Vazovagal Senkop

1
718

Vazovagal Senkop Nedir?

Vazovagal Senkop, sıklıkla aşırı stres veya duygusal yük nedeniyle kalp atış hızının ve basıncının aniden düşmesi sonucunda oluşan bayılma tablosuna verilen isimdir. Kalp atış hızı düşünce zamanla beyne giden kan miktarında azalma olacak ve bu durumda bilinç kaybına sebebiyet verecektir. Genellikle zararsız bir durumdur ve tedavi gerektirmemektedir.

vazovagal senkop tedavisi
Vazovagal senkop beyne giden kan akımının kesilmesi sonucu bilinç kaybı ile seyreder.

Önemli olan bu bayılma eyleminin gerçekleştiği sırada minimal zarar almaktır. Ayrıca altta yatan hastalıklar açısından ileri değerlendirme mutlaka yapılmalıdır.

Belirtileri

Vazovagal senkop geçirmeden önce bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtiler şunlardır:

 • Ciltte solukluk
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Tünel görme dediğimiz görme alanının daralması durumu
 • Soğuk soğuk terlemek
 • Ateş
 • Esneme ve uyku hali
 • Görmede bulanıklıklar

Bu belirtilere ek olarak senkop esnasında çevredeki bireyler tarafından farkedilebilecek semptomlar ise şunlardır:

 • Yavaş atan bir nabız
 • Sarsıntılı ve normal olmayan hareketler
 • Göz bebeklerinde büyüme

Senkop sonrasında bireyler dinlenmeden hemen günlük yaşantılarına dönerlerse tekrar etme ihtimali olabilir. 1 saatlik bir dinlenme süreci bu bireylere iyi gelecektir.


Nedenleri

Vazovagal senkop, sinir sisteminin kalp atım hızını düzenleyen bölümünde bir problem olması durumunda ortaya çıkabilir. Kalp atış hızı yavaşlayınca kan doğal olarak bacaklardaki damarlarda birikmeye başlar. Beyne giden kan miktarında ciddi düzeylerde azalma gerçekleşmiş olur. Sonuç olarak bilinç kaybı ile giden senkop (bayılma) gerçekleşir. Vazovagal senkop sıklıkla tatikleyicilerden etkilenmez ancak bazı durumlarda bazı bireyler etkilenebilir. Tetikleyici olabilen bu durumlar şunlardır:

 1. Uzun süre ayakta kalma
 2. Artmış ısı maruziyeti
 3. Kan görme
 4. Yaralanma korkusu

Bireyler her zaman bu vazovagal senkoptan kaçamayabilir ancak yukarıda verdiğimiz belirtileri hissetmeye başladıklarında hemen güvenli bir yere uzanmalıdırlar. Bu sayede beyne giden kan üzerindeki yer çekimi etkisi minimize edilmiş olacaktır.

Tanısı

Vazovagal senkop tanısı öncelikle kalp hastalıklarının ekarte edilmesini gerektirir. Bunun için şüphe duyulan bireylere EKG, EKO, egzersiz stres testi, kan testleri ve tilt table testi gibi testlerin yapılması gerekebilir. Tilt table testinin (eğik masa testi) nasıl yapıldığı ile ilgili aşağıdaki kısa videodan fikir edinebilirsiniz:Tedavisi

Birçok durumda vazovagal senkop tedavi gerektirmez. Hekiminiz senkopa neden olan tetikleyici faktörlerin belirlenmesi ve bunlara yönelik düzenlemeler önerebilir. Eğer vazovagal senkopu çok sayıda geçiriyorsanız ve bu durum yaşam kalitenizi olumsuz etkiliyorsa ilaç tedavileri kullanılabilir. Kan basıncı düşüklüğünün ortadan kaldırılması için fludrokortizon asetat adı verilen bir ilaç faydalı olabilmektedir. Ayrıca seçici serotonin önleyicileri de tedavi için önemlidir. Hekiminiz ilaç tedavisi dışında ayak egzersizleri ve varis çorapları kullanmanızı önerebilir. Nadirende olsa ilaç tedavisi ile kontrol altına alınamayan hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri düşünülür. Kalp atım hızını düzenleyen kalp pili gibi özel cihazlar yerleştirilerek vazovagal senkop önlenmeye çalışılır.

Vazovagal Senkop Mail Grubu
Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Vazovagal Senkop Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”vazovagalsenkop”]

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. MERHABALAR DR.BEY
  EŞİMDE 1-2 YILDIR BENZER DURUMLAR VAR.
  ÖNCELİKLE HANGİ BRANŞ DOKTORA GİTMELİYİZ.
  YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.BİLGİLNDİRMENİZ VE YARDIMLARINIZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here