Tersiyer Nedir? Tıpta Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tersiyer nedir, tersiyer ne demek ve tersiyer tıpta ne demek gibi sorular internet ortamında sıkça araştırılmaktadır. Bu konuya açıklık getirmek istedik.

Tıpta Tersiyer Nedir?

Tersiyer, üçüncül manasında kullanılmakla beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Primer ve sekonder ile beraber çokca kullanılır. Tersiyer teriminin tıpta ne anlama geldiğini anlayabilmek için öncelikle primer ve sekonder ifadelerini kavramak gerekir. Şİmdi hemen bunları ineleyin:

Primer Nedir? Sekonder Nedir?


Merak ettiğiniz bir husus varsa mutlaka yorum bölümünden sorunuz. Cevağ vermekten mutluluk duyacağız.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tersiyer Nedir? Tıpta Ne Demektir?” üzerine 3 yorum

 1. Hocam iyi akşamlar benim size sorum olacaktır eşim 28 haftalık hamile özel hastanede muayene oldu hep ayni hastaneye gittik ama doktorumuz bizi tıpa gitmemizi önerdi bir kagit yazdi ,,,,hastanın doğumu riskler arasinda diye vede tersiyer merkeze redere edildi yazmis bu ne demek bilgilendirirmisiniz….

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun Şeref bey.
   Eşinizin gebelik durumu için bir takım risklere sahip olduğunu düşündüğünden daha kapsamlı bir merkeze sevk etmiş sizi. Bahsettiğiniz ifadenin anlamı budur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın