam
Apo AlprazAlprazolam
AtivanLorezepam
CodefenDiklofenak
ContramalTramadol
DalizomMidazolam
DiapamDiazepam
DiazemDiazepam
DormicumMidazolam
DuamolTramadol
EkipentalTiyopental
FenokodinKodein
FixdolTramadol
HyponomidateEtomidat
İmovaneZopiklon
KetalarKetamin
KlipaksKlinidyum
LizanDiazepam
LuminalFenobarbital
MidolamMidazolam
MilozMidazolam
NerviumDiazepam
PentalTiyopental
RivotrilKlonozepam
RoladolMefenamik Asit
SedozolamMidazolam
StabinaAlprozolam
TradolexTramadol
TramadolorTramadol
TramoselTramadol
TranxilenePotasyum Klorozopat
UltramexTramadol
Xanax Alprozolam
ZaldiarTramadol
ZolamidMidazolam
Yeşil reçeteli ilaçların güncel listesi Titck – Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafında yayınlanmaktadır.

Bu ilaçların sürekli olarak farklı firmalar tarafında aynı etken madde içerecek şekilde yenileri üretilmektedir. Dolayısıyla ilacın ismini listede bulamayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken yeşil reçeteli etken maddeler olmalıdır.

Yeşil Reçeteli İlaçlar Nasıl Alınır?

Yeşil reçete ile verilen ilaçlar doğrudan eczaneye gidilerek alınabilecek ilaçlar değillerdir. Bu ilaçları alabilmek için öncelikle bir hastalığınızın ya da patolojik durumunuzun olması gerekir. Bu patolojik durum için hekiminize muayene olmalısınız. Muayene sonucunda eğer hekiminizin size verdiği tedavinin bir parçası ise eczaneden alabilirsiniz.

Hekiminiz tarafından verilen yeşil reçete ya da elektronik sistem üzerinden yazılan renkli e-reçete numaranız ile eczanelere giderek yeşil reçeteye tabi ilaçlarınızı alabilirsiniz. Lütfen bu ilaçları yeşil reçetenizi yazdırmadan eczacınızdan almaya çalışmayınız.

Yeşil Reçete Hangi Hastalara Önerilir?

Yeşil reçete ile satılan ilaçlar her hastanın kullanımına uygun değildir. Yeşil reçeteli bir ilacı kullanacak hastayı doktor belirler. Doktorunuz öncelikle sizi muayene edecektir. Muayene sonrasında yeşil reçeteli ilacı kullanmanız uygun görülürse reçete edilebilir.

Genel olarak çalıştığım bölgede hastalarda yeşil reçeteli ilaçlar güçlü ilaçlardır şeklinde yanlış bir algı bulunmaktadır. Yeşil reçeteli ilaçların ulaşımını zor yapan şey etkisinin güçlü olması değil etkisinin yanında bağımlılık yapma olasılığının bulunmasıdır.

Yeşil Reçeteli İlaçları Kimler Yazabilir?

Yeşil reçeteyi yazacak en doğru hekim uzman hekimdir. Belirli alanlarda uzmanlaşan hekimler yeşil reçeteye tabi ilaçları yazabilmeye hak kazanır. Yeşil reçete ilaçları doğrudan aile hekimine yazdırmaya çalışmak doğru bir eylem değildir. Aile hekimleri uzman hekim tarafından değerlendirilip rapor verilmeyen hastalara ilaç yazma hususunda ince eleyip sık dokurlar.

yeşil reçeteli ilaçları kimler yazabilir
Yeşil reçeteyi kimler yazabilir sorusunun en doğru cevabı uzman hekimler olacaktır.

Bir hastalığınız var ve uzman hekiminize muayene olmaya gittiniz. Hekiminiz muayene sonrası yeşil reçeteli ilaçları yazabilir. Özetle uzman hekimlerin bulunduğu poliklinikler yeşil reçeteli ilaçları yazabilecek en doğru müracaat yerleridir.

Aile Hekimi Yeşil Reçete Yazabilir mi?

En sık olarak soru bombardımanına tutulduğum hususlardan bir tanesi de budur. Hastalar elde etmek istedikleri ilacı en kolay yoldan nasıl yazdırırım şeklinde düşünmektedirler. Haliyle akla aile sağlığı merkezleri gelmektedir.

2021 yılı itibariyle aile hekimi yeşil reçeteli ilaçları yazabilir.

Aile hekiminize yeşil reçeteli ilaç yazdırmaya çalışmayınız. Aile hekimleri bu hususta özellikle oldukça titiz ve özenli davranmaktadırlar. Çünkü bağımlılık yapıcı ilaçları bazı hastalar uygunsuz bir biçimde tedavi dışı amaçlarla kullanmaktadırlar. Tespit edildiğinde hem ilacı yazan hekim için hem de hasta için ciddi oranlarda cezai yaptırımları vardır.

Yeşil Reçete Sicile İşler mi?

Bize mail yoluyla en çok gelen sorulardan bir tanesi de yeşil reçete memuriyeti etkiler mi ya da sicili işler mi şeklinde olmaktadır. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki yeşil reçete ilaçlar sicili etkilemez ancak özel bir rahatsızlığınız varsa ve bu durum işinizi yapmanıza engel teşkil ediyorsa sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yeşil reçeteli ilacı kullandığınız sisteme girildiği için kontrol edildiği zaman görülebilir ancak bu konuda ilacı size reçete eden hekim arkadaşım mutlaka bilgi verecektir. Bu nedenle bu hususta her hasta ayrı olarak değerlendirilir. Bu noktada en net bilgiyi bağlı bulunduğunuz aile sağlığı birimine başvurarak aile hekiminizden edinebilirsiniz. Bunun dışında en altta yer alan yorum bölümüne detaylı olarak bilgi verirseniz tahmini olarak size fikrimi beyan edebilirim.

Tranko Buskas Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Trankobuskas içerisinde birden fazla etken madde bulunduran önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç özellikle yerinde kullanıldığı zaman son derece faydalı olabilmektedir ancak kendi gözlemlerime dayanarak bu ilacın kontrolsüz kullanımının yaygın olduğunu söyleyebilirim.

Tranko buskas yeşil reçete ile alınamaz.

Bunun temel nedeni tranko buskas isimli ilacın kırmızı reçete ile alınan ilaçlar grubunda olmasıdır.

Nörodol Damla Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Nörodol psikiyatri bölümü hekimleri tarafından sık olarak reçete edilen ilaçlardan birisidir. Genellikle şizofreni, psikoz ve diğer psikiyatrik tablolarda yalnız veya kombine tedaviler olarak uygulanır.

Nörodol yeşil reçeteli bir ilaç değildir. Nörodol öncelikle psikiyatri hekimine muayene olunduktan sonra uygun görülürse kullanılabilir.

Lyrica Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Lyrica yine aynı şekilde psikiyatri bölümünde çok sık olarak reçete edilen kontrole tabi ilaçlar grubundadır. Bu ilacın bağımlılık yapıcı etkileri olduğu için sağlık bakanlığı tarafından kullanımı kısıtlanmıştır.

Lyrica yeşil reçete ile verilen bir ilaçtır. Psikiyatri hekiminize muayene olduktan sonra eğer uygun görülürse tedavi planınızın bir parçası olarak yeşil reçetenizle ilacı temin edebilirsiniz.

Geralgin K Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Geralgin K vücutta geçmeyen ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Her türlü ağrıda bu ilaç kullanılmaz. Hangi tip ağrılarda kullanılacağı hekiminiz tarafından belirlenir. Hekiminiz muayene sonrasında uygun görürse size reçete edecektir.

Geralgin-K özetle yeşil reçeteye tabi olmayan ancak sağlık bakanlığı tarafından kontrole tabi tutulan ilaç grubundandır.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 9 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Yeşil Reçete Nedir? Nasıl Alınır? (Püf Noktalar)” üzerine 44 yorum

 1. 3 sene böbrek ameliyatı olmuştum doktor bana contramal retard yazmıştı o ilaç bana iyi geliyordu sanırım yine kum döküyorum aile hekimi contramal yazabiliyor mu coronadan dolayı hastaneye gitmek istemiyorum iyi günler

  Cevapla
 2. Hocam iyi günler dilerim size bir şey danışmak istiyorum cevap verirseniz sevinirim.
  Hocam 22 yaşındayım 13 14 senedir içmediğim madde kalmadı karışık madde kullamına bağlı bende f29 organik olmayan psikoz oluştu ve tanısı konuldu ve bana psikiyatrik ilaç yazdılar akineton gyrex rileptid keatialilp rexapin ama bunları kullandıklan sonra vücudum eskisi gibi değil gibi hissediyorum yürürken bacaklarım ağrıyo vücudum ağrıyo ben madde bağımlısıyım hocam bu psikiyatrik ilaçları kullanmak istemiyorum beni hayatımı sürdürebilecek bir şekilde doktor bana bu sorunlarımdan yeşil reçete yazarmı muayne olsam hayatımı devam ettirebilmem için ilaç yazarmı saygılar duyarım meslek hayatınızda başarılar dilerim 🖐

  Cevapla
  • Merhabalar Hüseyin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu sorunun cevabı ancak muayene sonrasında belirlenebilir. Uygun görürse yazabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Ben Bipolar tedavisi görmekteyim ilaçlarımdan biri de Xanax tüm ilaçlarım raporlu Xanax’ı aile hekimine yazdırabiliyor muyum? (Daha önce aile hekimim yazıyordu ama bunun değiştiği ve aile hekiminin raporlu da olsa yeşil reçete yazamadığını duydum)

  Cevapla
 4. Merhaba annem yillardir Depakin kullanıyor 500 mg 2 Tane içiyor aksamlari Eger kötü hissederse kendini ara sıra tranko-buskas içiyor benim bakış acıma göre bağımlı oluyor siz daha iyi bilirsiniz ama günde sadece 1 kez Depakin olsa olurmu

  Cevapla
 5. Ben madde magimlisiyim eroin kullaniyorum uyusturucu tedavisi goruyorum amt de sboksone kullaniyorum sanirim kirmizi receteyle satiliyor aydan aya gidiyorum ilac almaya 1 ayim dolmadi artik suboksone kullanmak istemedigim icin gitmiyorum kendi irademle sboksone yi lilika la biraktim sboksonla roj 2 ni bir kullndim zaman nefes darligi yapiyormus suan ne kullansam uyku duzenim yok seleguel bile fayda etmiyor elim ayam duşuyor fakat yine uyuyamiyorum bana uyku ilaci onerirmisiniz? Bir tek roj uyutuyor
  birde newryum biraz etkisi oluyor doktorlar okadar ne õnerdiyse bana faydasi olmuyor lutfen yardimci olun roj yazdirmam icin ne yapmam lazim hastaneye gitme sansim ayagim kirildi yeni bana yardimci olursanaiz sevinirim

  Cevapla
 6. İyi bir ailenin yanında yetişmedim.çok dayak yedim.1980 askeri darbesinde kimliksiz yakalandım.on gün aralıksız şubat 1980 de işkence gördüm.yaş 55 benim kafa gidip geliyor.çok ilaç kullandım faydasını göremedim .Ne yapmalıyım

  Cevapla

Yorum yapın