Wegener Granülomatozu

Wegener Granülomatozu Nedir?

Wegener Granülomatozu, nedenleri hala tam olarak ortaya konulamamış nekrotizan granülomatoz vaskülitle karakterize otoimmun bir hastalıktır.

Wegener Granülomatozu ile ilişkili görsel. Deri ve oral mukoza lezyonları görülüyor.
Wegener Granülomatozu ile ilişkili görsel. Deri ve oral mukoza lezyonları görülüyor.

Wegener Granülomatozu Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?

Hastalığın klasik formunda alt ve üst solunum yollarıyla beraber böbrek tutulumuda vardır. Bunların dışında deri, eklemler ve başka organ tutulumları da görülebilir. KBB branşında en sık görülen tutulum burun tutulumudur. Larinks ve oral kavite lezyonları da sıktır.

Kulak tutulumu Wegenerli hastların yaklaşık olarak yüzde 40 ında görülmesine rağmen çok az bir kısmında semptom oluşturur. En sık görülen bulgu östaki borusu tıkanmasına bağlı ortaya çıkan akut otitis media dır.İlerleyen durumlarda fasial sinir tutulumuda tabloya dahil olabilir.

Wegener Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

HAstalığın tanısı klinik bulgularıngörülmesi ve saptanmasına ek olarak burun mukozası veya akciğer biyopsisinde nekrotizan vaskülitin görülmesi ile konur. Histolojik anlamda Poliarteritis Nodosa ve tüberküloz ile karışabilir. Poliarteritis Nodosa da granülom görülmezken tüberkülozda da vaskülit görülmez.

Laboratuvar Bulguları Nelerdir?

Bu bulgular hastalığa tanı konmasından çok takip edilmesinde oldukça faydalıdır. Sedim yüksekliği en sık görülen bulgulardan bir tanesidir. CRP ise hastalığın aktif döneminde yükselmektedir. Günümüzde tanı ve takip iöin en değerli laboratuvar bulgusu serum ANCA (antineutrophil cytoplasmic anti bodies) seviyesidir.

Wegener Granülomatozu Nasıl Tedavi Edilir?

Wegerner hastalığının tedavisi kemoterapi ile yapılmaktadır. Kemoteropotik olarak en sık kullanılan ajan siklofosfamittir. Kortikosteroidlerde bu tedavinin bir parçasıdır. Siklofosafamid günde 1-2 mg/kg verilirken prednisolon ort 70 ml/kg şeklinde verilir.

Eğer hastada sensörinöral işitme kaybı varsa bu hastalar steroidlere çok dramatik cevap verirler.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kategoriler KBB

“Wegener Granülomatozu” üzerine bir yorum

  1. merhabalar hocam bende bir wegener hastasıyım benim teşhisimde Kocaeli üniversitesi göğüs hastalıkları ana bilim dalı servisinde yatarken romatoloji servisi ile birlikte konuldu romatoloji servisinde uzun bir tedavi sürecinden geçtim halen devam etmekte şu anda herşey yolunda gibi görünüyor 1 mart 2017 tarihinde macpera adlı ilacın ikinci ayağı ilk kürünü 15 gün sonra ikinci kürünü alacağım doktorum ondan sonra bazı şeylerin daha da netlik kazanacağını söyledi teşhis tarihi 19 ocak 2016 saygılar

    Cevapla

Yorum yapın