Kantitatif Nedir? Tıpta Kantitatif Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kantitatif Nedir?

Kantitatif, temel olarak tıp biliminde herhangi bir birimin cinsinden bağımsız olarak miktarını belirten bir kelimedir. Genellikle nicel kelimesi ile aynı doğrultuda anlamlar ihtiva eder. Kantite kelimesinden türemiştir. Tıbbi analiz yöntemlerinde sıkça bu terimler karşımıza çıkar. Analiz yöntemleri uygulanırken materyallerin cinsinden çok miktarına odaklanır. Kalitatif kelimesi ile karışabilir. Bu noktada dikkatli olmak gerekir. Semikantitatif ise tam kantite olmayan anlamına gelir. Aklınıza takılanları alt kısımdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 17 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 9 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Kantitatif Nedir? Tıpta Kantitatif Ne Demek?” üzerine bir yorum

  1. Emek ve gayretiniz için Teşekkürler. Geribesleme sistemlerine pek katılmayan bir toplumsal yapımız olsa da okunduğunuzu bilmenizi isterim. Tekrar teşekkürler.
    İyi çalışmalar.

    Cevapla

Yorum yapın