Neonatal Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Neonatal Nedir?

Neonatal, yenidoğan anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir. Yenidoğan ya da neonatal olarak tanımlanan bir bebek en fazla 4 haftalıktır. 4 haftalıktan sonra o bebek sadece bebektir 🙂

Neonatal dönemde yani ilk 4 haftalık periyotta her şey çok hızlı değişmektedir. Ebeveynler ile bebek arasındaki bağın oluştuğu ve enfeksiyon riskinin yüksek olduğu bir dönemdir. Görseli inceleyiniz.

neonatal nedir
Görselde neonatal dönemde bir bebeği görüyorsunuz.

Merak ettiklerinizi veya neonatal hakkında sormak istediklerinizi alttaki yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın