Psma Pet

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

PSMA Nedir?

PSMA, diğer bir deyişle Prostat Spesifik Membran Antijeni prostat dokusunun yapısında bulunan bir proteine verilen isimdir. Ağır ve şiddetli geçen prostat kanseri vakalarında seviyelerinde artış çok belirgindir. Prostat hastalıklarında bu kadar belirgin artış göstermesi bu proteine tanı koydurucu özellikler katmaktadır. 

psma pet

Prostat hastalıklarında tanı, tedavi ve takipte kullanılan PSA değerleri, manyetik rezonans görüntüleme, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi ileri görüntüleme tetkiklerine göre PSMA hedefli çekilen Galyum 68 PSMA PET CT oldukça başarılıdır.

PSMA PET Nedir?

PSMA PET, (Galyum 68 PET) diğer bir deyişle Prostat Spesifik Membran Antijeni odaklı çekilen Pozitron Emisyonel Tomografi, genellikle yeni teşhis edilen prostat kanseri veya tekrarlayan prostat kanseri vakalarında metastatik prostat kanserinin saptanması ve görselleştirilmesi amacıyla kullanılır.

Galyum 68 PSMA PET Nedir?

Galyum 68 PSMA PET, radyoaktif bir madde olan Galyum ile prostat yapısında bulunan spesifik antijenlerin işaretlenmesi (PSMA Tutulumu) mekanizması ile çalışır. Bu yöntem ile ( Ga 68 PSMA ) kanserli hücreler nerede olursa olsun tespit edilebilme şansına sahiptir.

PSMA Sintigrafi Nasıl Çekilir?

PSMA Sintigrafi, diğer PET BT taramalarına benzer. İv yoldan enjekte edilen galyum maddesi sonrasında kontrast madde verilir ve sintigrafi çekilir. Normalde Galyum 68 yarılanma ömrü 68 dakikadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın