( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Psma Pet

PSMA Nedir?

PSMA, diğer bir deyişle Prostat Spesifik Membran Antijeni prostat dokusunun yapısında bulunan bir proteine verilen isimdir. Ağır ve şiddetli geçen prostat kanseri vakalarında seviyelerinde artış çok belirgindir. Prostat hastalıklarında bu kadar belirgin artış göstermesi bu proteine tanı koydurucu özellikler katmaktadır. 

psma pet

Prostat hastalıklarında tanı, tedavi ve takipte kullanılan PSA değerleri, manyetik rezonans görüntüleme, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi ileri görüntüleme tetkiklerine göre PSMA hedefli çekilen Galyum 68 PSMA PET CT oldukça başarılıdır.

PSMA PET Nedir?

PSMA PET, (Galyum 68 PET) diğer bir deyişle Prostat Spesifik Membran Antijeni odaklı çekilen Pozitron Emisyonel Tomografi, genellikle yeni teşhis edilen prostat kanseri veya tekrarlayan prostat kanseri vakalarında metastatik prostat kanserinin saptanması ve görselleştirilmesi amacıyla kullanılır.

Galyum 68 PSMA PET Nedir?

Galyum 68 PSMA PET, radyoaktif bir madde olan Galyum ile prostat yapısında bulunan spesifik antijenlerin işaretlenmesi (PSMA Tutulumu) mekanizması ile çalışır. Bu yöntem ile ( Ga 68 PSMA ) kanserli hücreler nerede olursa olsun tespit edilebilme şansına sahiptir.

PSMA Sintigrafi Nasıl Çekilir?

PSMA Sintigrafi, diğer PET BT taramalarına benzer. İv yoldan enjekte edilen galyum maddesi sonrasında kontrast madde verilir ve sintigrafi çekilir. Normalde Galyum 68 yarılanma ömrü 68 dakikadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın