Yeşil Reçete Nedir? Nasıl Alınır? (Püf Noktalar)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yeşil Reçete, bağımlılık yapıcı özelliği bulunduğu için doğru hastalıklarda belli dozlarda kullanılması gereken ilaçların oluşturduğu reçete grubudur. Bu yazımda yeşil reçete nedir sorusuna cevap verecek şekilde bazı bilgiler vereceğim. Bana mail yoluyla gelen yeşil reçeteli ilaçlar nelerdir gibi konulara da açıklık getireceğim. İnternet ortamında araştırma yaparken yeşil reçeteli ilaç kullananlar ve yorumlarına denk geldim. Çok yanlış kullanımlar ve yönlenlendirmeler olduğunu gördüm. Bu nedenle bu yeşil reçete rehberi niteliğinde yazımı hazırlamaya karar verdim. Haydi yazımıza geçelim.

Yeşil Reçete Nedir?

Yeşil reçete hekimler tarafından bağımlılık yapıcı özellik gösteren ilaçların hastalarına verilmesi amacıyla düzenlenen aynı zamanda renkli reçete sisteminin bir parçası olan tıbbi belgedir. Yeşil reçete ile verilen ilaçlar reçetesiz alınabilen diğer ilaçlardan farklı özellikler göstermektedir.

yeşil reçete ile verilen ilaçlar
Yeşil reçeteyle verilen ilaçların bulunduğu rafı görüyorsunuz.

Yeşil reçeteli ilaçların eczanelerden temin edilebilmesi için sadece ve sadece hekimler tarafından reçete edilmesi gerekmektedir. Hekiminiz tarafından reçete edilmeyen bir ilacı eczanelerden temin edemezsiniz. Bu ilaçları Sağlık Bakanlığı bağımlılık yapma ve bir takım diğer faktörlere bağlı olarak belirlemektedir.

Yeşil reçeteye tabi olan ilaçlar uygun durumlarda kullanılmadığında insan vücuduna zararlı etki gösterebilmektedir. Bu nedenle uygunsuz amaçlarla yeşil reçeteli ilaç kullanımı yapmayınız ve bu ilaçları sağlık bakanlığının önerdiği yollar dışında temin etmeye çalışmayınız.

Kaç Çeşit Reçete Vardır?

Renkli reçete sistemine geçildiğinden beri artık ilaçlar belirli gruplara ayrılmış olup belirli kriteleri sağladığında verilecek şekilde düzenlenmiştir. Sağlık bakanlığının renkli reçete sisteminde reçeteler 5 gruba ayrılmaktadır. Kaç çeşit reçete vardır? Haydi inceleyelim.

 • Yeşil Reçete
 • Kırmızı Reçete
 • Beyaz Reçete
 • Mor Reçete
 • Turuncu Reçete

Bu noktada reçete çeşitleri konusunda hazırlamış olduğum detaylı yazımı okuyup tekrar bu yazıya dönüş yapınız ve kaldığımız yerden devam edelim. Bahsettiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/recete-cesitleri/ linkini tıklayarak ulaşabilirsiniz. Okuyup döndüğünüze göre yazımıza devam edelim.

Hangi İlaçlar Yeşil Reçete ile Verilir?

Yeşil reçeteli ilaç kullananların bildiği gibi bazı ilaçlar reçetesiz alınabilirken bazıları reçete karşılığında alınabilmektedir. Reçete ile alınabilen ilaçlar ise kendi aralarında gruplandırılmaktadır. Bu ilaçların satışı Sağlık Bakanlığı’nın kontrolü altındadır. Bu kontrolün amacı ilacın kötüye kullanımının önüne geçmektir.

yeşil reçeteli ilaçlar
Yeşil reçeteli ilaçlar 2021 yılı itibariyle alt tarafta liste şeklinde verilecektiir.

Yeşil reçeteli ilaçların kontrolsüz kullanımı kişiyi olumsuz yönde etkiler ve çok güç duruma sokabilir. O yüzden doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Peki yeşil reçeteye tabi ilaçlar hangileridir? İşte yeşil reçete ile verilen ilaç grubu:

Yeşil Reçeteli İlaç AdıEtken Maddesi
AkinetonBiperiden
AnsioxAlprazolam
As AlpralamAlprazolam
Apo AlprazAlprazolam
AtivanLorezepam
CodefenDiklofenak
ContramalTramadol
DalizomMidazolam
DiapamDiazepam
DiazemDiazepam
DormicumMidazolam
DuamolTramadol
EkipentalTiyopental
FenokodinKodein
FixdolTramadol
HyponomidateEtomidat
İmovaneZopiklon
KetalarKetamin
KlipaksKlinidyum
LizanDiazepam
LuminalFenobarbital
MidolamMidazolam
MilozMidazolam
NerviumDiazepam
PentalTiyopental
RivotrilKlonozepam
RoladolMefenamik Asit
SedozolamMidazolam
StabinaAlprozolam
TradolexTramadol
TramadolorTramadol
TramoselTramadol
TranxilenePotasyum Klorozopat
UltramexTramadol
Xanax Alprozolam
ZaldiarTramadol
ZolamidMidazolam
Yeşil reçeteli ilaçların güncel listesi Titck – Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafında yayınlanmaktadır.

Bu ilaçların sürekli olarak farklı firmalar tarafında aynı etken madde içerecek şekilde yenileri üretilmektedir. Dolayısıyla ilacın ismini listede bulamayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken yeşil reçeteli etken maddeler olmalıdır.

Yeşil Reçeteli İlaçlar Nasıl Alınır?

Yeşil reçete ile verilen ilaçlar doğrudan eczaneye gidilerek alınabilecek ilaçlar değillerdir. Bu ilaçları alabilmek için öncelikle bir hastalığınızın ya da patolojik durumunuzun olması gerekir. Bu patolojik durum için hekiminize muayene olmalısınız. Muayene sonucunda eğer hekiminizin size verdiği tedavinin bir parçası ise eczaneden alabilirsiniz.

Hekiminiz tarafından verilen yeşil reçete ya da elektronik sistem üzerinden yazılan renkli e-reçete numaranız ile eczanelere giderek yeşil reçeteye tabi ilaçlarınızı alabilirsiniz. Lütfen bu ilaçları yeşil reçetenizi yazdırmadan eczacınızdan almaya çalışmayınız.

Yeşil Reçete Hangi Hastalara Önerilir?

Yeşil reçete ile satılan ilaçlar her hastanın kullanımına uygun değildir. Yeşil reçeteli bir ilacı kullanacak hastayı doktor belirler. Doktorunuz öncelikle sizi muayene edecektir. Muayene sonrasında yeşil reçeteli ilacı kullanmanız uygun görülürse reçete edilebilir.

Genel olarak çalıştığım bölgede hastalarda yeşil reçeteli ilaçlar güçlü ilaçlardır şeklinde yanlış bir algı bulunmaktadır. Yeşil reçeteli ilaçların ulaşımını zor yapan şey etkisinin güçlü olması değil etkisinin yanında bağımlılık yapma olasılığının bulunmasıdır.

Yeşil Reçeteli İlaçları Kimler Yazabilir?

Yeşil reçeteyi yazacak en doğru hekim uzman hekimdir. Belirli alanlarda uzmanlaşan hekimler yeşil reçeteye tabi ilaçları yazabilmeye hak kazanır. Yeşil reçete ilaçları doğrudan aile hekimine yazdırmaya çalışmak doğru bir eylem değildir. Aile hekimleri uzman hekim tarafından değerlendirilip rapor verilmeyen hastalara ilaç yazma hususunda ince eleyip sık dokurlar.

yeşil reçeteli ilaçları kimler yazabilir
Yeşil reçeteyi kimler yazabilir sorusunun en doğru cevabı uzman hekimler olacaktır.

Bir hastalığınız var ve uzman hekiminize muayene olmaya gittiniz. Hekiminiz muayene sonrası yeşil reçeteli ilaçları yazabilir. Özetle uzman hekimlerin bulunduğu poliklinikler yeşil reçeteli ilaçları yazabilecek en doğru müracaat yerleridir.

Aile Hekimi Yeşil Reçete Yazabilir mi?

En sık olarak soru bombardımanına tutulduğum hususlardan bir tanesi de budur. Hastalar elde etmek istedikleri ilacı en kolay yoldan nasıl yazdırırım şeklinde düşünmektedirler. Haliyle akla aile sağlığı merkezleri gelmektedir.

2021 yılı itibariyle aile hekimi yeşil reçeteli ilaçları yazabilir.

Aile hekiminize yeşil reçeteli ilaç yazdırmaya çalışmayınız. Aile hekimleri bu hususta özellikle oldukça titiz ve özenli davranmaktadırlar. Çünkü bağımlılık yapıcı ilaçları bazı hastalar uygunsuz bir biçimde tedavi dışı amaçlarla kullanmaktadırlar. Tespit edildiğinde hem ilacı yazan hekim için hem de hasta için ciddi oranlarda cezai yaptırımları vardır.

Yeşil Reçete Sicile İşler mi?

Bize mail yoluyla en çok gelen sorulardan bir tanesi de yeşil reçete memuriyeti etkiler mi ya da sicili işler mi şeklinde olmaktadır. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki yeşil reçete ilaçlar sicili etkilemez ancak özel bir rahatsızlığınız varsa ve bu durum işinizi yapmanıza engel teşkil ediyorsa sorunlar yaşayabilirsiniz.

Yeşil reçeteli ilacı kullandığınız sisteme girildiği için kontrol edildiği zaman görülebilir ancak bu konuda ilacı size reçete eden hekim arkadaşım mutlaka bilgi verecektir. Bu nedenle bu hususta her hasta ayrı olarak değerlendirilir. Bu noktada en net bilgiyi bağlı bulunduğunuz aile sağlığı birimine başvurarak aile hekiminizden edinebilirsiniz. Bunun dışında en altta yer alan yorum bölümüne detaylı olarak bilgi verirseniz tahmini olarak size fikrimi beyan edebilirim.

Tranko Buskas Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Trankobuskas içerisinde birden fazla etken madde bulunduran önemli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç özellikle yerinde kullanıldığı zaman son derece faydalı olabilmektedir ancak kendi gözlemlerime dayanarak bu ilacın kontrolsüz kullanımının yaygın olduğunu söyleyebilirim.

Tranko buskas yeşil reçete ile alınamaz.

Bunun temel nedeni tranko buskas isimli ilacın kırmızı reçete ile alınan ilaçlar grubunda olmasıdır.

Nörodol Damla Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Nörodol psikiyatri bölümü hekimleri tarafından sık olarak reçete edilen ilaçlardan birisidir. Genellikle şizofreni, psikoz ve diğer psikiyatrik tablolarda yalnız veya kombine tedaviler olarak uygulanır.

Nörodol yeşil reçeteli bir ilaç değildir. Nörodol öncelikle psikiyatri hekimine muayene olunduktan sonra uygun görülürse kullanılabilir.

Lyrica Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Lyrica yine aynı şekilde psikiyatri bölümünde çok sık olarak reçete edilen kontrole tabi ilaçlar grubundadır. Bu ilacın bağımlılık yapıcı etkileri olduğu için sağlık bakanlığı tarafından kullanımı kısıtlanmıştır.

Lyrica yeşil reçete ile verilen bir ilaçtır. Psikiyatri hekiminize muayene olduktan sonra eğer uygun görülürse tedavi planınızın bir parçası olarak yeşil reçetenizle ilacı temin edebilirsiniz.

Geralgin K Yeşil Reçete ile Verilir mi?

Geralgin K vücutta geçmeyen ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Her türlü ağrıda bu ilaç kullanılmaz. Hangi tip ağrılarda kullanılacağı hekiminiz tarafından belirlenir. Hekiminiz muayene sonrasında uygun görürse size reçete edecektir.

Geralgin-K özetle yeşil reçeteye tabi olmayan ancak sağlık bakanlığı tarafından kontrole tabi tutulan ilaç grubundandır.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 9 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Yeşil Reçete Nedir? Nasıl Alınır? (Püf Noktalar)” üzerine 48 yorum

 1. Hocam merhaba benim sol bacağımda ortapedik sorunum var afoyla kısa yürüyüşler yapıyorum,kaval kemigimdeki platin ve diz kapagimdaki vidalar yürüyüşüme engel olup ağrılar oluyo ve sinir kaybı var ayağımda lyrica ilacı hangi bölümün uzmanı reçete edebilir saygılar.

  Yanıtla
 2. 3 sene böbrek ameliyatı olmuştum doktor bana contramal retard yazmıştı o ilaç bana iyi geliyordu sanırım yine kum döküyorum aile hekimi contramal yazabiliyor mu coronadan dolayı hastaneye gitmek istemiyorum iyi günler

  Yanıtla
 3. Hocam iyi günler dilerim size bir şey danışmak istiyorum cevap verirseniz sevinirim.
  Hocam 22 yaşındayım 13 14 senedir içmediğim madde kalmadı karışık madde kullamına bağlı bende f29 organik olmayan psikoz oluştu ve tanısı konuldu ve bana psikiyatrik ilaç yazdılar akineton gyrex rileptid keatialilp rexapin ama bunları kullandıklan sonra vücudum eskisi gibi değil gibi hissediyorum yürürken bacaklarım ağrıyo vücudum ağrıyo ben madde bağımlısıyım hocam bu psikiyatrik ilaçları kullanmak istemiyorum beni hayatımı sürdürebilecek bir şekilde doktor bana bu sorunlarımdan yeşil reçete yazarmı muayne olsam hayatımı devam ettirebilmem için ilaç yazarmı saygılar duyarım meslek hayatınızda başarılar dilerim 🖐

  Yanıtla
  • Merhabalar Hüseyin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu sorunun cevabı ancak muayene sonrasında belirlenebilir. Uygun görürse yazabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Yanıtla
   • Hocam selamlar benim 2009yilinda trafik kazası geçirdim 14 yıldır lyrica conturumal içtim benim vücudum çok darbe aldı platini var kronik ağrılarım oluyor bu ilaçları sokak satıcılarına düşmüş ve sağlık bakanlığı kısıtlama getirdi doktora gittim yazmadı rapor vermedi doktorlar korkuyor yazmaya gelelim şimdi önemli konuya bu ilaçları 14 sene içen adam birden keserse ilacı intihar etmek zorunda kaldım eğer ben intihar edersem vede edecek kadar geldim kimse anlayamaz bu durumu Allah kimseye yaşatmasın ben ölürsem bunun sorumlusu kim olacak bu işler basit deil bir an once tedbir alınması gerekir doktorlarda tehdit altında bu insanlar çaresiz doktorun ağızana bakıyor lütfen dikkate alın

    Yanıtla
 4. Ben Bipolar tedavisi görmekteyim ilaçlarımdan biri de Xanax tüm ilaçlarım raporlu Xanax’ı aile hekimine yazdırabiliyor muyum? (Daha önce aile hekimim yazıyordu ama bunun değiştiği ve aile hekiminin raporlu da olsa yeşil reçete yazamadığını duydum)

  Yanıtla
 5. Merhaba annem yillardir Depakin kullanıyor 500 mg 2 Tane içiyor aksamlari Eger kötü hissederse kendini ara sıra tranko-buskas içiyor benim bakış acıma göre bağımlı oluyor siz daha iyi bilirsiniz ama günde sadece 1 kez Depakin olsa olurmu

  Yanıtla
 6. Ben madde magimlisiyim eroin kullaniyorum uyusturucu tedavisi goruyorum amt de sboksone kullaniyorum sanirim kirmizi receteyle satiliyor aydan aya gidiyorum ilac almaya 1 ayim dolmadi artik suboksone kullanmak istemedigim icin gitmiyorum kendi irademle sboksone yi lilika la biraktim sboksonla roj 2 ni bir kullndim zaman nefes darligi yapiyormus suan ne kullansam uyku duzenim yok seleguel bile fayda etmiyor elim ayam duşuyor fakat yine uyuyamiyorum bana uyku ilaci onerirmisiniz? Bir tek roj uyutuyor
  birde newryum biraz etkisi oluyor doktorlar okadar ne õnerdiyse bana faydasi olmuyor lutfen yardimci olun roj yazdirmam icin ne yapmam lazim hastaneye gitme sansim ayagim kirildi yeni bana yardimci olursanaiz sevinirim

  Yanıtla
 7. İyi bir ailenin yanında yetişmedim.çok dayak yedim.1980 askeri darbesinde kimliksiz yakalandım.on gün aralıksız şubat 1980 de işkence gördüm.yaş 55 benim kafa gidip geliyor.çok ilaç kullandım faydasını göremedim .Ne yapmalıyım

  Yanıtla
 8. merhaba ,kronik anksiyete hastasıyım,aile bireylerindede aynı sorun var,snırım kalıtsal,çok ileri,derece,piyasada kullanmadığım depresyon ilacı kalmadı,hiç biri yeşi reçeteli x….x tan iyi gelmedi,çok uzun süre kullandım,doktorum yaşlıydı,ayda iki kutu yazıyordu,fakat vefat edince şimdi ilaca ulaşmakta sorun çekiyorum,benim sorum SGK anlaşmalı bir hastanede uzman doktor bu ilaca rapor çıkartabilirmi,aile doktoru yazıyor fakat son olrak rapor istedi sonra yazarım dedi,çok büyük çıkmazdayım,kısacası özeldeki doktor bu ilaca rapor çıkarabilirimi,saygılarımla.

  Yanıtla
 9. Ben 5 ay ativan kullandım
  Birakali 9 aya girdim vitamin destek arada atarax pasiflora alıyorum ve mide bagirsak gerginlik kas zayıflığı var hala iyilesemedim tam olarak yesil ilaçlardan uzak durun peynir ekmek gibi yazıyor özel hastaneler ben sağlıklı biriydim muhayne ücreti var yazsinlar bir tek devlet yazmıyor devlete gitseydimde bu günleri gormeseydim keske 9 aydır azap dolu günler bırakma sentomlari yaşıyorum su an beni en çok yıpratan vücutta ates var gous altı yaniyor her gun sentonmus birde mide gergin çok bagirsak açıyor en cokta mide birde tasikardi çıktı nabiz hizli atiyor vitamin yatıştırıcı biraz iyi şimdilik dahiliye ci sentomlar 12 ay surer bu ilaclar pis ilaclar keske almasaydiniz dedi toparlanmak 2 yılı bulur dedi çok sendomum vardı geçti yesil reçete ilaçlardan uzak durun resmen bırakınca cehennemde yaşıyorsun 9 ay. Dolcak hala iyi deyilim.9 aydır yatıyorum iş görmez oldum disariyi gezmeyi unuttum ativan. Yesil reçete yazdırmayı tehlikeli ilaclar uzak durun

  Yanıtla
  • Geçmiş olsun. Yeşil reçeteli ilaçların bırakması zor olduğu için mecbur kalınmadıkça yazılmıyor. Siz de yaşayarak tecrübe ediyorsunuz. Bu şikayetlerinizi ilacı bırakmanızda size yardımcı olan doktorunuza iletirseniz, semptomunuza göre size yardımcı olabilir.

   Yanıtla
   • Abdurrahman İnen hocam merhaba
    Eşim 2012 de akciğer ameliyatı oldu (sol akciğer kist ) ( norön dokrin ) tedavi görüyor.Kronik ağrıları çoğaldı.Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi Beylik düzü kampüsüne acile gidiyoruz.Ağrı kesicilerle ağrıyı durduruyorlar.1.5 -2 ay önce uzman doktor tarafından ZALDİAR ( yeşil reçete ) ilacı yazıldı.İlaç gerçekten de işe yaradı.Ara ara yine ağrılar olmaya başladı İlaca devam etmek istiyoruz fakat bu ilacı Devlet hastaneleri yada özelde Yeşil reçete ile hangi bölüme yazdırabiliriz.

    Yanıtla
 10. Reçete çeşitleri konusuna değindiniz, benim durumum çok farklı ve burada turkiyede çaresiz kaldım. Yazınızı görünce bir umutla birşey olur diye düşünmüştüm. Anlatayım, ben fransada doğdum büyüdüm ve adolesan dönemimden beri çeşitli ilaçlar kullanıyorum. Yanlız benim travmalarım biraz farklı olduğu için ordaki doktorlar bana “valium” ilacini yazarlardi yani gerektigi zaman alirdim sadece zorda kaldigim zaman. Ben şimdilik uzun bir süre turkiyedeyim ve türk uzmanlarından çok şikayetçiyim çünkü mağdur olduğum halde bana o ilaçlar bu ülkede yazilmiyor, bu ülkedeki doktorlar hep yazmayı reddediyorlar. Fakat sadece antidepresanla tedavim yetmiyor kimse, valium gibi yardımcı ilaçlar tedavimi tamamlıyor. beni kimse dinlemiyor. Arastirdigima gore Valium ilacı Türkiye de yokmuş fakat eşdeğer ya da buna yakın bir ilaç yazacak, 5 dkk da beni dinleyip de gondermeyen bir uzman doktor arıyorum acilen. Ben bu tedaviyi yıllarca aldığımı da anlatamıyorum Türkçe yi zaten zor konuşuyorum. Lütfen beni bir uzman doktora yonlendirirmisiniz?

  Yanıtla
  • Öncelikle geçmiş olsun. Türkiye’deki psikiyatri uzmanlarının size bu ilacı yazmama sebepleri, (Türkçe’yi iyi bilmediğiniz için) kendinizi iyi bir şekilde ifade edemiyor oluşunuz olabilir. Ayrıca siz doktorunuza ilaç ismi söylemek yerine kendi sıkıntılarınızdan bahsetseniz, doktorunuz size uygun görürse zaten o ilacı yazacaktır. Size tavsiyem, doktorunuza gidince yanınızda sizi iyi anlatabilecek birisinin olmasıdır.

   Yanıtla
 11. Meraba kolay gelsin benim 23 yasinda erkek kardesim var 5 yildir şizofreni hastasi %45 raporu var hastaligi boyunca kullanmadigi ilac kalmadi ilac lardanda bi sonuc alamadik yesil receteli bir ilac veriyor doktoru onu alinca sakinlesiyor doktor yesil receteli ilaci surekli yazmiyor rapor cikartin diyoruz cikarmiyor o ilaci almayinca kotu oluyor bize nasil bir yol gosterirsiniz biz yesil receteli ilaci nasil rapor cikarta biliriz

  Yanıtla
  • Yeşil reçeteli ilaçlar genellikle sürekli kullanılmaması gereken ilaçlardır. Ben durumu bilmediğim için neden rapor çıkartmak istemediği konusunda yorum yapamayacağım. Sorunuza cevaben; raporu çıkartan yer ise sizin takipli olduğunuz hastanedeki doktorlarınızdır.

   Yanıtla
 12. Selamunaleyküm… benim sorum şu;
  Yeşil reçetesi olan ve 2 defa intihara kalkişmış bir anneanneye 1 bucuk yaşındaki torununu verirler mi bakmak için. Abim ve eşi bosancaklar kız tarafı çocuğu göstermem diye tehdit ediyorlar. Eger cocuģun velayetini alirsak bizim oyle diğer tarafa göstermemek gbi bi düsüncemiz yok. Kiz tarafi aile icinde cok kavga eden insanlar zaten
  Abimin eşi de oyle kardesleriyle cok kavga eder. Biz o ortamda büyümesini istemediğimiz için sizden bilginiz varsa bilgi almak istedik. Şimdiden teşekkur ediyorum

  Yanıtla
  • Bu tip durumlarda bakıcının fizyolojik, psikolojik vb. durumları değerlendirilir. Belirli kriterleri karşılıyorsa çocuk bakımı mümkün olabilir. Bu konuda hukuk ve adli tıp kararları etkili olacaktır.

   Yanıtla
   • Hocam ben yaklaşık 7ay önce beyin kanaması geçirdim şu durumum iyi ama uyku problemi var birde algılama ve konuşmamda biraz sıkıntı var ilaç uyku icin laroxcy verdi ben bu ilaçı kullanmiş kullanı boğazımda kuruluk var yani ağız kuruluğundan dolayı uyuyamıyorum acaba ben doktorum ilaç değiştirme olasılığı varmı şimdiden teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Merhabalar Muhammet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     7 ay önce geçirdiğiniz beyin kanaması sonrası uyku probleminiz ve konuşmanızdaki sıkıntı nedeniyle Laroxyl adlı ilacı kullanmaya başlamışsınız. İlacı kullanmaya başladığınızdan beri boğazınızda kuruluk hissediyor ve bu nedenle uyuyamıyorsunuz.
     Laroxyl normalde uyku bozukluklarında kullanılan bir ilaçtır. Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle birlikte, beyindeki uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen serotonin ve norepinefrin gibi kimyasalları etkileyerek uykuya dalma ve uykuda kalma süresini uzatmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

     Laroxyl’nin yan etkileri arasında ağız kuruluğu, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, mide bulantısı ve kusma yer almaktadır. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve zamanla kaybolur ancak ağız kuruluğu bazı hastalarda uyku problemlerine neden olabilir.

     Uyku probleminizin ağız kuruluğundan kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuzla görüşerek ilaç değişikliği yapabilirsiniz. Laroxyl yerine, ağız kuruluğuna neden olmayan başka bir uyku ilacı veya ağız kuruluğunu gidermek için yardımcı olabilecek bir ilaç reçete edilebilir ancak bu duruma tamamen sizi muayene eden doktor karar vermelidir. Doktoruuz kar zarar dengesini gözeterek ilaç değişikliği yapabilir veya yapmayabilir. Sizi muayene eden doktorunuzla görüşmeniz en doğru sonucu verecektir.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Yanıtla
 13. Merhabalar uzun bıur sure bazı psıyatrık olaylar sonucu Akıneton ılacını kullandım 6-7aydır kullanmıyordumfakat tekrar ıcme ıhtıyacı duyuyorum acaba baslasammı baskabıılacla tevammı etsem

  Yanıtla
 14. Merhaba hocam, ben yurtdisindan tatile geldim orda diazem kullanıyorum uyumak için, iki hafta sonra geri donucem ama hapların bitti. Şimdi ben hangi doktora gideyim veya kime gideyim bana bu haptan iki haftalık versin?

  Yanıtla
  • Bende aynı durumdayım 🙁 bu türk doktorları çok inat yazmıyorlar halbuki ben yurtdışında aylardir kullanıyorum bu benim tedavimi tamamlıyor

   Yanıtla
 15. Merhaba babam xanax selectra atarax i beraber kullanıyor. Birkaç gün oldu daha alalı ve ben internetten bunların yan etkilerini okuyorum. Xanax yeşil reçete ile satılıyormuş. Yorumlar da baya korkutucu. Bağımlılık yapması falan. Birkaç kez içmemesini söyledim ama pek de beni dinlemedi. Bunların hepsini kullanması gerektiğini asla düşünmuyorum. Hepsini bir anda kullanmasının artı olarak yan etkisi var mıdır? Hepsi anladığım kadarıyla aynı şey için kullanılıyor. 3ünü kullanması şart mıdır? Ne gibi sorunlar çıkabilir? Bildiğiniz tüm şeyleri lütfen bana iletin. Babamdan habersiz doktoruyla konuşmalı mıyım bıraktırmak için? Zamanın ilerlemesini istemiyorum. Ne kadar önce bırakırsa o kadar iyidir düşüncesindeyim. Lütfen beni bilgilendirin, aydınlatin. Iyi günler dilerim.

  Yanıtla
  • Öncelikle geçmiş olsun. Bizim bu siteyi kurma amacımız insanlara doğru bilgileri ulaştırabilmektir. İnternette tıp ile ilgili bilgilerin büyük bölümü maalesef yanlış. Bilip bilmeden herkes konuşuyor. Babanızın durumuna gelecek olursak, o ilaçları bu işin eğitimini alan bir doktor yazmış. O doktor, babanızı dinlemiştir ve bu tedaviyi uygun görmüştür. Şimdi ben hiçbir şey bilmeden bu tedavi hakkında yorum yapamam. ilaçların yan etkileri hakkında konuşacak olursak; doktor bu ilaçların kar-zarar durumunda kar lehine bir görüş belirtmiş olmalı ki bu ilaçları yazmış. Onun kararına saygı duymak lazım ve ilaçları düzenli kullanması lazım.
   Sağlıklı günle dilerim.

   Yanıtla
  • ilaçlar sadece gerekli olduklarında kullanılmalıdırlar. Eğer sizde bir endikasyon varsa, yani tedavi için xanax gerekiyorsa tabiki doktorlar yazarlar. Nasıl bir kanseri onkoloji tedavi ediyorsa xanax ilacının kullanıldığı durumları da psikiyatri tedavi eder. sizin için en doğru yer psikiyatri olmalıdır.

   Yanıtla
 16. Hocam tıp okuyorum 3. Sınıfım tıp okuyorum finallerde 1 hafta ritalin kullanmak istiyorum buna doktorların bakış açısı nasıl olur yazarlar mı konuşsam

  Yanıtla
  • Merhaba Tomris, hoşgeldin.
   Öncelikle şunu belirteyim 3. sınıfın finalleri ritalin endikasyonları arasında değildir. Bu yüzden yazmayacaklardır. Ritalin yerine biraz daha çabalamak daha güzel olur senin için 🙂 İyi çalışmalar.

   Yanıtla
 17. Ben zanax kullanan bi hastayım.son derecede bilincliyim.hiç verilen dozun üstünde kullanıma gitmedim .ama doktorlar ilacıma rapor yazamayacaklarini söylüyolar.bu yüzden çok madur oldum hastaligimlami uğraşıyim doktorlarlami bilemiyorum artık intihar etmeyi düşünüyorum lütfen yardım edin

  Yanıtla
  • Öncelikle geçmiş olsun. xanax adlı ilacın bağımlılık yapıcı özellikleri vardır. Bu yüzden yeşil reçete ile satılır. Doktorlar hastalar için en uygun tedaviyi sunmak isterler. Bunun için bazen tedavi değişimine giderler. Sizin durumunuzu tam bilemediğim için yorum yapamam. Fakat bu durumdan çok rahatsız olduysanız doktorunuzla paylaşınız. O size uygun tedaviyi verecektir.

   Yanıtla
 18. İyi günler.
  Yurt dışında sakinleştirici ilaç kullanıyordum.(stesolid veya xanor)isminde. Günde 2 mg tabletten 4 defa alıyordum.Şimdi Türkiye de yaşıyorum. Diazem almayı düşünüyorum.Bu ilacı sadece pysikiyatris doktor mu yazar acaba.Birde ilacın paketlerinde 25 adet var .Ben her zaman ilacım bittiğinde doktora reçete yazdırmaya gitmem mi lazım.Neden derseniz.Yurt dışında doktorum bir reçete yazardı .Dört defa aynı reçeteyle ilacı alabilir dim. Burda da böyle bir sistem var mı. Bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
  • Öncelikle geçmiş olsun. ilk olarak psikiyatri bölümüne gidip tanınızın doğrulanması gerekiyor. Eğer diazem size uygun ilaç ise ve uzun bir süre kullanmanız gerekiyorsa doktor size yıllık rapor düzenleyecektir ve siz 3 aylık ilaçlarınızı toplu alabileceksiniz. her 3 ayda bir aile hekiminizden ilaçlarınızı yazdırabileceksiniz.

   Yanıtla
  • Eğer yeşil reçeteye tabi olan ilaçları karşılayan rahatsızlıklarınız var ise yazdırabilirsiniz tabi ki.

   Yanıtla
 19. Teşekkürler efendim yeşil reçete ile ilgili bu yazınız için. Sorum şu olacakki yeşil reçeteyi aile hekimi yazabilir mı ?

  Yanıtla
  • uzman hekim tarafından alınmış rapor olması durumunda aile hekimi yeşil reçete yazabilir. aksi taktirde aile hekimi yeşil reçete yazsa bile eczane ilacı veremeyecektir.

   Yanıtla
  • Ben 3 bucuk ativan kulandim birakali 27 gün oldu bagimlilik yaptı kestim iyileşme süren kac ay surer işkence çekiyorum resmen olsemde alman yesil ilac daha

   Yanıtla
   • geçmiş olsun. Ativan gibi ilaçlar birdenbire bırakılmaz. Zorluk yaşamanız gayet doğal. İlacı kontrollü bırakmalısınız. Bu yüzden hastanenize başvurmak gerekir.

    Yanıtla
    • 3bucuk kutu ilac ativan kulandim asla hastaneye gitmek deprasyon ilaci veriyorlar asla kulanmam 6 ay yarım 1 mg aldım. Bana hastane değil kac ay surer sentrumlari cvp verirsen çok mutlu olurum çok sabirliyimdir ilaçlara karşıyım annemi kaybetim diye kulanmistim çok pişmanım kulanan sebebim panik atak ayaktan olsemde ilac almicam hocam saygılar

     Yanıtla
     • Hastaneler sağlığı bozulmuş veya kendini iyi hissetmeyen kişilere çare olmak için vardır. Siz de daha önce kendinizi iyi hissetmediğiniz için hastaneye başvurmuşsunuz ve size bir tedavi planlanmış. Bu tedaviye göre size Ativan yazılmış. Bu ilacı kullanmak ve bırakmak kesinlikle doktor kontrolünde olmalıdır(Zaten yeşil reçeteli olmasının sebebi de budur). Bir sebepten ötürü hastaneye başvurmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda başka bir hastanenin psikiyatri bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer hekimden destek alıp ilacı bırakmayı denerseniz emin olunuz ki şuanki çektiğiniz sıkıntıların büyük bölümünü yaşamazsınız. Sorunuza cevaben söylüyorum, bu ilaç asprin gibi bir ilaç olmadığı için direkt olarak kesilmesi durumunda sizdeki ‘kesilme sendromu’ nun ne zamana kadar süreceği belli olmaz. Ama dediğim gibi kontrollü bir şekilde bırakırsanız bu semptomların hemen hemen hiçbirini yaşamazsınız.

      Yanıtla

Yorum yapın